Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Patlidžan
  • 28.02.2020. 07:30

Proizvodnja rasada patlidžana: Sjetva kreće krajem februara i traje do aprila

Proizvodnja rasada traje oko 60 dana što zavisi od sorte i uslova proizvodnje. Vrijeme sjetve treba prilagoditi zahtjevima tržišta, mogućnostima uzgoja, ali najviše sorti ili hibridu.

Foto: Depositphotos/irisphoto11
  • 287
  • 26
  • 0

Patlidžan (Solanum melongena L.) je povrće koje se kod nas uzgaja nešto rjeđe u odnosu na ostalo. U zemljama Afrike i Azije kao i na Mediteranu, cijeni se kao vrlo korisna povrtna vrsta, koju čak nazivaju biljnim mesom jer je bogato bjelančevinama, a male je kalorične vrijednosti. Prije konzumacije treba ga termički obraditi jer prijesan sadrži alkaloid solanin.

U našim uslovima na tržište dospijeva od maja do novembra, a može se uzgajati na otvorenom polju ili u staklenicima i plastenicima. U ovom klimatskom području uobičajeno je da se patlidžan uzgaja iz rasada.

Aktiviranje klijanja natapanjem ili pijeskom

Na klijavost sjemena utiče zrelost plodova iz kojih je sjeme uzeto, a noć prije sjetve preporučuje se natopiti ga u biljni čaj zbog dezinfekcije i stimulisanja klijanja. Osim stimulacije klijanja natapanjem, možemo ga podstaknuti tako da napunimo posudu s pijeskom, unutra dodamo sjeme i dobro između dlanova protrljamo pijesak skupa sa sjemenom. Tako će omekšati sjemena opna i omogućiti se brže klijanje i usvajanje vode.

Pripremom sjemena do dobrih presadnica

Sjetva se obavlja od kraja februara do aprila

Proizvodnja rasada traje oko 60 dana što zavisi od sorte i uslova proizvodnje. Vrijeme sjetve treba prilagoditi zahtjevima tržišta, mogućnostima uzgoja, ali najviše sorti ili hibridu.

Postoje rane, srednje i kasne sorte patlidžana, a period od nicanja do plodnosti može trajati između 80 i 150 dana i to treba uzeti u obzir kada određujemo kada započeti sa sjetvom rasada. U našim uslovima uzgoja, sjetva se najčešće obavlja krajem februara, tokom marta i aprila.

Optimalne temperature za klijanje su od 16 do 18°C

Sjeme klija na temperaturi iznad 13°C kada proces klijanja i nicanja traje oko 25 dana, a najpogodnije temperature za rast i razvoj su između 16 i 18°C kada klijanje traje 10ak dana. Optimalne temperature će omogućiti dobar razvoj korijena, a nakon tog perioda dnevna temperatura se penje na 20 do 26°C, a noćna između 10 i 14°C. Ukoliko se radi o proizvodnji u zaštićenom prostoru potrebne temperature su od 16 do 20°C. Zbog tih osobina se proizvodi iz rasada, a sadi se tek kada se tlo zagrije na 18 do 21°C. Ukoliko su niske temperature, ispod 15°C ili previsoke iznad 36°C uz nedostatak ili višak vlage u tlu dolazi do odbacivanja cvjetova, pupova ili već zametnutih plodova.

Rasad se sadi u tople leje i plastenike

Sjeme se sije u tople leje i plastenike. Veličina posude u koju se kasnije pikira treba biti od 8 do 10 cm u prečniku jer se u protivnom dobiju slabije presadnice koje onda i na otvorenom daju niži prinos. Može se uzgajati i u toplim gredicama (čupane presadnice) ili tehnikom pikiranja, ali u oba slučaja će oštećenje korijena dovesti do slabijeg razvoja biljaka i manjeg uroda. Temperatura prilikom njihove proizvodnje ima važnu ulogu jer je u toj fazi patlidžan osjetljiv na promjene temperature, više od ostalih povrćarskih biljaka.

Koja je razlika između bijelog i ljubičastog patlidžana?

Osjetljiv na višak vlage i treba 12 sati dnevnog svjetla

U proizvodnji rasada potrebno je posvetiti brigu rastu i razvoju mladih biljki patlidžana, a one vole toplotu i svjetlost. Patlidžan ima velike zahtjeve za vlagom u tlu, a na nedostatak je osjetljiv posebno u vrijeme cvjetanja. Ipak, pri proizvodnji presadnica treba obratiti pažnju na zalijevanje. Patlidžan u toj fazi ne voli preveliku vlagu i u odnosu na papriku i paradajza je osjetljiviji na višak. Voda za zalijevanje treba biti između 20 i 25°C. Takođe je potrebno oko 12 sati dnevnog svjetla tijekom proizvodnje rasada.

Kaljenje je proces kojim se mlade biljčice postepeno privikavaju na vanjske uslova pa je sadnice patlidžana prije sadnje na stalno mjesto potrebno kaliti 10 dana. 


Tagovi

Uzgoj patlidžana Presadnice Presadnice patlidžana Sjeme patlidžana Priprema Kako Pikiranje


Autorica

Martina Pavlović

Više [+]

Magistra agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Magic Ice, prvi sladoled iz BiH dobio priznanje za najuspješniji nastup na 25. Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru. Opširnije o prvom bh. sladoledu čitajte na linku - https://t.ly/TFK97