Pretraga tekstova
Zaštitu obavite po mirnom vremenu i obavezno sa svih strana oprskati kako krošnju, tako i debla voćnjaka.
U voćnjacima koštičavog voća gdje je opalo pola lisne mase, vrijeme je za zaštitu.
Prema preporukama savjetodavaca Poljoprivrednog zavoda USK, neophodno je tretiranje protiv različitih gljivičnih i bakterijskih biljnih bolesti. U nasadima višnje, trešnje i šljive treba promijeniti zaštitu bakrenim pripravcima. No, imajte na umu da je prije same aplikacije, sasušene tzv. mumije potrebno skinuti sa stabla i iznijeti iz voćnjaka.
Podsjetimo, u ovom vegetacijskom razdoblju voćka se priprema za zimovanje otpuštanjem lisne mase, uslijed čega nastaje velik broj ranica na granama. Sve su to potencijalna ulazna mjesta za infekcije gljivičnim bolestima i bakteriozama. Bakar će svojim dezinfekcijskim djelovanjem na stablo smanjiti pritisak bolesti, te ubrzati odrvenjavanje mladica i pospješiti opadanje lišća, što će pak smanjiti mogućnost smrzavanja i pucanja kore.
Zaštitu obavite po mirnom vremenu i obavezno sa svih strana oprskati kako krošnju, tako i debla voćnjaka. Ovaj put nemojte biti štedljivi, utrošite što je moguće više sredstva za zaštitu.
Obavezno ga koristite u preporučenom omjeru i na način naveden u uputama.
Tagovi
Zaštita voća Koštičavo voće Tretiranje voćnjaka Zaštita višnje Zaštita trešnje Zaštita šljive Bakreni prirpavci Poljoprivredni zavod USK Jesenja zaštita voća
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!