Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kruškina buva
  • 09.06.2019. 08:00

Krenula i kruškina buva? Kako je spriječiti?

Samo dva dana nakon prestanka padavina bilo je potrebno larvama kruškine buve da počnu sa lučenjem "medne rose" koja privlači gljivu čađavicu i prlja plodove. Takvi plodovi ne mogu da budu u prvoj klasi i nemaju dobru otkupnu cijenu.

Foto: Bojan Kecman
  • 278
  • 21
  • 0

Samo dva dana nakon prestanka padavina bilo je potrebno larvama kruškine buve da počnu sa lučenjem "medne rose" koja privlači gljivu čađavicu i prlja plodove. Takvi plodovi ne mogu da budu u prvoj klasi i nemaju dobru otkupnu cijenu.

I jaja druge generacije kruškine buve, najznačajnijeg štetnog insekta krušaka jedva su čekala izostanak padavina i rast dnevnih temperatura. Dolazi do njihovog ubrzanog rasta, a na terenu je uočeno i preklapanje s larvama prve generacije koje su već počele da luče mednu rosu.

U narednom periodu očekuje se intenzivno polaganje jaja i lučenje larvi L1 i L2 generacije buve. Proizvođačima savjetujemo da se konsultuju sa svojim savjetodavcima i što prije obave tretmane protiv ove bolesti.

Primijeniti insekticide protiv buve

U posljednje vrijeme sve više su popularni organski preparati Fesil i King Bo, kao i najnoviji insekticid Delegate ( a.m. spinetoram ). Još uvijek je pouzdan Movento ( a.m. spirotetramat ) kao i preparati na bazi piriproksifena, abamektina, bifentrina i slično.

U područjima gdje je tek počelo polaganje jaja može se primijeniti i kaolinska glina, 40-60 kg po hektaru na 1000 litara vode. Poželjno je da se glina primijeni u predstojećem toplijem periodu jer glina iritira krila buve prilikom polaganja jaja. 

Poželjna je i ljetnja rezidba

Kasnije, tokom vegetacije, počevši od jula mjeseca trebalo bi da se obavi i ljetnja rezidba koja smanjuje brojnost populacije buve koja jaja polaže uglavnom na vrhovima ljetorasta.

Ukoliko se ne zaštite plodovi krušaka biće prljavi i neatraktivni za kupce, a larve buve prenose i razne viroze koje mogu da unište stabla krušaka.

Prilikom primjene sredstava obavezno treba voditi računa o karenci i zaštiti pčela.


Fotoprilog


Tagovi

Kruškina buva Kaolinska glina Delegate King Bo Fesil Ljetnja rezidba Štetočina Uzgoj krušaka


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.