Kupina se može saditi od oktobra do aprila ukoliko je zemljište pogodno za rad i ukoliko nisu niske temperature. Jesenja sadnja preporučuje se za južne krajeve, u kojima se zemljište ne zamrzava dublje, a proljeće je najčešće sušno.
Prilikom zasnivanja zasada kupine, mora se imati u vidu da kupina ostaje na jednom mjestu 10 do 12 pa i više godina i pošto se relativno gusto sadi, od 1.300 do 3.000 izdanaka po hektaru, priprema zemljišta mora da se izvede blagovremeno i pravilno. Pripremu zemljišta za podizanje kupinjaka treba početi tri do četiri meseca prije sađenja kupine. Ovo konketno znači privođenje zemljišta poljoprivrednim usjevima. Obavezno je uraditi agrohemijsku analizu zemljišta radi utvrđivanja plodnosti, odnosno, određivanja pH vrijednosti zemljišta i davanja preporuka za meliorativno đubrenje ili popravku zemljišta ako je to potrebno. Neutralna pH vrijednost pogodna je za gajenje kupine, optimalan interval je 6 -7. Nakon ispitivanja zemljišta i davanja preporuke, pristupa se meliorativnom đubrenju, objašnjava diplomirani inženjer voćarstva, Suzana Jerkić, iz PSSS Vranje.
Količina stajnjaka i mineralnih đubriva koja će se unijeti prilikom pripreme zemljišta za podizanje kupinjaka u mnogome zavisi od tipa i strukture zemljišta i njegove plodnosti odnosno od sadržaja humusa. Stajnjak se unosi u količini od 30.000 - 60.000 kg/ha. Mineralno NPK (10:12:26) đubrivo u količini od 800 - 1.000 kg/ha. Duboku obradu za podizanje kupinjaka treba obaviti bar mjesec dana prije sadnje. Obrada se izvodi pri umjerenoj vlažnosti.
Ukoliko se ore kada je zemljište previše vlažno ili suvo onda mu se kvari struktura i teško se obrađuje. Dubina oranja zavisi od propustljivosti zemljišta. Ako je zemljište lako, rastresito i dovoljno propustivo onda se ore na dubini od 25 - 30 cm. Međutim ako je zemljište teže i zbijenije treba oranje izvršiti na dubini od 35 - 40 cm. Poslije oranja zemljište se poravna i usitni drljačom ili tanjiračom, a manje površine grabljama pa se onda pristupa razmjeravanju i sađenju kupina. Od vremena, razmaka i tehnike sađenja u velikoj mjeri zavisi prijem, a kasnije i rentabilnost gajenja kupine. Kupina se može saditi od oktobra do aprila ukoliko je zemljište pogodno za rad i ukoliko nisu niske temperature. Jesenja sadnja preporučuje se za južne krajeve, u kojima se zemljište ne zamrzava dublje, a proljeće je najčešće sušno.
Proljetna sadnja se preporučuje za hladnija područja, u kojima se zemljište tokom zime dublje zamrzava. U takvim područjima kupina zasađena u jesen može lako da izmrzne ukoliko se zemljište zamrzne do 10 cm dubine, jer se izdanci još nisu ukorijenili.
Razmak sadnje kupine zavisi od sistema odnosno od načina gajenja pa može biti:
Po sistemu žbunova sa kvadratnim rastojanjem kupina se sadi na razmaku 1,5 - 2 m, u zavisnosti od sorte. Ovaj način sađenja primjenjuje se na manjim površinama i gdje će se obrada obavljati ručno.
Po sistemu žbunova sa pravokutnim rastojanjem kupina se sadi na razmaku 2,5 - 3 m red od reda, i 1,2 - 2 m izdanak od izdanka u redu, što zavisi od bujnosti sorte i načina obrade. Kod ovog sistema gajenja kupine žbunovi su razmaknuti, pa je moguća i ručna obrada između njih. Po sistemu žive ograde, koji je najbolji i preporučuje se za veće površine , kupina se sadi na rastojanju 2,5-3 m red od reda, 0,80 - 1,20 izdanak od izdanka u redu.
Tehnika sađenja kupine zavisi od načina pripreme zemljišta za podizanje kupinjaka. Ako je pri osnovnoj obradi zemljište obilno pođubreno i duboko uzorano najmanje na 30 cm dubine onda je dovoljno da se na mjestima obilježenim za sadnju ašovom iskopaju jame, koliko da se pravilno rasporede žile izdanaka i obavi sađenje. Izdanci se sade na istu dubinu na kojoj su bili u kupinjaku. Za sadnju treba upotrebljavati zdrave i dobro razvijene izdanke (sertifikovani sadni materijal). Prije sadnje svakom izdanku se skrate žile oštrim makazama za ¼, pri čemu se suve i oštećene žile sasijeku do osnove. Poslije toga žile se potope u kašu napravljenu od jednakih dijelova goveđe balege i ilovače uz dodavanje nekog dezinfekcionog sredstva npr. Previcur (0,25%), pa se zatim izdanci sade na dubinu na kojoj su bili u kupinjaku ili tri do četiri centimetra dublje. Pošto se odredi dubina sađenja i žile pravilno rasporede u jami, na njih se nabaca sloj trošne vlažne zemlje i ovlaš nagazi.
Ukoliko pri osnovnoj obradi nije vršeno đubrenje stajnjakom, onda se preko nagažene zemlje stavi tri do četiri kilograma zrelog stajnjaka pomiješanog sa zemljom pa se opet obavi gaženje. Takođe, ukoliko nije obavljeno đubrenje kompleksnim mineralnim đubrivom, neophodno je i njih unijeti neposredno prije zatvaranja jame, a zatim svaki posađeni izdanak treba zaliti sa dvije do tri litre vode.
Tagovi