Organizatori su dobili obećanja da će se graditi novo sajmište, jer trenutni prostor više ne može zadovoljiti potrebe i kapacitete za organizaciju jedne ovakve sajamske manifestacije
Završen je 49. međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive u Gradačcu na kojem su se predstavili izlagači iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Turske. Svoje proizvode i usluge prezentiralo je oko 300 izlagača na 5.000 kvadratnih metara otvorenog i zatvorenog prostora.
Kako je Agroklub i izvjestio, izloženi su sajamski eksponati nekih od najznačajnijih proizvođača i prerađivača poljoprivrednih proizvoda, predstavile su se brojne organizacije i institucije koje podržavaju i promoviraju ovu privrednu granu.
"Veoma smo zadovoljni i sudeći po reakcijama izlagača, zvaničnika i posjetilaca ovogodišnji sajam je bio veoma uspješan. Mislim da smo uspjeli osvježiti ideju da ovo nije lokalni već bosanskohercegovački privredno-turistički događaj. Svi su dobro prezentirali svoje proizvode. U razgovoru s izlagačima saznao sam da su imali izuzetno dobru promociju i prodaju te ugovorili plasman proizvoda", kazao je Ensar Mešanović, direktor “Sajma šljive 2022” i voditelj ureda Turističke zajednice grada Gradačca koja je bila organizator ove najstarije specijalizirane manifestacije u Bosni i Hercegovini.
Posjetioci su mogli vidjeti prezentacije najnovijih proizvoda i usluga iz oblasti proizvodnje i prerade hrane i pića, poljoprivredne mehanizacije i zaštitnih sredstava. Pored toga, poljoprivrednici su imali priliku saznati neke od najvažnijih informacija i preporuka za uspješno bavljenjem agrarom, a jedna od tema je bila i ruralni turizam.
Profesori s Prirodno-matematičkog fakulteta u Tuzli održali su radionicu na kojoj se govorilo o savremenim trendovima u ruralnom turizmu. Na tradicionalnom stručnim savjetovanju u organizaciji Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta iz Sarajeva govorilo se o regenerativnoj poljoprivredi i Zelenoj agenda za Zapadni Balkan.
BiH koristi deset puta veću površinu od EU za proizvodnju 1.000 tona jabuke
U sajmištu je održan niz okruglih stolova, kolektivnih izložbi i prezentacija programa iz području poljoprivrede i biznisa. Obrtnička komora TK je organizirala okrugli sto na kojem je istaknut nedostatak radne snage. Zaključeno je kako je neophodan rad na poboljšanju poslovnog ambijenta u BiH, ali i upućen zahtjev za pojednostavljenjem procedure i postupka
pri zapošljavanju stranaca.
Organizatori su dobili obećanja da će se graditi novo sajmište, jer trenutni prostor više ne može zadovoljiti potrebe i kapacitete za organizaciju jedne ovakve sajamske manifestacije. Vlada Kantona Sarajevo spremna je ustupiti projekat za, a gradonačelnik Gradačca Edis Dervišagić je rekao da će Grad obezbijediti zemljište. I ove godine dodijeljene su medalje Sajma šljive za kvalitet izloženih proizvoda.
"Veoma nam je drago što smo inicirali nekoliko poljoprivrednih proizvođača da krenu u procedure registrovanja poljoprivrednih gazdinstava kako bi se pozicionirali na tržištu i konkurirali za dodijele sajamskih medalja", istakao je direktor Sajma.
Udruženje pčelara "Pčela" Gradačac uručilo je priznanja za najbolje ocijenjene medove na 5. međunarodnom sajmu pčelarstva koji je kao podsajamska manifestacija održana u dane Sajma šljive. Hemijska i senzorna analiza dostavljenih uzorka vršena je na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
"Uzorci meda dostavljeni su od pčelara sa područja Bosne i Hercegovine, susjedne Hrvatske i Crne Gore", rekao je Mirsad Delibašić, predsjednik Udruženja pčelara "Pčela" Gradačac.
Uručeno je 189 medalja, a pehari su dodijeljeni za najkvalitetnije medove. Nikola Gvozdenović iz Bara (Crna Gora) ima najbolje ocijenjeni med na ovogodišnjem sajmu.
Prvo mjesto u kategoriji lipov med osvojili su Samid Omerčić i Senad Bristrić iz Mionice kod Gradačca. Pehar za najbolji kestenov med pripao je Salem Poriću iz Bužima, a prvo mjesto u kategoriji cvjetni med osvojio je Hasan Huseinagić iz Ledenica (Gradačac). U kategoriji bagremov med najbolje ocijenjen je uzorak Ruzmira Hodžića iz Zelinje Srednje, a pehar za livadski med dobio je Mirsad Suljić iz Vučkovaca.
Na sajmu je predstavljena i sms vaga, uređaj koji omogućuje pčelarima da u bilo kojem trenutku mogu izmjeriti prinos meda u košnicama, ali i dobiti podatke kao što su pozicija vlažnost i temperature vazduha, temperature unutar košnice i obavještenja o sigurnosti pčelinjaka.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Partner
Husein Kapetana Gradaščevića 7,
76250 Gradačac,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 (0) 35 817 222,
e-mail: info@gradacackisajam.ba
web: https://gradacackisajam.ba/