Iako ona vrtlarima predstavljaju pravu noćnu moru, popis biljaka pogodnih za kisela tla i nije toliko dosadan koliko mislite. Svako može naći barem jednu ili čak više njih za uzgoj.
Mnogi proizvođači suočavaju se s problemom niskog pH tla, odnosno kiselog tla. I dok su neka po prirodi takva (pseudoglej, lesivirana zemljišta) kod većine, kiselost dolazi uslijed dugotrajnog intenzivnog đubrenja.
Iako ona vrtlarima predstavljaju pravu noćnu moru, popis biljaka pogodnih za ovakvu zemlju i nije toliko dosadan koliko mislite i svako može naći barem jednu ili čak više njih za uzgoj.
Ova vrsta tla direktno je povezana sa sadržajem azota i kalcija. Uslijed iznošenja poljoprivrednih proizvoda te erozije i ispiranja u dubljim slojevima smanjuje se količina kalcija. Koliko će se on ispirati, zavisi od tipa tla te usjevu koji se uzgaja, a njegov nedostatak osim u kiselosti ogleda se i na nestabilnoj strukturi kao i na lošem vodozračnom režimu.
Unošenjem uree, amonij sulfata, amonij hlorida, amonij nitrata, kalijevog sulfata i kalijevog hlorida povećavate kiselost. Naime, azotna mineralna đubriva u tlu prelaze u nitratni oblik, a nitratni ioni ga zakiseljavaju.
U odnosu na azotna đubriva, fosforna i kalijeva imaju mali ili čak nikakav uticaj na pH tla, a najbolje đubrivo je ono fiziološki neutralno, KAN jer se njime ne mijena pH.
Grmlje koje voli kiselo tlo, a popularno je na našim područjima su japanska dunja (Chaenomeles japonica), hortenzija (Hydrangea), božikovina (Ilex aquifolium), rododendron (Rhododendron) i borovnica (Vaccinium myrtillus).
Ova biljka potiče s Dalekog Istoka, iz Japan i Kine. Na našim prostorima se najčešće uzgaja kao ukrasna biljka ili živa ograda. Raste u vidu trnovitog grma i može dosegnuti visinu od jednog pa sve do tri metra.
Cvjeta obično krajem zime ili početkom proljeća i najprije se javljaju cvjetovi, a tek onda listovi. Nije zahtjevna za uzgoj, samo traži malo svježije plodno tlo i sunčan položaj jer voli direktno sunce. Ne treba je često zalijevati, a otporna je i na niske temperature te može podnijeti sušu.
Hortenzija je biljka koja treba puno vode. Grm joj raste u visinu i širinu do 200 cm, a ima više od 75 vrsta koje cvjetaju prekrasnim kuglastim cvjetovima. Boja im zavisi od toga kakva je kiselost tla u kojem raste. Ako su plave glavice to znači da je tlo veoma kiselo (pH 3 - 4,5) odnosno da sadrži visoki udio aluminijevih soli. Na neutralnom do alkalnog tla (do pH 7) biti će ružičasti ili crveni dok je kod bijelih ph neutralan.
Zelenika, bodika i božje drvce, još su neki od naziva za božikovinu. Spada u zimzeleno grmlje ili nisko drvo koje može doseći visinu od 5 - 10 metara. Što se tiče samog rasta, to je veoma spor i dugotrajan proces pa visinu od jednog metra dosegne u periodu od tri godine. Listovi su joj debeli, tamnozelene boje i sjajni. Kod mladih biljaka vrhovi listova su bodljikavi.
Cvjeta krajem marta i početkom aprila, a cvjetovi su joj bijeli i jednopolni. Plodovi su koštunice, crvene boje, a ako to dopuste ptice, sazrijevaju u novembru te ostaju na granama sve do proljeća. Božikovina je poznat božićni ukras.
Ovu biljku karakteriše plitki korijen stoga se ne preporučuje saditi ga suviše duboko kao ni raskopavati tlo u blizini biljke, a odgovaraju mu prozračna mjesta koja nisu izložena direktnom suncu. Voli pH niži od 5, što znači da ga treba prihraniti s posebnim đubrivom namijenjenim kiselim biljkama.
Cvjeta od sredine aprila, neke vrste i sredinom ljeta, a nakon toga potrebno je ukloniti ocvale cvjetne glavice i suviše izrasle izbojke, kako bi iduće godine grm bio ponovno bogat.
Grmolika biljka, ukusnog ploda, koja, zavisno od vrste, može izrasti i do nekoliko metara u visinu. Borovnica cvjeta u maju i junu, a njeni cvjetovi su oblika malih grozdova bijele ili ružičaste boje. Lišće je duguljastog i zašiljenog oblika.
Borovnica: Višegodišnja biljka, isplativa i nakon 50 godina uzgoja
Dozrijeva od juna do sredine septembra. Plod je bobica prečnika 5 - 10 mm, tamnoplave do crno-ljubičaste boje. Kiselost tla ovoj biljci je vrlo važan faktor. Preporučen pH za borovnicu je između 3,4 i 6,5 dok se vrijednosti od 4 - 5,2 smatraju idealnima za njen uzgoj.
Najpopularnije drveće koje voli ovakvu vrstu zemlje su bijela topola (Populus alba), crnika (Quercus ilex), bijela vrba (Salix alba) i oskoruša (Sorbus domestica).
Bijela topola je listopadno stablo iz porodice vrba. Raste na obalama rijeka, na vlažnim mjestima. Rasprostranjena je širom Europe, Azije i sjeverne Afrike. Kora joj je bijele boje, a može narasti do 35 metara. Dvodomna je biljka, njeni muški i ženski cvjetovi se nalaze na posebnim stablima i mogu biti crvene i zelene boje, a sakupljeni su u dlakave rese tzv. mace.
Drvo crnika raste na području mediteranskih zemalja, a krase ga tamnozeleni, sjajni listovi. Ima cvjetove koji cvjetaju u aprilu i maju, a pčele sleću na njih te tu mogu skupiti mnogo peludi. Žirevi koji su jestivi dozrijevaju u septembru i oktobru.
Ovo je stablo rasprostranjeno u srednjoj i južnoj Europi, središnjoj Aziji i sjevernoj Africi. To je drvo koje može narasti 20-30 metara, a grane su mu prekrivene bjelkastom korom, po čemu je i dobilo ime. Za ljekovite svrhe koristi se kora stabla i grana koja se obično sakuplja u proljeće. Sjecka se i sprema u posudu na suho i tamno mjesto kako bi se što dulje očuvala njena ljekovitost.
Kod nas se oskoruša danas jako rijetko uzgaja i nažalost sve više izumire jer se u prirodi teško razmnožava. Cvjeta u maju ili junu, a cvjetovi su bijeli i u grupi. Plodovi su jabukolikog ili kruškolikog oblika, a od njih se može praviti kompot, rakija i liker. Prilagodljiva je za različita podneblja, na zapuštena i suha zemljišta, a jedino je važno da ima dovoljno svjetlosti. Otporna je na sušu i niske temperature.
Tagovi
Autorica