Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Siva ekonomija
  • 14.03.2022. 15:00

Zašto Rusija planira zabraniti izvoz žitarica u Evroaziju?

Zabarana izvoza planira se za idućih gotovo šest mjeseci, a odnosila bi se na pšenicu, ječam, raž i kukuruz

Foto: Depositphotos/dusanpetkovic
  • 209
  • 88
  • 0

Ruska vlada razmatra zabranu izvoza svih žitarica u Evroazijsku ekonomsku uniju do kraja avgusta, izvještava Agricensus.

Ako je ovo istina, taj bi potez mogao ukazati na probleme u vezi s aranžmanima ruske domaće ponude nakon što je analiza pokazala da su neke članice bloka zabilježile povećanje uvoza ruske pšenice, mahunarki i drugih proizvoda posljednjih sedmica.

Privremena obustava odnosila bi se na izvoz pšenice, ječma, raži i kukuruza u druge zemlje unutar bloka već od 15. marta, a trajala bi do 31. avgusta.

Navodi se da je u pripremi službeni dokument koji potvrđuje mjeru, ali se još uvijek očekuje da će dio izvoza biti dozvoljen u okviru postojećih dozvola koje je već odobrilo rusko ministarstvo poljoprivrede.

Žele spriječiti sivu ekonomiju?

Evroazijsku uniju čine Rusija, Jermenija, Bjelorusija, Kazahstan i Kirgistan kao punopravne članice. Kao takve su oslobođene poreza i kvota u međusobnom trgovanju, što je pogodnost koja je značila da je uvoz u Kazahstan, Bjelorusiju, ali i Azerbejdžan značajno porastao posljednjih mjeseci.

Ruski izvoz žitarica raste uprkos svemu?

"Svaka zemlja samostalno reguliše svoj izvoz. Rusija nema pravo da zabrani Kazahstanu koji je kupio rusko žito da ga ne izvozi sa svoje teritorije", rekao je broker za Agricensus. Kaže da je jedini način da se spriječe sive šeme izvoza žitarica bez carina sa teritorije Unije zatvaranje tranzitnih zona.

Do sada uvezli velike količine

Treba napomenuti da je Kazahstan već uvezao rekordnu količinu ruskih žitarica, oko 2,3 miliona tona što je za šest posto više u odnosu na prethodnu godinu.

Izvoz žitarica u Bjelorusiju se udvostručio na 700.000 tona, dok je Azerbejdžan povećao otkup za dva posto na 900.000 tona. 

Međutim, svaka potencijalna blokada dolazi u trenutku kada je ruski izvoz značajno usporen nakon invazije zemlje na Ukrajinu 24. februara.

Rusija će vjerovatno morati da osigura prihode za svoj budžet jer se nosi sa žestokim međunarodnim ekonomskim sankcijama.


Tagovi

Evroazija Rusija Tržište žitarica Zabrana izvoza Siva ekonomija Ruske žitarice


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#telad i umiljati pas