Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Cvjetni vrt
  • 07.03.2020. 11:30

Kako uz manje novca cijele godine imati rascvjetan vrt?

Raskošan, šareni vrt, prava je oaza mira, no želimo li u cvjetnoj rapsodiji uživati već s prvim januarskim zracima sunca, sve do kasne jeseni, taj će nas luksuz stajati i izvjesne sume novca. Donosimo vam recept za uštedu.

Foto: Depositphotos/victor217
  • 471
  • 24
  • 0

Osim za vlasnike vrtova, sezonske ukrasne biljke koje krase okoliš, svake su godine iznova velika stavka i za gradove, koji, da bi imali rascvjetale parkove i cvijećem ukrašene trgove, svake sezone, iz budžeta, izdvajaju znatna sredstva. 

Mladi inženjer hortikulture iz Nove Gradiške (susjedna Hrvatska, op. ur.), Stjepan Kraljić, pak tvrdi da ima recept za uštedu uz koji, u ljepoti rascvalog bilja možemo uživati gotovo cijele godine, uz mnogo manje novca.

Umjesto sezonskog, jednogodišnjeg bilja, koje svake godine moramo ponovo kupovati, mogu se, kako kaže, posaditi cvjetajući grmovi i drveće koje će svaki privatni vrt i gradski park krasiti raskošnim cvjetovima, od zimskih mjeseci pa do kasne jeseni.

Poseban ugođaj u svakom vrtu daju zeljaste biljke 

Donosimo vam Stjepanove savjete za uštedu, uz koje ćete u cvjetnoj bajci uživati već od januara pa sve do prvih snjegova, a pri tom nećete svake godine iznova trpjeti udar na kućni budžet.

"Poseban doživljaj u svakom vrtu daju zeljaste biljke koje su pravi ukras u dvorištu. U sklopu sa njima, razne drvenaste te grmolike cvjetajuće vrste dodatno će uljepšati vrt. U ovom malom kalendaru cvjetanja i sadnje, spomenut ću samo određene vrste biljaka koje su pogodne i za amatere jer nisu zahtjevne za održavanje“, kaže Kraljić.

Na vrhu njegovog popisa je Kimonant (naslovna fotografija) (Foto: arhiva S. Kraljića)

Na vrhu njegovog popisa biljaka, koje bi se trebale naći u svakom vrtu, je Kimonant (Chimonanthus praecox), poznat i pod nazivom "Zimski cvijet“. 

"Riječ je o grmolikoj ili drvenastoj listopadnoj vrsti koja cvjeta već sada, te njeni žuti cvjetovi, ugodnog mirisa, krase vrt od januara pa do marta. Ova se biljka sadi u proljeće, a voli sunčano i zaštićeno mjesto, preferira plodno i porozno tlo“, kaže mladi inženjer hortikulture

Čim se ugase žuti cvjetovi zimi rascvalog Kimonanta, njegovu ulogu preuzima Jasmin (Jasminum officinale) "Prekrasan grm jasmina cvijeta od marta pa sve do avgusta. Cvijet je bijele boje i prekrasnog, intenzivnog mirisa. Odlučite li se ovog proljeća 'useliti' jasmin u svoj vrt, vodite računa o tome da voli sunčani položaj te rahlo, humusno tlo. Još dužu sezonu cvjetanja ima Hortenzija (Hydrangea), koja takođe cvijeta od marta, no raskošnim cvjetovima, u širokoj paleti boja, vrt krasi sve do novembra. To je grmolika vrsta.

Hortenzija - zanosna kraljica svakog vrta

Mnoge vrste hortenzije imaju cvjetove koji sadrže dva tipa cvjetova, male plodne u sredini cvata i velike, neplodne raspoređene u kružnicama oko centra svakog cvata. Hortenzija se razmnožava reznicama, a sadi se u jesen na polu - sjenovito ili sunčano mjesto“, kaže Stjepan ističući kako krajem marta i u aprilu počinje cvjetati  i doista posebna biljka - Magnolija (Magnolia

Magnolija evoluirala još prije pojave pčela 

Magnolija je, pojašnjava, stara sorta koja je evoluirala još prije pojave pčela. 

"Cvjetovi magnolije su se razvili zbog podsticanja polinacije insektima. To je izrazito otporna vrsta i voli sunčani položaj. Odgovara joj rahlo tlo, ne previše propusno tako da biljka uvijek ima malo vlage u zemlji. Razmnožava se položenicama i reznicama, a sadi se krajem ljeta ili početkom jeseni“, pojašnjava.

Sadnja ukrasnog drveća i grmlja u bašti

U aprilu na cvjetni tron dolaze Japanska trešnja (Prunus serrulata) i Jorgovan (Syringa). "Japanska trešnja je listopadno drvo koje se u mnogim vrtovima i parkovima  uzgaja kao ukrasno drvo. Cvijeta u aprilu, cvjetovi su prekrasnog mirisa, a biljka najviše voli sunčani položaj. Još jedan listopadni grm ili drvo, koji je raskošan ukras svakog vrta je jorgovan (Syringa) koji cvjeta od aprila do početka juna. Cvjetovi su prečnika 5 do 10 milimetara, a vijenac s četiri latice i uskom cijevlju dugačak je 5 - 20 milimetara. Jorgovan se sadi u proljeće ili jesen, a voli sunčan položaj“, kaže on. 

Jorgovan - ukrasni, jestivi i ljekoviti grm

U maju, prije nego prolista, cvjeta Judino drvo (Cercis siliquastrum), no za ovu će vam biljku trebati malo strpljenja jer ćete u njenim prvim cvjetovima uživati tek kada "proslavi“ svoj peti rođendan.

Prekrasan grm jasmina cvjeta od marta pa sve do avgusta (Foto: Pixabay/SanduStefan)

"Judino drvo je listopadno, nisko stablo ili veliki grm, s jednostavnim, velikim, srcolikim listovima, koji se u jesen oboje žutim tonovima. Raste srednjim intenzitetom, u visinu 10 do 15 metara. Cvjeta tek kada doživi petu godinu, a cvjetovi, u nijansama od ružičaste do ljubičaste, smješteni su gusto, na prošlogodišnjim granama. Zanimljivo je da Judino drvo stvara cvjetajuće izbojke pa izgleda impresivno i neobično u punom cvjetanju“, kaže naš sagovornik, ističući kako ovo drvo voli sunčano mjesto i razmnožava se sjemenom ili mladicama.

Forzicija, Zlatna kiša i Glicinija

Od ranog proljeća okućnicu će nježnim, svijetlo žutim cvjetovima, ukrasiti i Forzicija (Forsythia). "Na tom se listopadnom grmu prije listova pojavljuju cvjetovi koji su duboko podijeljeni na četiri latice koje se spajaju u osnovi. Saditi ga možete i u proljeće i u jesen, vodeći računa o tome da ova biljka voli sunčan položaj“, kaže on.

U maju i junu bujna će vrtna dekoracija biti Zlatna kiša, obična zanovijet (Laburnum anagyroides). To je listopadni grm ili manje stablo, koje voli sunčano ili polusjenovito mjesto. Ova biljka, u smislu vrtnog dekora, daje mnogo, a ne zahtijeva nikakvu posebnu njegu i uz to je izrazito otporna. Razmnožava se sjemenom i reznicama.  

Od jula pa do novembra pravu će vam cvjetnu rapsodiju u vrtu prirediti Glicinija (Wisteria). "To je drvenasta penjačica kod koje je bitno naglasiti da joj se grane savijaju oko potpornih stupova, u smjeru kretanja kazaljki na satu, ili obrnuto. Cvjetovi, čija je boja bijela ili raskošno ljubičasta, smješteni su u grozdaste cvasti. Razmnožava se položenicama. Sadi se u jesen, a voli sunčani položaj“, savjetuje inženjer hortikulture.

Kraj zime je idealan za zimsku rezidbu i cijepljenje glicinije

U junu i julu cvjeta i listopadno drvo Katalpa ili cigaraš (Catalpa bignonioides). Naziv cigaraš dobio je, pojašnjava inženjer, zbog mahuna koje izgledom podsjećaju na cigare. To stablo može doseći visinu do 18 metara i pritom gradi široku krošnju nepravilnog oblika. Voli sunčano ili polusjenovito mjesto, vlažnu zemlju. Razmnožava se reznicama i sadi se u proljeće. 

Savjeti uz koje će vaša okućnica biti rascvjetana gotovo cijele godine

Na Stjepanovom popisu biljaka, za gotovo čitave godine rascvali vrt, našla se i Albicija (Albizia julibrissin), vrlo neobično, egzotično, listopadno drvo, čija ljepota najviše do izražaja dolazi sredinom ljeta, prilikom cvjetanja. 

Albicija je egzotično, listopadno drvo, čija ljepota najviše do izražaja dolazi sredinom ljeta (Foto: Pixabay/barbara baldocchi)

"Cvjetovi Albicije pojavljuju se u kiticama, divne su ružičaste boje, blagog mirisa, prečnika oko 5 cm te izraženih prašnika. Ovoj biljci odgovara sunčan ili polusjenovit položaj, na zaštićenom mjestu, dobro podnosi sušna razdoblja te nije zahtjevna u pogledu kvaliteta tla“, pojašnjava Stjepan, napominjući da se Albicija sadi u proljeće, reznicama.

Medonosne biljke koje bi trebali uzgajati

U avgustu cvjeta i još jedno listopadno drvo, koje može biti i u obliku grma. Klerodedron (Clerodedrum), uglavnom raste kao nisko stablo koje može doseći visinu od 6 metara. Kako cvjeta u avgustu, ljetne vrućine dodatno utiču na intenzivan miris cvjetova klerodendrona, čiji se dekorativni plod, koji je neobične, plave boje, smješten u crvenoj čahurici, na granama može održati sve do proljeća. Biljka voli sunčan položaj i razmnožava se sjemenom. 

Tokom ljeta cvjeta i Kelreuterija, lampion drvo (Koelreuteria paniculata). "To listopadno stablo može biti visoko od 5 do čak 15 metara i gradi gustu i okruglastu krošnju. Cvjetovi su mu nepravilnog oblika, čaška cvijeta sastoji se od četiri lapa dok je vjenčić sastavljen od četiri latice žute boje. Voli sunčani položaj. Razmnožava se reznicama i sadi se u proljeće“, savjetuje mladi inženjer uz čije će savjete vaša okućnica biti rascvjetana gotovo cijele godine.


Tagovi

Stjepan Kraljić Hortikultura Savjeti za uštedu Ukrasno bilje Cvjetajući grmovi i drveće Uređenje okućnice


Autorica

Sanja Rapaić

Više [+]

Ima bogato novinarstvo iskustvo. Gotovo 15 godina radi i surađuje s raznim medijskim kućama.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U nekim hladnijim krajevima BiH se još sije krompir...