Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tehnika sterilnih insekata
  • 01.03.2020. 15:00

Sterilni mužjaci štetnih insekata zamijenit će insekticide?

Tehnika sterilnih insekata radi na principu gama i X zračenja, uključuje masovni uzgoj i sterilizaciju ciljanih jedinki, a potom sistematsko puštanje sterilnih mužjaka na određena područja gdje se "pare" s divljim ženkama.

Foto: WikimediaCommons/Judgefloro
  • 72
  • 5
  • 0

Niski troškovi i brza učinkovitost glavni su razlozi upotrebe hemijskih sredstava u suzbijanju štetočina. S druge strane, nauka, regulatorna tijela i mediji sve češće ističu nedostatke njihova korištenja, a zbog porasta ekološke proizvodnje i širenja svijesti o negativnom uticaju na okolinu. Najnovija otkrića ukazuju na kolateralne štete koje pesticidi i ostala hemijska sredstva uzrokuju na biljkama, insektima i prirodi općenito. 

Kada i čime tretirati voćke u periodu mirovanja?

Podstaknut svim navedenim problemima, Glen Slade, osnivač kompanije BigSIS koja se bavi kotrolom štetočina, istražio je već duže vremena korištenu metodu koja bi mogla bi biti alternativa insekticidima. Metoda uključuje korištenje samih insekata, odnosno steriliziranih mužjaka, piše agfundernews.

Tehnika sterilnih insekata

Glen je metodu nazvao Tehnika sterilnih insekata (SIT), a smatra se jednom od ekološki najprihvatljivijih za suzbijanje štetočina. Radi na principu gama i X zračenja, uključuje masovni uzgoj i sterilizaciju ciljanih jedinki, a potom sistematsko puštanje sterilnih mužjaka na određena područja gdje se "pare" s divljim ženkama. Budući da su mužjaci sterilni, ženke ostaju neoplođene, odnosno nema potomstva. 

Insekti kao korisni organizmi

Međunarodna konvencija o zaštiti bilja kategorizirala je sterilne insekte kao korisne organizme. SIT se razlikuje od klasične biološke kontrole koja uključuje uvođenje stranih sredstava na nekoliko načina. Sterilni insekti se ne razmnožavaju. Zaustavljanje reproduktivnog ciklusa štetočine, koje se još naziva i autocidno suzbijanje, po definiciji je specifično za mnoge vrste. I najvažnije, SIT ne unosi strane, invazivne vrste u ekosistem, stoji u izvješću  IAEA

Prednosti korištenja SIT-a

Metoda se prvi put počela korisiti u SAD, primjenjuje se već skoro 60 godina, a glavna tri cilja su joj suzbijanje, iskorjenjivanje i sprječavanje štenih organizama. 

Integrisan s drugim metodama suzbijanja, SIT je bio uspješan u kontroli brojnih štetočina najistaknutijih vrsta, uključujući voćne muhe (mediteranska, meksička, orijentalna), muhu tsetse, moljce i komarce. U nekoliko zemalja u kojima se tehnologija primjenjuje, studije ekonomskih procjena pokazale su vrlo visok povrat ulaganja.

Ove korisne kukce čuvajte u vašoj bašti

Prednosti korištenja ove tehnologije uključuju značajno smanjenje gubitaka u uzgoju usjeva, ali i stoke, zaštiti hortikulturne i stočarske industrije sprečavanjem unošenja štetnih materija, osiguravanje uslova za izvoz robe na tržišta visoke vrijednosti bez karantinskih ograničenja, zaštita i stvaranje radnih mjesta, značajno smanjenje troškova proizvodnje i zdravlja ljudi i kao najbitnijeg faktora, ali i ono čemu danas svi težimo - zaštiti životne sredine.  


Tagovi

Sterilni mužjaci Insekti Insekticidi Zračenja Štetočine Suzbijanje Iskorjenjivanje Sprječavanje Zaštita životne sredine. Zaštita ljudi


Autorica

Lucija Bencaric

Više [+]

Magistra agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U nekim hladnijim krajevima BiH se još sije krompir...