Vrlo je agresivna i proždrljiva i za kratko vrijeme može da pričini velike probleme proizvođačima povrća
Kukuruzna sovica, Helicoverpa armigera, najviše se javlja tokom avgusta, a pošto ima dvije do tri generacije, posljednja koja se javlja kasno u ljeto obično je i najteža za suzbijanje. Ne samo zbog vrućina već i zbog umora proizvođača koji pomisle da su se riješili svih štetočina i polako se pripremaju za kraj sezone i promjenu kultura.
Najveće štete, osim na kukuruzu, čini na paprikama, paradajzu, kupusnjačama itd. Vrlo je agresivna i proždrljiva i za kratko vrijeme može da pričini velike probleme proizvođačima povrća. Potrebno je obratiti pažnju na izbor preparata za suzbijanje.
Vrućina joj odgovara, naročito leptiru koji leti na temperaturama oko 25 stepeni i polaže jaja, obično na listove.
Gusjenice se hrane prvo lišćem, cvjetovima pa zatim prelaze u mesnati dio ploda, bušeći rupe najviše oko čašice ploda.
Kao što je već napomenuto, proždrljiva je i brzo prelazi s jednog u drugi plod, ostavljajući u njemu izmet, a nedugo zatim plod koji ima manje dimenzije, s vanjske strane, napadaju gljivice koje uzrokuju brzo truljenje i propadanje.
Ako se štetočina pojavi u plasteniku teže ju je suzbiti jer joj odgovaraju visoke temperature tokom dana kada biljke vegetiraju. Nije dobro koristiti ista sredstva. Što se tiče zaštite pesticidima vrlo je ograničen broj insekticida. U prvim mjesecima, nakon sadnje, koriste se preparati na bazi deltametrina, alfa-cipermetrina, acetamiprida, a pred berbu, najbolje bi bilo koristiti insekticide sa kratkom karencom, na bazi hlorantraniliprola jer mu je karenca, u zavisnosti od preparata, jedan do tri dana.
Naravno da postoje i organski preparati i to na bazi algi, smeđih i zelenih. Takva sredstva dovode do poremećaja u ishrani, odnosno, gubitka apetita šteočine. Pomažu i začini, od bibera, ljute paprike, čilija, cimeta, bijelog luka. Pelin je takođe dobar, listovi kiselog drveta, hajdučke trave, kao i sirće za salatu koje, poput gore navedenih začina nagrizaju meku kožu gusjenice i uništavaju je.
Gusjenica na paradajzu i paprici pričinjava nepopravljivu štetu
Takođe je, radi smanjenja napada, dobro da se na ulaznim vratima plastenika, pa i sa strane, postave mreže koje će spriječiti ulazak leptira. Ali, u uslovima visokih spoljašnjih temperatura, mreža će dodatno da podigne temperaturu unutar plastenika pa je potrebno da se postave ventilatori koji će, koliko toliko da rashlađuju biljke.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor