Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pojava glodara
  • 31.12.2020. 10:15

Ukoliko niste, vrijeme je da djelujete protiv glodara

Veliki broj poljoprivrednika koji se susretao sa problemom glodara, postupili su u skladu sa neophodnim mjerama dok oni koji još uvijek nisu, stručnjaci savjetuju da to što prije urade.

Foto: Julijana El Omari (ilustracija)
  • 203
  • 237
  • 0

Vremenski uslovi tokom ove godine pogodovali su učestaloj pojavi glodara u ozimim strninama pa su iz tog razloga nešto aktivniji u poređenju sa prethodnom sezonom.

Prema riječima Đorđa Glišića, višeg stručnog saradnika za zaštitu bilja u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, PJ Bijeljina, specifično za ove štetočine je to što imaju visok potencijal za razmnožavanje. Ovo posebno dolazi do izražaja u povoljnim uslovima kao što su blage zime ili jeseni bez padavina.

"Takođe, ukoliko nema velike magle, mrazeva i kada su temperature iznad prosjeka, glodari će se javljati u velikom broju. Pri tom, redukovana obrada kod sjetve strnina, doprinosi njihovoj masovnijoj pojavi pa bi trebalo voditi računa o agrotehnici. Naročito je korisna primjena dubokog oranja", objašnjava Glišić.

Voditi računa da ne dođe do trovanja ptica

Na početku zimskog perioda, hrane se uglavnom posijanim sjemenom gajenih usjeva, a nakon toga usmjeravaju se na mlade, iznikle biljke pa tako ugrožavaju njihov sklop. Poslije njih, na parceli ostaju takozvana prazna mjesta koja su lako uočljiva.

Najezda miševa: Pred žetvu poharali pšenicu, ostavili samo trećinu prinosa

Stručnjaci savjetuju da proizvođači redovno obilaze svoje njive, vizuelnim pregledom da uočavaju ima li aktivnih rupa i na taj način preventivno mogu zaštiti svoje urode.

"Kada je riječ o zaštiti, najvažnija preporuka je da ako se utvrdi da ima više od deset aktivnih rupa po hektaru, obavezno je primjeniti neke od registrovanih mamaka, odnosno, obaviti zaštitu sredstvima koja se nazivaju rodenticidi", ističe Glišić i dodaje da nakon unošenja mamaka u aktivne rupe, preporuka je da se one zatrpaju zemljom, kako ne bi došlo do trovanja ptica

Mjere obavezno redovno sprovoditi

Veliki broj poljoprivrednika koji se susretao sa problemom glodara, postupili su u skladu sa neophodnim mjerama dok oni koji još uvijek nisu, stručnjaci savjetuju da to što prije urade.

Tokom zime štetočine su aktivne i na otvorenom i u zatvorenom, kako djelovati?

Kao što smo ranije pisali, ove štetočine mogu uzrokovati trihinelozu i brojne druge bolesti kod domaćih životinja, ali i kod ljudi. Kako do toga ne bi došlo, obavezno je suzbijanje koje mora biti redovno inače će uspjeh izostati zbog brojnosti njihove populacije ali i velikih troškova. Većina štetočina je dobro pokretljiva pa se stoga mora obratiti pažnja na sve površine.

Kada se rukuje sa hemijskim sredstvima, obavezno je nošenje zaštitnih rukavica. Ovo je potrebno i zbog mirisa čovjeka koji glodari osjete pa izbjegavaju mamke. Njih bi trebalo mijenjati na svakih desetak dana.


Tagovi

Pojava glodara Đorđe Glišić Suzbijanje glodara Redukovana obrada Preventivne mjere Rodenticidi Trovanje ptica Hemijska sredstva


Autor

Ivana Živanić

Više [+]

Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.