Na listovima oraha duž lisnih nerava nastaju uglaste, vodenaste i crne pjege.
Padavine kasno u proljeće i preko ljeta, kada je temperatura visoka, pogodovale su razvoju bakterijalne pjegavosti (crne pjegavosti) oraha. Po tome je ova godina bila specifična.
Do epifitotične pojave oboljenja obično dolazi u drugoj polovini ljeta i to u godinama u kojima je proljeće bilo izrazito kišovito. Uslijed oboljenja nastupa smanjenje vitalnosti i rodnosti stabla, a može da dođe i do potpunog uništavanja ili gubitka prinosa. Postoje značajne razlike u osjetljivosti gajenih sorti, a naročito je bila prisutna crna pjegavost oraha pri okućničkom gajenju, gdje je izostala primjena bakarnih preparata.
Na listovima oraha duž lisnih nerava nastaju uglaste, vodenaste i crne pjege. Vremenom se spajaju, njihova unutrašnjost se lomi, listovi se uvijaju, ali ne opadaju. Pri jačoj infekciji pjege se spajaju, zahvataju čitav list, koji nekrotira i suši se. Na mladarima se takođe stvaraju udubljene pjege, nešto ulegnutije i uzdužno se spajaju.
Najveće štete prouzrokuju simptomi na plodovima. Prvo se na zelenoj ljusci ploda (klapini) uočavaju sitne, vremenom sve veće vodenaste crne pjege. One se udubljuju i nastaje trulež jezgra uslijed čega sadržaj ploda dobija crnu boju, odnosno jezgro se pretvara u crnu masu. Plod se smežurava i opada. Praktično, zaraženi plodovi opadaju, a uslijed kasnije zaraze unutrašnjost ploda pocrni i smanjuje mu se upotrebna vrijednost i nisu za jelo jer sadrže toksine. Početni simptomi su često praćeni izlučevinama bjeličasto-ružičaste boje od bakterijskog eksudata.
Parazit prezimljava u zaraženim dijelovima biljaka, prije svega u izdancima (letorastima). Širenje bakterija zavisi prije svega od uslova vlažnosti, a nešto manje od temperature. Vrijeme bogato padavinama pospješuje razvoj oboljenja. Plodovi mogu da budu inficirani od zametanja do kraja vegetacije.
Treba istaći značaj preventivnih mjera: izbjegavanje sadnje osjetljivih sorti, formiranje provjetrene krune, sakupljanje oboljelih listova, tretiranje prije opadanja lisne mase sa preparatima na bazi bakra.
Preporučuje se korištenje bakarnih preparata, čak i nekoliko puta u zavisnosti od padavina u toku infekcionog perioda (proljeće i jesen). Rana proljetna tretiranja sa bakarnim preparatima su takođe efikasna. Hemijska zaštita fungicidima mora biti uključena, a najvažnija su prva dva tretmana i to u vrijeme bubrenja pupoljaka i nakon dvije sedmice. Dobri rezultati se dobijaju ukoliko je redovna primjena fungicida od aprila do kraja jula. Dinamika zaštite fungicidima zavisi od uslova za infekciju.
Siva pjegavost oraha može uništiti oko 80% plodova i uzrokovati ranu defolijaciju
Sa ciljem preventivne zaštite od bakterijske pjegavosti (Xanthomonas juglandis) i sive pjegavosti lista (Gnomona juglandis), prije najavljenih padavina se preporučuje primjena preparata na bazi bakra iz bakar-oksihlorida, u količini 3,1 kg/ha.
Tagovi
Autor