Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetočine voća
  • 02.04.2023. 10:30

Obratite pažnju na lisne uši i grinje - kada obaviti prskanje?

Štetočine se nalaze na naličju lišća, a listovi mijenjaju boju, potom se suše i opadaju. Odgovara im toplo i suvo vrijeme.

Foto: Bojan Kecman
  • 186
  • 18
  • 0

Hladnije vrijeme posljednjih dana usporilo je razvoj jaja lisnih ušiju (Aphids) koja su položena ranije u odnosu na prošlu godinu. Čim prođe cvjetanje voćari bi trebalo da tretiraju stabla preparatima koja će da spriječe njihov i razvoj grinja. Jaja su položena i štetočine samo čekaju povoljan trenutak za završetak razvoja.

Uostalom, vegetacija je ove godine poranila za dvije do tri sedmice u odnosu na lani. Upravo su prošle godine voćari morali da odrade više tretmana jer su uslovi bili idealni za razvoj lisnih ušiju i poslije cvjetanja, naročito šljiva, kada je uslijedio masovan napad štetočine pa u mnogim slučajevima jedan tretman nije bio dovoljan za zaštitu.

Tretman obaviti u precvjetavanju

Dakle, čim prođe cvjetanje voćaka, a može i u precvjetavanju, treba uraditi tretman protiv ušiju, a po potrebi, moguć je još jedan, sedam do 10 dana poslije.

Lisne uši dovode do uvijanja i propadanja listova

Zbog smanjene ponude u poljoapotekama, odnosno zabrane upotrebe neonikotinoida, a najviše upotrebljavani su oni na bazi acetamiprida, koji su zabranjeni od ove godine i u Evropskoj uniji i kod nas, izbor je pao na svega nekoliko insekticida. O izboru voćari bi trebalo da se konsultuju sa stručnjacima u apotekama ili svojim savjetodavcima.

Lisne uši sišu sokove na mladom lišću, dovode do uvijanja i propadanja listova.

I grinje prijete

Crveni voćni pauk, Panonychus ulmi i koprivina grinja, Tetranychus urticae, najčešće su grinje koje napadaju voće. Riječ je o ozbiljnoj prijetnji, naročito za mlade listove koji mogu da se osuše odmah u početku razvoja i neposredno nakon završetka cvjetanja.

Među najefikasnijim su sredstva na bazi abamektina

Zato je od velike važnosti obaviti prskanje prije početka cvjetanja sa bakarnim sredstvima i mineralnim uljima, a ako nije odrađen taj tretman, posljednja šansa je nakon završetka cvjetanja, sa akaricidima koji mogu da se kupe u poljoprivrednim apotekama. Među najefikasnijim su sredstva na bazi abamektina.

Štetočina se nalazi, kao i lisne uši, na naličju lišća, a listovi mijenjaju boju u narandžastu, crvenu, na kraju u smeđu, što dovodi do sušenja i opadanja. Odgovara im toplo i suvo vrijeme.


Fotoprilog


Tagovi

Lisne uši Grinje Acetamiprid Neonikotinoidi Akaricidi Koprivina grinja Crveni voćni pauk


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Pokrenuli farmu koka i osigurali egzistenciju. Trenutno imaju 2000 🐔 nosilica, a dnevno proizvedu više od 1600 🥚.
Obitelj Vidović #Ljubunci #ProzorRama 🌞