Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Magnezij sulfat
  • 24.05.2020. 18:00

Magnezij sulfat: Kako i zašto koristiti gorku so u povrtarstvu?

Gorka so je bogata magnezijem i sumporom, a ti su elementi važni za vitalnost biljke, utiču na njen rast, ali i prinos. Primjenjuje se isključivo kod nedostatka navedenih elemenata, a u nastavku saznajte kako, kada, u kojim količinama i kod kojih biljaka se primjenjuje.

Foto: Depositphotos/vvoennyy
  • 2.610
  • 358
  • 0

Epsom ili gorka sol je vrtlarima širom svijeta poznata kao važan nutrijent za rast i razvoj biljaka. Naime, ona je zapravo hidratisani magnezij sulfat koji je zaslužan za povećanu proizvodnju hlorofila u biljkama zahvaljujući kojem one imaju zelenu boju, a i dobro je topiva u vodi što olakšava njenu primjenu.

Prepoznajte nedostatak magnezija i sumpora

Gorka so sadrži magnezij i sumpor, a poznato je da su ti elementi važni za vitalnost biljke i utiču na njen rast, ali i prinos. Nedostatak magnezija kod biljaka možete primijetiti po blijeđenju listova pri čemu lisne žile ostaju zelene, a kod manjka sumpora dolazi do njihovog žućenja. Biljke koje imaju dovoljno ovih hranjivih elementa budu tamnije boje, bolje rastu, cvjetaju i na kraju imaju i više plodova.

Kod primijene gorke soli treba biti oprezan. Dakle, ne primjenjujte je prije nego što ustanovite da vašoj biljci nedostaje magnezija ili sumpora. Važno je naglasiti da ovo jedinjenje ne sadrži druge hranjive elemente poput azota, fosfora ili kalija pa je nemojte koristiti u slučaju njihovog nedostatka. 

Kako, kada i koliko često primjenjivati gorku so na krastavcima?

Kako piše balconygardenweb, magnezij sulfat poboljšava prinos i utiče na kvalitet plodova krastavaca. Kod uzgoja ovog povrća u posudama, loncima i sl. preporučuje se primjenjivati je svakih 4 do 5 nedjelja, a kod uzgoja na otvorenom svakih 4 do 6 nedjelja, ali naravno, uz praćenje nedostatka magnezija i sumpora.

U posudu sipajte 4 litre vode i u nju dodajte kašiku gorke soli. Sve dobro izmiješajte dok se potpuno ne otopi. Kasnije primijenite ovaj rastvor tako što ćete njome zaliti biljke pazeći na ranije navedeno vrijeme primjene. Kod folijarne primjene sve gore navedene sastojke pomiješajte i sipajte u bocu s raspršivačem i jednom mjesečno prskajte krastavce.

Možete i direktno sipati 2 kašike oko korijena biljaka sredinom sezone, ali pazite pri tome da so ne dodiruje i ne spali biljku.

Primjena na paradajzu

Prilikom sadnje presadnica paradajza dobro je na dno rupe staviti malo gorke soli i zatim je prekriti slojem tla. Nakon što je prekrivena, posadite biljku pazeći da je korijenje ne dodiruje direktno, savjetuju

Kod primjene na biljke pomiješajte kašike u 4 litre vode i primjenjujte jednom mjesečno. To će podstaći njihov rast, spriječiti trulež plodova, ali i učiniti kožu paradajza crvenijom.

Vršna trulež plodova paprike i paradajza – šta učiniti kako biste je spriječili?

Osim na paradajzu i krastavcima, gorka so se može primjenjivati na paprikama, ružama i papratima, pogotovo ako biljke rastu na pjeskovitom ili kiselom tlu.

Napomena: Kod ovakvih preparata najbolje je prvo testirati manji dio biljke kako ne bi nanijeli više štete nego koristi. Važno je i poznavati sastav tla prije upotrebe bilo kojeg đubriva jer višak hranjivih materija u tlu može poremetiti njegovu nutritivnu ravnotežu. 


Tagovi

Gorka so Epsom sol Magnezij sulfat Magnezij Sumpor Nedostatak hraniva


Autorica

Martina Pavlović

Više [+]

Magistra agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Čestitamo vam Međunarodni dan mrkve!
Skoro da smo zaboravili na kraljicu mrkvicu, najvažniji sastojak svakog poštenog čušpajza.
Foto: Depositphotos/nblxer