Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Riječ stručnjaka
  • 15.06.2024. 16:00

Spriječite na vrijeme trulež plodova u šljivicima. Slijedite ove savjete

U fazama sazrijevanja plodova kada dolazi do omekšavanja pokožice i uz prognozirano nestabilno vrijeme sa mogućim padavinama postoji rizik od ostvarenja infekcije prouzrokovačima truleži ploda.

Foto: PIS
  • 82
  • 24
  • 0

U ovom periodu važna je zaštita sorti šljiva koje su u sazrijevanju (čačanska rana). U fazama sazrijevanja plodova kada dolazi do omekšavanja pokožice i uz prognozirano nestabilno vrijeme sa mogućim padavinama postoji rizik od ostvarenja infekcije prouzrokovačima truleži ploda.

U cilju zaštite plodova preporučuje se primjena nekog od registrovanih fungicida na bazi aktivne materije:

  • fludioksonil 1 l/ha (karenca 3 dana) ili
  • boskalid+piraklostrobin 0,75 kg/ha (karenca 3 dana).

Plodovi zaraženi pojedinim gljivama iz roda Monilinia mogu biti i ograničavajući faktor prilikom izvoza voća na strana tržišta, pa se poseban oprez upućuje proizvođačima koji su orijentisani ka izvozu.

Kako smo ranije pisali, trtulež plodova (Monilia fructigena) se brzo širi i ne treba joj mnogo vremena da zahvati plod. Najviše i najčešće oboljevanju izloženi plodovi koji su u sjeni ili oštećeni od grada, savijača, osa i stršljenova. Povećana vlažnost i kišno vrijeme praćeno povremenim pljuskovima idealni su za širenje bolesti, naročito poslije dugotrajnog sušnog perioda. 

Prisutan i šljivin smotavac

U zasadima šljiva je počelo piljenje larvi druge generacije šljivinog smotavca ili se ono očekuje u narednim danima.

Sa ciljem suzbijanja larvi smotavca i sprečavanja njihovog ubušivanja u plodove preporučuje se primjena nekog od registrovanih insekticida na bazi aktivne materije:

  • emamektin-benzoat u količini 2,5 kg/ha (karenca 7 dana) ili
  • piriproksifen u koncentraciji 0,075 – 0,1% (karenca 28 dana) ili
  • acetamiprid u koncentraciji 0,02-0,025% (karenca 28 dana).

Treba imati u vidu da je zbog visokih temperatura sazrijevanje ubrzano, pa se početak berbe ranog sortimenta može očekivati tokom naredne sedmice. Zbog toga, primijenjeni pesticidi moraju imati kratku karencu.

Pregledima se uočava i prisustvo grinja, običnog paučinara i šljivine rđaste grinje, u niskom intenzitetu napada. S obzirom na povoljne uslove za razvoj ove grupe štetočina, proizvođačima se preporučuje redovan pregled zasada na njihovo prisustvo. 


Tagovi

Trulež ploda Bolesti šljive Tretiranje šljive Zaštita ploda Zaštita šljive Monilia fructigena Šljivin smotavac


Autorica

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".