Kada mu je prije nekoliko dana krmača oprasila 22 praseta, Mišo Simić iz Obajgore kod Bajine Bašte nije mogao da vjeruje, a o tome se još priča u ovom kraju.
Mišo Simić iz Obajgore kod Bajine Bašte u Srbiji je prije 20 godina iz okoline Požarevca nabavio svinju rase moravka. Od tada ih intenzivno gaji i danas ima ukupno oko 200 svinja, od kojih su 43 krmače i sedam veprova umatičeni i za koje dobija subvencije, dok još oko 60 krmača ima markice, a ostalo su prasići.
Krajem januara jedna krmača je na svijet donijela čak 22 praseta.
"Bio sam tu dok je oprasila 13, dežurao da je ove druge krmače ne gnjave. Tada sam se okrenuo i otišao. Ali, ujutru kada sam došao i počeo da brojim, našao sam se u čudu. Brojao sam nekoliko puta i nisam mogao da vjerujem da ih je oprasila 22. Znam da moravka oprasi od osam do 11 prasadi, ali ovo je zaista rekord", kaže Simić.
Bio je iznenađen kada mu je samo nekoliko dana ranije krmača oprasila 16 prasića, ali ovo sada je za njega pravo čudo. On upozorava na jednu veoma bitnu stvar kada je u pitanju ova rasa.
"Kada se moravka oprasi ne treba je dirati, ni pomjerati sa tog mjesta gdje se oprasila. Bijeloj krmači kad se negdje oprasi možeš da uzmeš prasad da nosiš, ona ide za tobom i gdje ostaviš prasad tu ostaje. A moravka će ostati tamo gdje se prasila iako joj uzmem prasad. Ništa tu ne pomaže. Dešavalo se da mi se samo odjednom pojavi krmača sa prasićima. Evo, prije mjesec dana se oprasila jedna iza štale, pod nekim drvima i ne može da joj se priđe. Kad su prasad malo porasla eto je ona sa sedam njih."
Nažalost, poslije dvije sedmice sedmoro prasića od 22 nije imalo sreće da preživi, stradali su upravo od drugih krmača koje su ih onako teške prignječile.
Sve ženke se prirodno oplode.
"Ovaj vepar što je oplodio krmaču koja je oprasila 22 prasića star je dvije i po godine. Ostavio sam ga da ga imam najmanje još za jedno parenje, a poslije ću vidjeti", dodao je naš sagovornik.
Za ovu rasu svinja Simić ima samo riječi hvale. Strogo vodi računa da u njegovim svinjcima bude tipična rasa, jer kako kaže, ako slučajno prase ima bijelu fleku na njušci ili nogici, odmah ga odbacuje. Moravka je nastala sredinom 19. vijeka u dolini rijeke Morave ukrštanjem mangulice, domaće šumadinke i uvezenog berkšira. Na listi je ugroženih rasa i radi se na uvećanju njihovog broja.
U svojim oborima ima nekoliko svinja koje su dostigle težinu i 300 kg.
Batalio ovce i kupio mangulice - slanina i mast sve traženiji
"Moravke sporije rastu, a da bi dostigle ovu težinu potrebno je dvije godine. Hranim ih, naročito prasiće stočnim brašnom, a ostale žutim kukuruzom, a i ostacima od lokalne pekare, koja mi obezbjeđuje 100 do 200 kg raznih peciva, hljeba i sličnog. Sada, na dva kilometra odavde pravim veliki trap, gdje će moći da uživaju u prirodnoj hrani", kaže naš sagovornik.
On objašnjava da je ova rasa otporna i stvorena za šumovite predjele gdje mogu same da traže hranu i sklonište.
"Tada je dovoljno po jedan kilogram kukuruza po grlu, a ostalo ona nađe sama u zemlji. Tamo gdje ima ostroge i šikare ona će jesti žilice i korijenje iz zemlje, jednostavno podrovi. Zato je bolja od ovce, jer ovca jede samo odozgo, pa onda taj korov još više buja."
Za čuvanje je nabavio solarnu čobanicu.
"Solarna čobanica je mnogo bolja, ali i malo skuplja, od one na akumulator. Kada travka padne na žicu cijeli akumulator se ubrzo istroši, a ova solarna radi i po suncu i po mjesečini", objasnio je naš domaćin.
U ovom poslu mu pomaže sin i ponajviše unuk Filip, koji ide u osmi razred u osnovnu školu u obližnjem selu Pilica. On se prije nešto više od tri mjeseca preselio iz Užica kod djeda.
"Malo je drugačiji život na selu. Zavolio sam svinje i uopšte život i rad na selu", kaže Filip, koji ujutru prije nego što pođe školu porani i uradi šta je potrebno, očisti, prospe slamu jer moravka voli da leži i spava na suhom.
Za meso moravke kaže da je meko, dok je slanina jako fina, bez žilica. Svinja od 200 kila daje do 45 kilograma masti. Ne brine se Mišo za tržište jer je, kako kaže do Jovandana prodao 150 prasića, a ljudi ih traže i zbog posjeka (svinjokolja), a sve je više i Beograđana koji traže meso od moravke.
Tagovi
Autorica