Cjelokupan proces proizvodnje bostana, pa i odabir sorti zahtijeva mnogo znanja, rada i truda. Za nas je najveća nagrada kada vidimo da se kupcima dopadaju naše lubenice i dinje kojima se slade tokom ljeta, ističe Miloš Stojilković.
Miloš Stojilković proizvođač bostana iz sela Rataje, kod Vranja u Srbiji, je sa velikim olakšanjem početkom ovog mjeseca dočekao kraj toplotnog talasa koji je dnevne temperature učinio prijatnijim kako za biljke tako i za životinje i ljude. Za to vrijeme nije prestajao da navodnjava zasađeni bostan na otvorenom polju sistemom kap po kap.
Proizvodnjom bostana njegova porodica se bavi od davnina. Nakon pauze od skoro 15 godina, Miloš je obnovio ovu proizvodnju sa hiljadu sadnica, a kako se povećavala potražnja, on je samo povećavao površine pod ovim zasadom tako da danas na 2,5 hektara uzgaja 15.000.
"Od lubenica proizvodim sortu karistan, a pored nje sadim i turske melia, sahmaran i uzman. Sve one su se izvanredno pokazale na našem zemljištu, imaju odličnu prođu na tržištu i to je razlog zbog čega sam se i opredijelio za njih", kazuje Miloš.
Ovo i ne treba da čudi s obzirom da karistan spada u red hibrida koji je izvanredan za proizvodnju na otvorenom, daje sigurne prinose, plodove vrhunskog ukusa. Melia koja daje visok prinos preukusnih plodova, a koji teže od sedam do deset kilograma je također odlična za proizvodnju na otvorenom polju.
I sorta sahmaran se odličnom pokazala na njegovom imanju. Ogromnog je potencijala tako da sa njom postiže zadovoljavajuće rezultate u različitim proizvodnim uslovima. Od ostalih sorti ona se izdvaja po dužem roku trajanja poslije berbe što mu omogućava lakši transport. Uzman stiže ranije za prodaju. Ima jak korijenov sistem koji joj omogućava optimalno usvajanje hranljivih materija, a da bi sve to postigla ova vrsta bostana mora da se zasadi na plodnom zemljištu.
Sadnice za proizvodnju bostana naš domaćin sam proizvodi. Lubenice ne želi da proizvodi kalemljenim jer nije siguran u taj proces proizvodnje. I dok je proizvodnja dinja za neke proizvođače velika muka, on to čini s lakoćom. Sadi isključivo turske ananas sorte kehribar i lokum koje daju plodove fantastičnog okusa, težine od dva do tri kilograma.
"Cjelokupan proces proizvodnje bostana, pa i odabir sorti zahtijeva mnogo znanja, rada i truda. Za nas je najveća nagrada kada vidimo da se kupcima dopadaju naše lubenice i dinje kojima se slade tokom ljeta."
Proces proizvodnje bostana naš domaćin redovno započinje jesenjim oranjem, a prije sadnje obavezno odradi đubrenje umjetnim đubrivom i frezanje. Čim to odradi na parcelama za sadnju bostana pomoću mašine postavi folije i sistem za navodnjavanje. Iako je ove godine sa sadnjom krenuo sa malim zakašnjenjem cjelokupan posao je pomoću članova svoje porodice završio na vrijeme. Predviđene parcele nije sadio u isto vrijeme kako mu lubenice i dinje ne bi stigle u isto vrijeme za berbu.
Zasađene biljke je odmah krenuo da navodnjava tako da su vrlo brzo počele da rastu i razvijaju se, potom i formiraju plodove. Nada se bogatom rodu. Sa posebnom pažnjom prati vremensku prognozu, a pogotovo kada meteorolozi najavljuju vremenske nepogode. Poput mnogih proizvođača bostana u ovom kraju i on u vrijeme berbe ima velikih problema sa pticama koje mu uništavaju rod.
"Prošle godine uslijed velike suše su krenule da kljucaju lubenice i prije berbe. To se do tada nikada nije desilo. Niko od nas protiv njih ne preduzima nikakve drastične mjere jer znamo da su zbog nedostatka vode primorane da to čine", ističe na kraju naš sagovornik naglašavajući da mu ptice tokom svake sezone unište i više od jedne tone bostana.
Tagovi
Autorica