Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj voća
  • 13.10.2018. 08:00

Njega voćnjaka prije prvih mrazeva veoma važna!

Stručnjaci za oblast voćarstva naglašavaju da je veoma važno voćke pripremiti za zimu, a to je neophodno odraditi prije pojave prvih mrazeva, da bi se spriječile moguće štete koje s početkom vegetacije u proljeće mogu da izazovu bolesti i štetočine.

Foto: Flickr / mike krzeszak
  • 2.951
  • 205
  • 0

Poljoprivredni stručnjaci, čija je uža specijalnost voćarstvo, naglašavaju da je njega voćaka nakon berbe veoma važna. Kako objašnjava savjetodavka za oblast voćarstva Silvija Hodžić, ukoliko voćka ne smanji kretanje sokova, a naglo nastupe niske temperature, list na stablu nas najmanje može brinuti. Ona napominje da u slučaju naglog zahlađenja i kretanja sokova unutar stabla, može da nastane pucanje kore i smrzavanja debla.

Hodžićeva savjetuje voćarima da zbog toga voćke treba prskati sa 5% rastvorom UREA. Ta koncentracija je dovoljna da izazove opadanje lišća, a na taj način smo prisilili voćku da odbaci lišće na kojem se mogu naći i uzročnici nekih bolesti i natjerali smo je da počne da se priprema za zimu, smanji kretanje sokova i tako poveća otpornost na niske temperature.

Sanacijskom rezidbom ukloniti mjesta za prezimljavanje štetočina

Hodžićeva kaže da je nakon opadanja lišća vrijeme za sanacijsku rezidbu voćke. To podrazumijeva da ovom rezidbom odbacujemo samo suhe, bolesne, oštećene i polomljene grane. Takve grane su savršeno mjesto za prezimljavanje štetnih insekata i gljivica, koje će voćarima naredne godine zadati ozbiljne probleme. Pri takvoj rezidbi treba strogo paziti da se ograničimo samo na sanaciju, te obratiti pažnju na to da rez bude što manji. U slučaju da se rezidbom naprave velike rane, one se obavezno moraju premazati voćarskim voskom, da bi bili spriječeni mogući napadi nepoželjnih organizama (bakterija, gljivica i insekata).

Voćke zaštititi bakarnim preparatima i mineralnim uljima

Poslije uklanjanja lišća i sanacijske rezidbe trebalo bi, prije zime, obaviti još jednu zaštitnu mjeru, a to je prskanje bakarnim preparatima i mineralnim uljima. Kada nema više lišća na stablu (pogodno vrijeme za prskanje voćnjaka je kada sa stable voćke otpadne 60%-70% lisne mase), možemo slobodno i sigurno upotrebiti bakarne preparate po preporuci stručnjaka za zaštitu biljka. Oni imaju ulogu da suzbiju insekte i gljivice koji bi mogli da prezime na voćki, a neki se jedino tim tretiranjem mogu uspješno kontrolisati ukoliko se pojave. Zato se prskanjem smanjuje njihov napad na voćnjak sljedeće godine.

Ne prskati biljke pri niskim temperaturama

Tretiranje treba obaviti po lijepom vremenu, bez vjetra, uz obavezno korištenje zaštitne opreme i kada je temperatura iznad 5°C. Voćke se moraju tretirati sve dok nisu potpuno mokre, zbog čega se često kaže da je voćke potrebno "okupati". Hodžićeva preporučuje da se prskanje obavlja ujutro, odmah nakon rose, da bi se do kraja dana preparat osušio. Pri vjetrovitim vremenskim uslovima i niskoj temeperaturi nije preporučljivo tretirati voćke, niti je preporučljivo prskanje pri niskim temperaturama, jer može doći do izmrzavanja grana mladara.


Tagovi

Voće Voćarstvo Voćnjak Silvija Hodžić Rezidba Uklanjanje lišća Prskanje Bakarni preparati Mineralna ulja


Autor

Marinko Tica

Više [+]

Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Čestitamo vam Međunarodni dan mrkve!
Skoro da smo zaboravili na kraljicu mrkvicu, najvažniji sastojak svakog poštenog čušpajza.
Foto: Depositphotos/nblxer