Francuski vinar Thibault Liger-Belair, proizvođač je organskih vina koji je vinovu lozu odbio tretirati protiv bolesti jer vjeruje kako tako uništava prirodu. I zaradio kaznu.
Thibault Liger-Belair, proizvođač je organskih vina iz Francuske koji se usprotivio naredbi prskanja svoje vinove loze zbog izbijanja bolesti žutila vinove loze (flavescence dorre) u vinogradima Burgundije i Beaujolaisa. Bolest koja ubija mladu vinovu lozu i šteti produktivnosti starije, širi jedna vrsta cvrčka.
Flavescence doree nastala je 1949. Godine u regiji Armanjan, jugozapadnoj Francuskoj. Zatim se stalno širila i zahvatila je područje Cognac, Languedoc, sjevernu i južnu Rohneu, dolinu Loire i Bordeauxa. Lijek za bakterijsku infekciju ne postoji, kako prenose strani mediji.
Liger-Belairova obitelj bavi se vinarstvom još od 18. stoljeća, a jedni su od najcjenjenijih koji sa svojim vinima opskrbljuju vodeće restorane, uključujući i one u vlasništvu Heston Blumenthala i Gordon Ramsaya. No, zbog odluke, trenutno riskira s kaznom šestomjesečnog zatvora kako bi spasio grožđe, kako kaže, za buduće generacije koje žele uživati u plodovima svoje zemlje.
Njegov vinograd Moulin-a-Vent nalazi se u okruženju dvije administrativne regije od kojih se u jednoj gdje je tretiranje naloženo, pokazalo neučinkovitim. Liger-Belair je stoga tretirao svoju lozu, ali ne svu.
Ovaj vinar vjeruje kako insekticidi uništavaju zemlju i zbog toga je završio na sudu Villefranche-sur-Saone. Kaže kako su i drugi odlučili ne koristiti insekticide, iako su ih kupili, ali ih nisu upotrijebili. Za ovu vrstu zločina, dodao je, propisana je kazna zatvora od šest mjeseci ili novčana u iznosu od 30.000 eura. No, to ga ne brine.
"To nije borba organskog farmera. Ako imam problem flavescence dore, upotrijebit ću tretman, naravno. Ako mi možete dokazati problem, u redu, ali nije istina. Ne želim uništiti svoj vinograd. Vinograd i prirodan okoliš koji je tu bio prije mene, bit će i poslije. Moramo to zaštititi za iduće generacije. Ovakva odluka uništit će kvalitetu i život zemlje. Ubili smo mnogo vrsta koje nećemo moći pronaći u prirodi", objašnjava on.
Njegovog slučaja prihvatila se i aktivistička grupa Avaaz te pokrenula peticiju koju je potpisalo približno 140.000 ljudi kojom se pozivaju lokalni zakonodavci da odbace slučaj. Liger-Belair kaže kako je to samo jedan primjer. Pita se, također, kakvi će se problemi pojaviti u budućnosti, ako se upotrebljava puno pesticida.
"Ovo mjesto trebamo zaštiti za budućnost i razmišljati o problemima koje smo kreirali", dodao je on. Čitav slučaj pokušao je ilustrirati na jednom primjeru. Rekao je kako postoji jedna vrlo mala pčela koja jede crvene pauke, a oni crveni pauci, pak, jedu pokrov, odnosno lišće pa grožđe ne rodi. Od kada se insekticidi upotrebljavaju, crveni pauci su se vratili pa su morali nastaviti s tretiranjem kako bi uništili pauke što, smatra Liger-Belair, nije u redu. Došlo je do poremećaja ravnoteže.
Jedan burgundijski vinogradar Emmanuel Giboulet, također se suprotstavio odluci lokalnih vlasti pa je već prošloga mjeseca zaradio novčanu kaznu u vrijednosti 500 eura.
Foto: depositphotos.com @gyuszko
Tagovi
Autorica