Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetočine lijeske
  • 29.09.2019. 11:00

Prekopavanjem suzbijte lješnikovog surlaša

Zbog skrivenog načina života larve je nemoguće hemijski suzbijati, međutim, obzirom da se larve preobražavaju u lutke u zemljištu i to na dubini od samo nekoliko centimetara, obradom zemljišta oko stabla, dubokim prekopavanjem ili sakupljanjem oštećenih plodova sa larvama, može se značajno smanjiti brojnost ove štetočine. 

Foto: Gordana Nastić/Bigstockphoto/SteveMcBill
  • 269
  • 14
  • 0

Lješnikov surlaš (Balaninus- Curculio nucum) tvrdokrilac je iz porodice pipa i najčešći je uzrok propadanja plodova lijeske. Ekonomski je najznačajnija i najpoznatija štetočina lješnika i najčešći uzrok nerodnosti lijeske.

Odrastao insekt je sa dugom tankom rilicom žuto smeđe boje, odnosno, boje lješnika. Larva je bijela sa smeđom glavom. Lješnikov surlaš je isključivo štetočina lijeske i prouzrokuje oštećenje jezgra ploda. Prisutan je u svim našim krajevima gde se uzgaja ova voćna vrsta. 

Kako prepoznati prisustvo ove štetočine?

Odrasli insekti su svjetlosmeđe boje, dužine šest do osam milimetara, sa izraženom tankom rilicom. Larve su bijele boje, a razvijaju se u jezgru ploda hraneći se njegovim sadržajem. Štetočina prezimljava u stadijumu lutke u zemljištu u blizini stabla lijeske. Odrasli insekt pojavljuje se tokom ranog proljeća, hraneći se cvjetovima, ne nanoseći značajnije štete. Odrasli insekti mogu da žive i do tri mjeseca. Tokom maja i juna počinju da se hrane mladim, tek zametnutim plodovima, koji ostaju sitni i dobijaju svjetlosmeđu boju. Poslije parenja, ženka rilicom oštećuje plod i polaže po jedno jaje na površinu ploda, obično kada se plodovi lješnika približe njegovoj normalnoj veličini. Larve prodiru u unutrašnjost ploda i oštećuju ga, hraneći se sadržajem jezgra. Napadnuti plodovi opadaju, ali se mogu razviti i do normalne veličine.

Štetočine lijeske i način suzbijanja

Larva buši izlazni otvor u plodu prečnika 1-1,5mm, nakon čega odlazi u zemljište, gdje se pretvara u lutku i zadržava se do narednog proljeća. Oštećeni plodovi podložni su sušenju i truljenju, prouzrokovani gljivama Monilinia sp. i Botrytis sp.

Skriveni način života, otežava suzbijanje

Suzbijanje se vrši od početka pojave odraslih jedinki, u periodu dopunske ishrane, primjenom insekticida sa kontaktnim i digestivnim djelovanjem (početak maja do kraja juna mjeseca). Zbog skrivenog načina života larve je nemoguće hemijski suzbijati, međutim, obzirom da se larve preobražavaju u lutke u zemljištu i to na dubini od samo nekoliko centimetara, obradom zemljišta oko stabla, dubokim prekopavanjem ili sakupljanjem oštećenih plodova sa larvama, može se značajno smanjiti brojnost ove štetočine. 

Suzbijaju se samo odrasle jedinke.

Preporuka je da se koriste insekticidi iz grupe piretroida i organofosfata, kao što su Karate, Vantex, Decis, Fastac, Talstar, Tonus. Uspješnom suzbijanju ove štetočine, osim primjene insekticida, doprinosi i površinska obrada zemljišta u proljeće čime se ometa normalan razvoj ove štetočine, objašnjavaju u PSSS Kraljevo.

Štete pričinjavaju i larve i odrasli insekti

Odrasli insekti oštećuju lišće i plodove, a larve unutrašnjost plodova. Odrasli insekti izgrizaju mlado lišće praveći male rupe, a ženke buše mlade tek zametnute plodove koji opadaju. Ubodna mjesta na plodovima posebno su značajna jer oštećene plodove redovno naseljavaju fitopatogene gljive, koje su prouzrokovači truleži, naročito ako se tokom ljetnih mjeseci jave učestali kišni periodi. U takvim uslovima, propada više od 50 odsto roda lijeske, zbog razvoja pojave truleži plodova lijeske.  


Tagovi

Štetočine lijeske Lješnikov surlaš Jezgro ploda Kontaktni insekticidi Digestivni insekticidi Larve


Autor

Ivana Živanić

Više [+]

Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Čestitamo vam Međunarodni dan mrkve!
Skoro da smo zaboravili na kraljicu mrkvicu, najvažniji sastojak svakog poštenog čušpajza.
Foto: Depositphotos/nblxer