Blumeriella jaapii izaziva značajne štete u proizvodnim nasadima ovog voća, kao i u rasadničarskoj proizvodnji
Nakon što se završi berba trešanja i višanja poželjno je izvršiti zaštitu od kozičavosti lišća (Blumeriella jaapii). Uzročnik bolesti je gljivica koja uglavnom napada list, pri čemu se tokom juna na licu lista razvijaju sitne crvenoljubičaste pjege dok se na naličju lista (na mjestu pjege) razvija svijetla nakupina ljetnih konidija.
Pjege se prvo pojavljuju uz rub lista, a kasnije se šire prema sredini. Kada se na jednom listu nalazi veliki broj pjega on poprimi crvenkasto-žutu boju i otpadne.
Gljiva prezimljuje u otpalom lišću i na granama. Primarne infekcije se ostvaruju askosporama tokom aprila i maja, a sekundarno širenje bolesti omogućuju ljetne konidije tokom ljetnih mjeseci.
Ova bolest višnje i trešnje prisutna je u Evropi od 50-tih godina prošlog vijeka. Izaziva značajne štete u proizvodnim nasadima ovog voća, kao i u rasadničarskoj proizvodnji. U toplim i kišnim godinama povoljnim za širenje bolesti, već krajem jula i početkom avgusta može doći do potpune defolijacije napadnutih stabala.
Prema preporukama Federalnog agromediteranskog zavoda zaštitu treba obaviti jednim od pripravaka: Delan 700 WDG, Chromodin S-65 ili Syllit 544 SC.
Zbog iznimno visokih dnevnih temperatura tretiranje se treba planirati u hladnijem dijelu dana (jutarnji ili večernji sati), a pripravke koristiti u skladu s uputama proizvođača!
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica