Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Crveni pauk
  • 07.04.2018. 10:00

Crvena voćna grinja direktno utiče na prinos

Populacija crvene voćne grinje ili crvenog pauka je u porastu. Ovo je jedna od najopasnijih štetočina na jabuci, breskvi i nektarini, ali napada i ostale voćne vrste.

Foto: PIS Vojvodina
  • 865
  • 68
  • 0

Crvena voćna grinja (Panonychus ulmi) ili crveni pauk je jedna od najopasnijih štetočina na jabuci, breskvi i nektarini, ali napada i ostale voćne vrste. U posljednjih tridesetak godina ova populacija je u porastu. Prezimljava u stadiju zimskih jaja, a piljenje larvi počinje u fazi roze pupoljka. Ženka živi do 40 dana, a razvoj traje oko 15 do 20 dana, pa se istovremeno na listu mogu naći jaja, larve i odrasle grinje. Ima pet do osam generacija godišnje.

Kako ćete prepoznati da se radi o crvenoj voćnoj grinji?

Na napadnutom lišću se u početku vide žućkaste točkice koje ubrzo poprimaju ljubičasto-crvenkastu ili ljubičasto-smeđu boju, a nalaze se uz glavne nerve. Ove pjege se spajaju, a list se suši. Pri kasnijem napadu, lišće je svjetlije, žuti, dobija smeđu boju i na kraju otpada.

"Zimska jaja su crvena, veličine 0,1- 0,15 mm, koncentrirana u naborima dvogodišnjih grana, vide se i golim okom. Mlade larve su narandžaste, a kasnije crvene, dok su odrasli oblici jarko crvene boje, dugi 0,3-0,4 mm. Zadržavaju se na naličju lišća u finoj paučini. Ljetna jaja se nalaze na naličju lišća uz nerve, svjetlo crvene su do narandžaste boje, katkada i bezbojna", objašnjava dipl.ing. Neđeljka Jekić.

Jaja crvene grinje
Jaja crvene grinje

Najveće štete nastaju u vrijeme kretanja vegetacije

Štete od crvene voćne grinje ogledaju se u sisanju sokova lista, koji gubi klorofil i smanjuje fotosintezu, pa dolazi do smanjenog rasta mladica, formiranja rodnih pupoljaka za narednu godinu i rasta plodova. Ovo direktno utiče na prinos. Oštećen list postaje blijed, ima dosta žutih točkica, dolazi do bronziranja lista koji na kraju opada. Najveće štete nastaju u vrijeme kretanja vegetacije, kada dolazi do deformacije pupoljaka

Suzbijanje crvene voćne grinje

Zimsko tretiranje na početku bubrenja pupoljaka uljnim formulacije (modro ulje, crveno ulje, plavo ulje, mineralno ulje) preporučuje se ukoliko postoji veliki broj položenih zimskih jaja. Ukoliko ovaj tretman nije napravljen, prva primjena akaricida dolazi poslije cvjetanja, kada se iz 30% jaja ispile larve.

"Tokom vegetacije redovnim pregledom listova iz zasada pratimo prisustvo crvenog pauka. Ako se utvrde 2-3 larve po listu, potrebna je primjena selektivnih akaricida (etoksazol, abamektin, fenpiroksimat, fenazakvin, klofentezin, spirodiklofen). Prilikom tretiranja obvezano je povećati utrošak vode po jedinici površine i postići dobru pokrovnost, jer svi registrovani akaricidi imaju kontaktno djelovanje. Pauci se nalaze na naličju lista što predstavlja dodatan problem kod suzbijanja. Prednost treba dati akaricidima koji imaju trostruki način djelovanja: ovicidan, larvicidan i adulticidan. Voditi računa o karenci primenjenih preparata", savjetuje Jekićeva.


Tagovi

Crvena voćna grinja Crveni pauk Panonychus ulmi Akaricid Uljne formulacije Simptomi Zaštita Neđeljka Jekić


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.