Pokazali smo hercegovačkim maslinarima kako orezati maslinu da bolje rodi i da se, pritom, smanje troškovi rezidbe, berbe i zaštite, kažu Šime Marcelić i Stjepan Dević
Nedavno osnovana Škola rezidbe maslina iz Zadra iz Hrvatske već je prešla državnu granicu. Protekli vikend njeni stručnjaci su održali prvu edukaciju za maslinare s područja Čapljine u Bosni i Hercegovini.
"Zadovoljni smo odzivom maslinara", kažu dr. sc. Šime Marcelić i Stjepan Dević, mag. ing. agro, osnivači kompanije Olive pruning society d.o.o. (Društvo rezača maslina d.o.o) u sklopu kojega je i spomenuta škola. Uz njih, dvodnevni kurs za hercegovačke maslinare vodili su stručni saradnici Petar Pedišić, Toni Družijanić, Pellegrin Kurtin i Nino Longin.
Uvodni, teorijski program odvijao se u velikoj dvorani hotela Prezident u Čapljini. Uz 40 polaznika prisustvovali su i prof. dr. sc. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru te predstavnici Udruženja hercegovačkih maslinara i uljara (HUUM).
Nakon što je doktor Marcelić održao zanimljivo predavanje o fiziologiji i biologiji masline, tehnikama uzgoja, ali i o različitim načinima orezivanja s posebnim naglaskom na uzgojni oblik polikonične vaze praktični kurs održan je u maslinicima kompanije AgroHerc Organic Agriculture u Gabeli.
U mladom organskom nasadu s 9.000 stabala polaznici su se upoznali s najnovijim alatima za rezidbu, a potom i kako iz grmolikih porezati maslinu na uzgojni oblik polikonične vaze koji se u Istri, a posebno u Italiji prakticira već godinama s ciljem da masline bolje rode i da se, pritom, smanje troškovi rezidbe, berbe i zaštite.
"Polikonična ili višestožasta vaza temelji se na tri ili četiri osnovne grane s izoliranim vrhovima. Cilj je postići najbolji omjer drva i lista s time da rodna površina bude veća nego kod klasičnih uzgojnih oblika. Znači, postiže se bolji urod, lakša rezidba i berba te znatno manji troškovi uzgoja", pojašnjava Dević.
Nakon pokazne, praktične rezidbe u kojoj su s pilama i makazama u rukama učestvovali i polaznici, zadovoljstvo nije krio ni Ramiz Zajmović, direktor AgroHerc Organica.
"Želimo da naše masline imaju najbolji uzgojni oblik s obzirom na klimu, tlo i sortiment", rekao je Zajmović i najavio da će sve masline na ovom imanju porezati na polikoničnu vazu.
Sljedeći dan, 2. feruara, kurs je održan i u maslinicima kompanije Oliva u Prčavcima kod Čapljine. Maslinici s oko 2.500 stabala u vlasništvu Ljilje i Ante Brajkovića su stariji pa je tokom obuke pokazivano kako tradicionalni, kuglasti oblik reformirati u višestožasti odnosno u uzgojni oblik polikonične vaze.
"Rado prihvaćamo novosti i očekujemo će nam novi način rezidbe donijeti još bolje rezultate", prokomentirali su Brajkovići, čije ulje je višestruko nagrađivano na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
Interes za novi način rezidbe pokazuju i drugi hercegovački maslinari te je novi kurs zakazan za 22. i 23. februara. Prijave već pritižu. "Javljaju nam se i maslinari iz Crne Gore", otkrivaju Stjepan Dević i Šime Marcelić, organizatori tečaja i prve Škole rezidbe masline na polikoničnu vazu na području Dalmacije.
Tagovi
Autor