Pretraga tekstova
Zaštitu možete provesti primjenom pripravaka na osnovi bakra
Vrijeme je za jesenju zaštitu lijeske i oraha od bakterijskh bolesti. U nasadima lijeske potrebno ju je provesti nakon opadanja lišća. Protiv bakterijske paleži (Xanthomonas arbicola pv. corylina) i bakterijskog raka (Pseudomonas syringae pv. avellaneae), te raka kore (Nectria galligena), primjenjuju se pripravci na osnovi bakra kao što su Bordoška juha Caffaro 20 WP i Cuprablau.
"Kada je u pitanju bordoška juha Caffaro 20 WP, protiv bakterioza tretirati u mirovanju vegetacije, dakle jesen i kasna zima. Ne primjenjivati u razdobljima hladnog vremena ili povišene vlažnosti zraka, a primjenjuje se u količini 0,6-1,0 kg/ha", savjetuje dr.sc. Mirna Ceranić iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Hrvatske.
Cuprablau Z 35 WG, također bakreni oksiklorid, koristite protiv bakterioze i bakterijskog raka. Primjena je u količini od 1,6-1,7 kg/ha uz utrošak vode 1000-1500 l/ha, a koristi se u fazi mirovanja vegetacije do faze pojave prvih listova.
Kada su u pitanju nasadi oraha treba ih, ističe, zaštititi od bakterijske (crne) pjegavosti (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) i bakterijskog raka oraha (Botryosphaeria dothidea), te raka kore (Nectria galligena).
Za zaštitu se također koristi primjena istih pripravaka na osnovi bakra. Protiv bakterioza, tretiranje bordoškom juhom se provodi do pojave resa.
"Ne primjenjivati u razdobljima hladnog vremena ili povišene vlažnosti zraka. Primjenjuje se u količini 0,6-1,0 kg/ha", savjetuje.
Cuprablau se protiv protiv bakterioze i bakterijskog raka u jesensko-zimskim tretiranjima primjenjuje u količini od 1,6-1,7 kg/ha uz utrošak vode 1000-1500 l/ha.
Tagovi
Zaštita lijeske Jesenska zaštita Bakar Mirna Ceranić Zaštita oraha Cuprablau Z Caffaro 20 WP
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zatvoreni pretok vina se obavlja ukoliko je grožđe bilo bolesno ili oštećeno ili ima nedovoljnu količinu šećera i kiselina, u svim drugim primjerima preporučuje se otvoreni pretok 🍷
Foto: PSSRS