Lov je bio odobren krajm prošle godine i samo je prvi dan protekao mirno. Došlo je do incidenta na terenu gdje se lovišta preklapaju.
Lovstvo na treitoriji Brčko distrikta ne traje godinama. Na ovom području postoji 12 lovačkih udruženja i već duže vrijeme niti resorno odjeljenje niti udruženja nisu mogli naći rješenje i postići dogovor kako bi lov na divljač otpočeo, a koji bi odgovaralo svima.
Zakon o lovstvu je donesen 2015., a prve izmjene i dopune su nastupile tri godine kasnije, kako bi problemi bili rješivi, međutim ni tad nije bilo dogovora. Dok je vrijeme prolazilo rodili su se novi problemi sa prekobrojnosti divljači naročito divljih svinja koje godinama u nazad nanose ogromnu štetu ratarima čije su parcele udaljenije, a nerijetko u potrazi za hranom divljač zalazi u naseljena mjesta.
Ratari su se kroz svoja udruženja proizvođača, a neki i samoinicijativno obraćali Odjeljenju za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vlade Brčko distrikta, ali rješenje nije bilo na vidiku, tako da su mnogi odustali od sjetve parcela u koje često zalazi divljač, gdje su se smjenjivali kukuruz, strna žita i soja. Da li čelnici i lovačka udruženja razumiju dovoljno ovaj problem? Izostavlja se sjetva i parcele ostaju neobrađene, uglavnom se radi o zemljištu više klase što je nezamislivo, na primjer u pojedinim zemljama članica Evropske unije gdje se ne dozvoljava da ni jedan "pedalj" plodnog zemljišta ostaje ne obrađen.
Ranijih godina su iz upotrebe izbačeni preparati, repelenti koji su odbijali divljač, jedan od njih je bio Kunilent, ali zakonima EU već odavno nema ga na tržištu, oni su donekle i rješavali problem. Osim toga proizvođači ratarskih kultura su se pokušavali snalaziti i na druge načine, prskajući pesticidima rubove parcela, a koji imaju jači i neprijatan miris, no i oni su nedavno povučeni iz upotrebe i tržišta. Pojedini su posipali naftu oko parcela, ali ništa nema potpun učinak i vremenom se divljač navikla na miris nafte.
Osim ratara, normalan i nesmetan lov divljači, prvenstveno divljih svinja, zagovaraju i farmeri, proizvođači svinjskog mesa uzevši u obzir da su one glavni prenosioci virusa afričke kuge svinja, koja je opustošila obore ovog područja.
Nakon više sastanaka između udruženja, predstavnika vlasti, te predstavnika policije došlo je do dogovora o lovu i donesena je odluka da lov otpočne. Međutim, sreća lovaca nije dugo trajala. Krajem 2023. godine, Vlada Distrikta je usvojila odluku o organizovanom i kontrolisanom odstrelu divlje svinje, šakala i lisice na teritoriji Brčkog, na prijedlog Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstva i vodoprivredu, s ciljem smanjenja brojnosti njihove populacije, a radi sprečavanja nastanka štete na poljoprivrednim kulturama. Odstrel se trebao provoditi na osnovu plana aktivnosti i mjera angažovanjem lovaca iz lokalnih lovačkih udruženja.
Lov je počeo 23. decembra prošle godine i samo je prvi dan protekao mirno, naime došlo je do incidenta na terenu gdje se lovišta preklapaju, a dogovor između udruženja i vlasti je bio da na tim mjestima on izostane, ali očito je da dogovor nisu svi poštovali što je dovelo do verbalnog sukoba i prijetnji, te paljenja lovačkih kućica i brvnara. Ovo je zaista jedan tužan epilog kada se uzme u obzir da više od deset godina na ovom području nema lova.
U razgovoru sa pojedinim lovcima problem na ovom području je dugo prisutan i ne očekuje se brzo rješenje iako su svi svjesni da treba otvoreno razgovarati. "Mi lovci bi se lako dogovorili i iz svojih redova isključili problematične pojedince, ali problem je donekle i u politici koja je duboko svoje prste uplela gdje joj nije mjesto. Pojedince koji su prekršili zakon treba kazniti", rekao nam je jedan lovac, pod uvjetom anonimnosti.
Nakon nemilih dešavanja, nažalost, ponovo je obustavljen lov i kontrolisan odstrel predatora i drugih štetočina na ovom području i to do daljnjeg zbog, kako je potvrdio Milenko Ninković, šef Odjeljenja za pojoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, nepoštovanja unaprijed utvrđenog dogovora među lovačkim udruženjima.
"Blagovremenim reagovanjem naših lovočuvara zaustavljen je lov na preklapajućim lovištima te spriječen veći sukob. Nakon nemilih dešavanja posjetio sam dva lovačka udruženja gdje je lov prošao u najboljem redu", dodao je Ninković.
Prema izvještaju policije evidentirano je nekoliko incidenata na istom području kao i sukobi na društvenim mrežama, stoga je Vlada bila primorana donijeti odluku o stavljanju van snage odluke o organizovanom i kontrolisanom odstrelu divljači, budući da je riječ o djelatnosti sa oružjem. "Zadatak za 12 lovačkih udruženja je da iz svojih redova isključe one koji su skloni izazivanju incidenata i prijetnji kako bi se ponovo pokušao omogućiti povremeni lov na ovom području", naveo je Ninković, naglasivši da je cilj da svi imaju ista prava.
Većina lovaca, kako je dodao, su časni i pošteni ljudi koji žele da se bave ovim hobijem samo pojedinci remete njegovu ljepotu. Lovstvo i lovci u Brčkom ne zaslužuju ovakvo stanje uzevši u obzir dugu tradiciju lova i jedne od razvijenijih grane privrede, ovog područja, koja za svoj rad vezuje i druge grane kao što su trgovina i turizam. Poznata je činjenica da su u lov prije i poslije rata dolazili lovci iz raznih krajeva naročito Italijani koji su bili izražajni u lovu na prepelice i fazane.
Tagovi
Autorica