Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Maslinarstvo
  • 14.11.2017. 13:00

Ahmed Džubur: Maslinari su prepušteni sami sebi

"Status uzgajivača maslina je loš budući da ne postoje poticaji Federalnog ministarstva poljoprivrede za podizanje plantažnih nasada", ističe dekan Agromediteranskog fakulteta s Univerziteta "Džemal Bijedić".

Foto: Pixabay/LindenP
  • 150
  • 9
  • 0

Ovogodišnji mraz, pa onda suša utjecali su i na rod masline. Masline koje su preživjele vremenske neprilike, izuzetno su kvalitetne, a maslinari isto očekuju i od ulja.

Maslina slabo rodila, ali je odlične kvalitete

No, na vremenske nepogode se ne može utjecati, ali odnos države prema malinarstvu može i treba jer maslinarska plantažna proizvodnja i proizvodnja maslinovih ulja u BiH imaju dugu tradiciju koja seže duboko u prošlost.

"O tome svjedoče arheološki nalazi u Mogorjelu kod Čapljine, Žitomislićima, Ljubuškom, Neumu, Ravnom i brojnim drugim lokalitetima. Ipak, plantažna proizvodnja je dosta skromna i pretežno je bila orijentisana u mediteranskom dijelu države i priobalju. U posljednjih nekoliko decenija se plantažni maslinici podižu na prostoru Stoca, Čapljine, Čitluka, Mostara, Ljubuškog... U pogon su pušteni i manji i veći kapaciteti za proizvodnju maslinovih ulja", kaže za klix Ahmed Džubur, dekan Agromediteranskog fakulteta s Univerziteta "Džemal Bijedić".

Ahmed Džubur: Proizvođači nisu ni malo zaštićeni

Ipak, sadašnja plantažna proizvodnja maslina i proizvodnja maslinovih ulja su prema mišljenju Džubura dosta ispod mogućnosti i pogodnosti teritorija za profitabilnu proizvodnju, kako plodova masline, taklo i maslinovih ulja.

"Status uzgajivača maslina je loš budući da ne postoje poticaji Federalnog ministarstva poljoprivrede za podizanje plantažnih nasada te su proizvođači kao rijetko gdje prepušteni sami sebi. Ne postoji ni zaštita domaćih proizvođača od nelojalne konkurencije iz drugih država koje visoko subvencioniraju izvoz maslina i prerađevina od maslina u BiH", jasan je dekan Agromediteranskog fakulteta koji smatra da je odgovornost na resornom federalnom ministarstvu.

Nikakva podrška za nove nasade voćnjaka i vinograda

"I ova, kao i niz prethodnih sezona, će biti uglavnom tužna za brojne proizvođače i prerađivače maslina, budući da ne postoji sistemska podrška za poljoprivrednu proizvodnju i plasman poljoprivrednih proizvoda i prerađevina u BiH. Svake godine Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva donosi plan utroška finansijskih sredstava.

U prethodnih nekoliko godina je zanemaren razvoj poljoprivrede budući da nije bilo nikakve podrške podizanju novih nasada višegodišnjih voćnih kultura i vinograda", kaže nam Džubur zaključivši kako nije bilo ni podrške investicijskim, kapitalnim projektima u poljoprivredi, niti ruralnom razvoju.

Foto: Pixabay/LindenP


Povezana biljna vrsta

Maslina

Maslina

Sinonim: - | Engleski naziv: Olive | Latinski naziv: Olea europea L.

Maslina je zimzelena biljka koja može dostići visinu 3 – 13 m. Najveći svjetski proizvođač maslina je Španija, a slijedi na drugom mjestu Italija. Jedno stablo masline može dati... Više [+]

Tagovi

Maslinarstvo Hercegovačka maslina Maslina Maslinarstvo u BiH Maslinovo ulje


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

#Zelena je boja rasta, prirode i novca. Također, smirujuća boja, koja odgovara našim osjetilima.

To je također i boja povezana sa zavišću, dobrom srećom, velikodušnoću i plodnošću. Tradicionalna je boja mira, harmonije i dobre energije.