Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Crvljivost paradajza
  • 01.09.2024. 09:00

Gusjenica na paradajzu i paprici pričinjava nepopravljivu štetu, kako je suzbiti?

Mnogim štetnim insektima odgovara izrazito toplo i suvo vrijeme koje nas prati skoro dva mjeseca, a naročito gusjenici kukuruzne sovice koja je primjetna u velikom broju i pričinjava štetu na paradajzu i paprici.

Foto: Shutterstock/Dan Gabriel Atanasie
  • 160
  • 18
  • 0

Kukuruzna (pamukova, duvanska) sovica, Helicoverpa armigera, je izrazito polifagna štetočina, hrani se sa oko 250 gajenih biljaka. Veoma je rasprostranjena pa se svrstava među najopasnije štetočine kako kod nas, tako i u svijetu. Migratorna je vrsta i gotovo da je ima na svim kontinentima, kako u toplijim krajevima, tako i na sjeveru planete. 

Najčešće štetu pričinjava na: paradajzu, kukuruzu, paprici, boraniji, pasulju, soji, duvanu i suncokretu, a ima je i na korovskom bilju pa je jedna od mjera prevencije redovno uklanjanje korova u blizini plastenika i parcela gdje se gaje kulture koje su domaćin ovog štetnog insekta.

Oštećuju plodove

Jedan broj populacije prezimljava i kod nas u zemljištu, gdje u vidu larve prelazi u lutku, a u najvećoj mjeri nam dolazi sa Mediterana sredinom jula. Ovih dana u plastenicima sa paradajzom i paprikom, a naročito na paradajzu je primjetna veća pojava gusjenica i dosta plodova je oštećeno gdje se tretiranje nije na vrijeme obavilo, kada su jaja položena ili pred piljenje larve već prve generacije.

Zahvaljujući toplotnom talasu dospjele su i nove jedinke, a ubrzalo se razviće ove štetočine što govori da ćemo imati veći broj generacija ove godine. Gusjenice mlađeg razvojnog stadijuma se hrane listom, a starije prelaze na generativne organe.

Velike štete prave i na paprici (Foto: Danijela Plavšić)

Kod paradajza i paprika gusjenice se ubušuju u plod i hrane se, pričinjavajući ogromnu nepopravljivu štetu jer takvi plodovi gube tržišnu vrijednost i podložni su drugim patogenima naročito truljenju.

Kukuruzna sovica ima tri do pet generacija godišnje od kojih se prva javlja tokom maja i juna, a ove godine ćemo imati maksimalan broj generacija sudeći po dugotrajnom toplom talasu. Sovica prezimljava u obliku larve na dubini od 4 do 8 cm u zemljištu. Imago je leptir koji se razvije krajem aprila i u maju. Ženka polaže oko 500 jaja pojedinačno ili u skupinama, na listovima, cvjetovima i plodovima gajenog i korovskog bilja. 

Gusjenice žive od 2 do 3 sedmice. Cjelokupni razvoj jedne generacije traje jedan do dva mjeseca zavisno od vremenskih uslova. Obično treća generacija ove štetočine se pojavljuje u avgustu (ove godine možda je u toku razviće četvrte generacije). Gusjenice mogu dostići veličinu od 4 do 5 cm, buše plod i harane se njihovim unutrašnjim dijelom prljajući ga izmetom. Takvi plodovi su neupotrebljivi.

Imago je leptir koji leti noću, rast i razviće ovog insekta ubrzava visoka temperatura tako da je više od mjesec dana primijećena u velikom broju tamo gdje se povrtnjak nije redovno pregledao i ne tretira redovno. Stoga je važno redovno pregledati gajene biljke kako bismo na vrijeme uočili položena jaja i  pravovremeno spriječili razviće već prve generacije. Ako se to ne odradi na vrijeme i populacija ovog insekta biće ogromna imajući u vidu da ženka polaže oko 500 jaja

Suzbijanje štetočine 

Na tržištu je mali broj fitofarmaceutskih sredstava koja su registrovana za suzbijanje kukuruzne sovice iz tog razloga je redukcija njihove populacije otežana, a jedan od glavnih razloga je nepravovremeno djelovanje.

Coragen, Avaunt, Kraken, Affirm i dr. su trgovački nazivi koji je za sad uspješno suzbijaju, a pojedine je već teže naći u prodaji. U organskoj proizvodnji učinak je dobar sa primjenom jabukovog sirćeta u određenoj recepturi. Insekticide treba primijeniti kad se ustanovi ekonomski prag štetnosti, a to u ovom slučaju predstavlja desetak jaja na stabljici ili 5 gusjenica na 100 m2 .

Tretiranje se vrši u večernjim ili jutarnjim satima, jer su fitofarmaceutska sredstva uglavnom lapljiva na temperaturama iznad 25oC, te bi učinak bio umanjen, a primjena preparata na visokoj temperaturi nerijetko dovodi do fitotoksičnosti biljke. Imago je bijeli leptir i leti noću najčešće tokom jula i avgusta pa je dobro tretiranje izvesti u tom periodu.


Tagovi

Kukuruzna sovica Helicoverpa armigera Štetočina Crvljivost paradajza Pmukova sovica Duvanska sovica Štete na paradajzu Štete na paprici


Autorica

Danijela Plavšić

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.