Pretraga tekstova
Perad na velikim, nezaštićenim površinama su stalno na meti pticama grabljivicama. Postoje načini kako ih zaštititi
Ptice grabljivice mogu napraviti velike štete na poljoprivrednim gazdinstvima, posebno ako perad držite na otvorenom. Na velikim, nezaštićenim površinama one su stalno na meti. Postoje rješenja kako ih sačuvati od napada.
Na prvom su mjestu pijetlovi koji instinktivno čuvaju svoje jato. Dokaz tome je i video snimljen u jednom dvorištu u Nizozemskoj.
Kamerom je snimljen trenutak kada se ogroman jastreb zalijeće prema koki koja mirno čeprka po travi nasred dvorišta. Najednom bježi, on je čerupa, no brzo pristiže pijetao, a za njim i koza koja se glavom zabija u grabljivicu, kotrlja ju po travi nakon čega ova odlijeće.
Dobre čuvarice su i guske koje su inače vrlo teritorijalno nastrojene pa nije loše imati ih u dvorištu.
Kada je riječ o psima, većina ovčarskih pasmina će biti prikladna za ovu ulogu. Oni su čuvari stada pa i jata, ali tom poslu ih treba naučiti od malih nogu jer se inače može dogoditi da i sami povijaju ili čak povrijede perad.
Što se tiče drugih metoda, pomoći mogu stabla i grmovi u dvorištu zbog čega grabljivice neće moći tako lako uzeti zalet i zgrabiti perad. Zasmetat će im i različite drvene i druge konstrukcije, različiti poljoprivredni priključci, prikolice ispod kojih se perad može sakriti.
Postavljanje drvenih ptica i CD-a može nakratko pomoći, no nakon nekog vremena će se na njih naviknuti i prestati obraćati pažnju.
Mreže su naravno vrlo učinkovite, ali i skupa investicija ako trebate prekriti veći dio površine.
Kako su pijetao i koza spasili kokoš, pogledajte u videu:
Tagovi
Ptice grabljivice Zaštita od grabljivica Zaštita peradi Guske čuvarice Pijetao čuvar Koza čuvarica
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!