Može poslužiti za ogrjev ili malč, ali i kao hrana za koze, međutim ne i za konje. Zato, budite oprezni.
Različite vrste četinara (jela, smreka, bor i druge) krasile su domove tokom proteklih praznika. Kada se ugase blagdanske lampice, treba "upaliti one u glavi" i pobrinuti se da drvo ne završi na smetljištu. Svaka ideja je bolja od one da ga bacite u kontejner.
Kako piše Agrarheute, sječka jednog novogodišnjeg drvca daju toplotnu vrijednost od otprilike 20 kilovatsati. Hiljadu njih može zamijeniti oko 2.000 litara lož-ulja, što nije samo ekološka, već i ekonomski isplativa korist, koju mogu iskoristiti komunalne službe.
Također, koristiti se može i u vlastitom kaminu ili peći, ali ga prethodno ostavite da se osuši. Grane odvojite i uporijebite u druge svrhe, na primjer za pokrivanje vrtnih biljaka i zaštitu od mraza. Agroinform piše kako su grane i iglice jelki pune različitih kiselina, čime se može smanjiti pH tla, dok zbog sadržaja smole sporo trunu, pružajući dugotrajan pozitivan utjecaj na tlo. Vrijeme razgradnje grana bora je između 6 i 12 mjeseci.
Do proljeća se površina tla može prekriti granama kao malč, a kasnije se one mogu zaorati u tlo. Preporučuje se sjeckanje grana ili njihovo usitnjavanje pomoću vrtne drobilice. Biljke poput borovnice (Vaccinium) i japanske mušmule (Eriobotrya japonica), te ukrasne biljke poput magnolije (Magnolia), rododendrona (Rhododendron, Azalea), tuja (Thuja), čempresa (Cupressus), borovnica (Juniperus) i hortenzija (Hydrangea), bit će vam zahvalne.
Evo 5 biljnih vrsta kojima odgovara malč od borovih i jelinih grančica
Deblo može poslužiti biljkama kao pomoć pri penjanju. Grane također možete postaviti na dno visoke gredice, gdje stvaraju izolacijski i ispunjavajući sloj, dok truljenje lišća i organskog đubriva proizvodi toplinu, omogućavajući brže klijanje i rast biljaka. Kako borove grane sporo trunu, omogućavaju stabilniji sloj koji sprečava slijeganje tla tokom ljeta.
Također, može poslužiti kao hrana za koze, ali ne i za konje, upozorava Agrarheute u drugom tekstu. Kako navode, u većim količinama grickanje borovih grana može biti opasno za ove plemenite životinje jer time u organizam unose terpentin, balzam koji se nalazi u kori drveta. Taj spoj može nadražiti sluznicu želuca. Osim toga, crnogorično drvo sadrži tanine, koji kod gravidnih kobila mogu izazvati pobačaje i spontane gubitke ploda. Također, tanini se dovode u vezu s izazivanjem problema s disanjem, uključujući sužavanje disajnih puteva i potencijalno izazivanje otežanog disanja.
Postoji rizik i od akutnih trovanja koja se mogu očitovati kroz: poremećaje centralnog nervnog sistema, upale želuca i crijeva, zatvore, oštećenje bubrega i jetre, metaboličke probleme.
S obzirom na to da ne postoje precizne studije o doziranju i učinku ovih spojeva, preporučuje se da se blagdanska drvca ne koriste na ispustu za konje, već da se pravilno zbrine. Isto vrijedi i za adventske aranžmane, koji često sadrže tisu, biljku koja je izuzetno otrovna za konje.
Tagovi
Autorica