Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Radovi u martu
  • 09.03.2025. 07:30

Mart u vrtu: Šta sijati na otvorenom, šta u zatvorenom?

Mnogi će ovih dana zasukati rukave i pohrliti u vrt. Visoke vrijednosti temperatura koje očekujemo narednih dana omogućit će sjetvu mnogih biljnih vrsta, no i dalje budite na oprezu.

Mart u vrtu: Šta sijati na otvorenom, šta u zatvorenom?
Foto: Shutterstock/Julia Shutikova
  • 217
  • 13
  • 0

Polako, ali sigurno zakoračili smo u mart. Visoke vrijednosti temperature do 20 stepeni Celzija narednih će dana mnoge izmamiti u vrt. Sjetva je na mediteranskom području 15 do 30 dana ranija nego na kontinentalnom dijelu i sve je veći izbor povrća kojeg možemo sijati na otvorenom, ali i dalje treba biti oprezan jer je za neke biljke bolje pričekati da se zemlja još malo ugrije.

Važno je spomenuti da sijanje u povišene gredice može pomoći jer se zemlja brže zagrijava.

Sjetva na otvorenom

Biljke koje podnose hladnije vrijeme i sjetvu u martu su mrkva (pazite da tlo ne bude previše mokro), peršun, špinat, celer, blitva, bob, matovilac, rukola, cikla, salata, grašak, rotkivce, luk i jari češnjak ukoliko ga niste posijali na jesen.

Proljetna sjetva zelene salate: Uzgoj puterice i kristalke

Krajem mjeseca, ako je zemlja topla i nema opasnosti od mrazeva u narednih nekoliko dana, možete posaditi presadnice kupusa, korabe, kelja, raštike. U toplijim područjima od polovine marta se sadi i krompir.

Začinsko bilje koje može ići na otvoreno su kopar, vlasac, menta, majčina dušica, kadulja.

Od polovine marta do polovine aprila siju se djeteline i lucerna. Optimalni termin za sjetvu crvene djeteline je krajem marta.

Dodatni savjeti: Prije sjetve tlo je potrebno prorahliti i po potrebi obogatiti kompostom ili stajskim gnojem. U područjima s hladnijim noćima korisno je koristiti agril foliju ili malč kako bi se mlade biljke zaštitile. Iako mart može donijeti dovoljno padavina, u sušnim razdobljima važno je osigurati vlagu potrebnu za klijanje.

Povrće poput salate i rotkvice može se sijati u intervalima od dvije sedmice kako bi se produžila sezona berbe (sukcesivna sjetva).

U zatvorenom

Ukoliko niste do sada, pravo je vrijeme za sjetvu biljaka koje ćemo presaditi u maju, a to su paradajz, paprika, patlidžan, krastavci, tikvice, prokulice, kupus, rašitka, brokula, cvjetača, bamija, lubenica i dinja kao i začinsko bilje poput bosiljka i origana.

fedc
Sada je pravo vrijeme za sjetvu presadnica (Foto: Maja Prištof Ničota)

Ako nemate plastenik ili staklenik, posudice sa sjemenom se mogu pokriti i nekim staklenim ili plastičnim zvonom, pa čak i prozirnom folijom ili celofanom. Ovo je važno jer na taj način osiguravate veću vlažnost i toplinu, radi boljeg i bržeg klijanja.

Kako proizvesti rasad povrća tehnikom pikiranja?

Možete ih sijati u veće posude pa kasnije pikirati ili ih ostaviti u njima sve dok ne budete presađivali u vrt. Pazite da ih u tom slučaju ne sijete pregusto. Također, možete posijati svako sjeme posebno u svoju posudu što će vam kasnije olakšati presađivanje.

Sadnja voćki

Dok još nije krenula vegetacija, sada je pravo vrijeme za sadnju voćki, ukoliko tlo nije smrznuto i suviše vlažno, kao i presadnju grmlja i manjih voćki.

Tokom ovog mjeseca trebalo bi prorijediti i presaditi ljekovito i začinsko bilje. U ovom mjesecu se orezuje voće i grmoliko bilje koje cvate tijekom ljeta, a neke od njih su ruže, hortenzije, perena, kao i živa ograda.

Jeste li krenuli sa sjetvom u vrtu? Pišite nam u komentarima ispod teksta!


Tagovi

Radovi Ožujak Sjetva povrća Sadnja povrća Presadnice Vrt


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.