Dva su top brenda traktora u BiH! Pitali smo, zašto se poljoprivrednici za njih odlučuju?
"Dobar dan, je li gospodin Mušić, prvi kupac Tafe traktora u BiH?"; "Jesam, a kako Vi to samo znate?"; Naš je posao da znamo, pojasnimo domaćinu iz sela Džakule kod Gračanice, za kojeg se vjeruje da je "prvi kupac" ovog indijskog traktora u Bosni i Hercegovini, a koji trenutno na imanju ima četiri stroja ovog brenda.
"Mi imamo program Tafe traktora od 2003. godine, mislim da smo kupili prve koji su ušli na Balkan. Sada imamo po dva Tafe 42 i Tafe 45", kaže Senad Mušić i dodaje da ako nisu prvi, onda su među prva tri balkanska kupca.
U njegovom i okolnim selima, kako navodi, ima 300 komada traktora ove marke. Mušić, zajedno sa ocem i sinom, pruža usluge u poljoprivredi, obrađuju oko 8,5 hektara zemljišta, a imaju i svog oko 4,5 ha. Siju kukuruz, pšenicu, ječam, tritikale. Do skora su priča nam u štali imali 32 bika i sedam,osam junica. Sve su prodali, a uskoro će stići nove junice. U planu je i kupovina romanovskih ovaca. Zbog obima posla koji rade, kaže, potrebne su im dobre mašine, a Tefe je odličan za naša zemljišta i do sada ih nije izdao. Nijednom.
"Radimo mnogo usluga - koševina, grabljenje, prskanje, kultiviranje, šuma, prijevoz, ma sve. To su jako dobri traktori. Mijenjamo ih svake četiri godine, prodamo korištene i kupimo nove, non-stop obnavljamo, ali smo prezadovoljni", kaže ovaj domaćin.
Tri generacije porodice Mušić (otac, Senad i njegov sin) i jedan radnik po potrebi, upravljaju mehanizacijom, pa je donekle jasno zašto imaju četiri mašine, ali zašto po dvije iste - pitamo Senada?
"Znaš u čemu je inače najveći problem - da skidaš priključke. E, tu se najviše vremena gubi. Ovako za jedan prikačimo kosu, za drugi sakljupač sijena, a za treći rasturač, a za četvrti samoutovarnu prokulicu i ne skidamo, sve brže ide. A ovo su dobri modeli za naše područje", pojašnjava nam.
Nema, kaže, ni najmanju reklamaciju, jer se nikada nijedna nije pokvario, ali na naše insistiranje dodaje "ako baš moram da mu nađem manu, neka to bude šipka u rezervoaru, zbog zaprljanosti ako ne cijedimo gorivo, to može biti problem. Ali, tu šipku očistimo u toku godinu dana, ma to su traktori baš 10+, nemamo nikakvih problema Boga mi", zaključuje ovaj domaćin.
U Brijesnici Maloj, u općini Doboj Istok, poljoprivrednik Redžo Hadžić također dijeli iskustvo našeg prethodnog sagovornika. Posjeduje iste modele, ali po jedan traktor. Bavi se stočarstvom, proizvodnjom kravljeg mlijeka i tovom, a kako kaže najviše sije kukuruz, ječam, pšenicu i djetelinu.
"Uzeli smo Tafe 42 i 45 koji je s duplom vučom. On je k'o zvrk za našu zemlju. Ja sam 2008. uzeo prve traktore ove marke, sad sam obnovio farmu, stare prodao uzeo nove. Mogu da vuku sve priključke za moje potrebe, 180-tke freze, visoke plugove", priča nam Redžo i dodaje da ni kod starih nikad nije otišao ni jedan dio.
Za sebe kaže da je mali poljoprivrednik, sa 15-16 grla goveda, ali redovno obnavlja mašine na imanju. Za kupovinu prvih traktora dobio je poticaje - 25 posto vrijednosti, a prošle godine 42 posto.
"Nema ići na more i po kafanama, nego čuvaj od svog grla da ovamo kupiš. A, ko ne radi njemu je i 100 maraka veliko", navodi ovaj poljoprivrednik i kaže da je važno samo redovno servisirati mehanizaciju. A s tim nemaju problema jer serviseri dolaze brzo na adresu. Samo u slučaju velikog servisa, traktore odvoze u svoju radionicu.
Što se tiče potrošnje, priča nam, nikada je nije mjerio. "Sve zavisi kakva je zemlja, ali nisu neki potrošači. Imao sam ranije IMT 539, ovi su bolji za mene", zaključuje Redžo.
Inače, Tafe i IMT su top brendovi u BiH, pokazuju brojke o prvoj registraciji traktora. Kako smo pisali, u prošloj godini u našoj zemlji ukupno je registrovano 1.618 novih traktora i 2.493 polovnih. Od tih brojki 449 je Tafe, a 379 IMT-a.
Kada je riječ o indijskom brendu, generalni uvoznik, distributer i serviser je kompanija "Sinpeks B" iz Bijeljine, odakle nam potvrđuju da su u 2023. zabilježili rekordnu prodaju od 436 Tafe traktora. I ova godina obećava, prvih pet mjeseci 2024. samo u Federaciji je kupljeno njih 140.
"Najviše idu u Srebrenik i Gračanicu. Zanimljivo je selo Vučkovci u Gradačcu koje ima 100 kuća, a 110 Tafea je tu prodato. Također, traže se u okolini Sarajeva, Hadžićima, ali i Semberiji i Krajini", kaže Stevica Simojlović, vlasnik i direktor kompanije "Sinpeks B".
Kada je riječ o razlici u broju prvi put registriranih i prodatih traktora, Simojlović pojašnjava da je vjerovatno riječ o mašinama koje su bile na lageru, budući da oni isporučuju i prodajnim centrima i krajnjim kupcima.
"Radimo traktore od 40 do 100 konjskih snaga, najbolje ide ovaj od 40 KS, to je Tafe 42 i Traktor Tafe 45 DI 4WD", dodaje naš sagovornik, pojasnivši da odnos cijene i kvaliteta zadovoljava potrebe ovog tržišta.
S rezervnim dijelovima, kako kaže, nemaju problema jer posjeduju većinu, a ono što nemaju brzo dobiju. Servis je, ističe, na terenu svaki dan: "Redovan servis je glavni da bi ostao u dobroj formi, oni imaju tri godine garancije i za to vrijeme ih Simpex servisira."
Trenutna cijena Tafe 42 bez kabine je 25.500 KM, a kabina se naknadno ugrađuje i košta 3.740 KM.
BiH lani uvezla traktora u vrijednosti oko četvrt milijarde KM, pronašli smo najskuplji!
"Nažalost transport iz Indije je poskupio, ranije je bio vrlo jeftin i brz, traktore smo dobijali za 20 dana od narudžbe, a sada čekamo četiri pet mjeseci na isporuku", ističe Simojlović pojasnivši da na to ne mogu utjecati jer je riječ o problemima koji su na globalnom nivou.
Inače, Tafe 40 je najsličniji IMT-u 539, priključci su isti zato se i poljoprivrednici odlučuju za njih. No, ni IMT ne izlazi iz mode. Potvrdio nam je to Davor Rakić, vlasnik kompanija "Rakić" iz Brčkog, navodeći da su lani uvezli i prodali 100 IMT traktora.
"IMT se trži širom BiH, Semberija, Posavina, nešto Lijevče polje, centralna Bosna. Najtraženiji model je 539, pa 549. Mi njih uvijek imamo na stanju", kaže Rakić koji kao razlog za stalnom potražnjom vidi u odnosu cijene i kvaliteta.
IMT 539 košta oko 24.000 KM. Rok isporuke je, kako kaže, 90 dana od dana narudžbe.
Inače jedan od simbola agrara nekadašnje Jugoslavije, Industrija strojeva i traktora IMT iz Srbije, prodat je 2018. godine indijskom proizvođaču traktora "Tafe" za nešto više od milion maraka.
Podaci iz njegove historije kazuju da je 1989. godine IMT proizveo rekordnih 42.000 traktora, dok se danas većina dijelova proizvodi u Indiji, a u Srbiji se radi montaža. Godišnje se proda do 400 traktora, izvjestio je početkom ove godine biznis.rs. Kompanija "Tafe" danas proizvodi 200.000 traktora godišnje, a imaju kapacitet za proizvodnju 30.000 traktora mjesečno.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Halilovići 10,
71000 Sarajevo,
Bosna i Hercegovina
e-mail: info@agroklub.ba
web: https://www.agroklub.ba