Trenutni kapacitet Vinarije Sekulović je 70.000 litara na godišnjem nivou. Pored vina, ovdje se prave i odlične rakije - loza, travarica, viljamovka, dunja.
U selu Orah, u Trebinjskoj šumi, odakle je Božo Sekulović, svaka kuća je bar za sebe pravila vino pa se može reći da njegova vinska priča u tom smislu duguje nešto i toj činjenici.
"Kad sam nakon rata počeo graditi svoju kuću ovdje u Trebinju odmah sam ostavio prostor za podrum i tu sam krenuo polako, od nekih malih buradi. Zatim sam podizao i neke kredite, doduše, ne velike. Vinariju sam registrovao prije 15 godina kada sam ušao u proizvodnju ozbiljnijih količina", započinje priču naš sagovornik. Trenutno podrum "Sekulović" ima ukupnu proizvodnju od 70.000 litara na godišnjem nivou.
On, kao i većina trebinjskih vinara, proizvodi vranac, zatim merlo, kaberne, a jednim dijelom pravi sam vranac dok ga djelimično i kupažira. Od bijelih vina tu su šardone i žilavka, a imaju i roze.
Sirovinu obezbjeđuje iz vlastitih zasada, sa obnovljenog vinograda u svom selu i od sedam hiljada čokota loze iz zasada, u Trebinju. Riječ je o domaćim sortama vranaca i žilavke. Dio sirovine po potrebi otkupi od "Agrofina".
U kvalitet ponude ove vinarije uvjerili su se prethodnih godina mnogi turisti koji su posjetili njihov podrum, kapaciteta za primanje pedesetak gostiju. Tokom ljetnjih mjeseci skoro isto toliko može primiti i otvorena teresa.
"Ta priča je nekako počela sa razvojem turizma kod nas. Prvo su dolazili Rusi, a nakon toga i gosti iz Dubrovnika, ali i Englezi, Nijemci, doduše u manjim turama. Ovu sezonu malo je poremetila situacija sa virusom korona".
Sa trenutnim obimom proizvodnje nema problema prilikom plasmana na tržištu - nešto proda u Trebinju, a kako su ovdašnja vina na dobrom glasu, Sekulović kupce pronalazi i širom Bosne i Hercegovine. Izvozi takođe i u Srbiju i Crnu Goru.
Pored njih, u ovom podrumu proizvode se i odlične rakije - loza, travarica, viljamovka, dunja.
"Ispostavilo da i to može ovdje kod nas da ide dobro. Voćne rakije postale su veoma popularne. Viljamovka se pokazala kao dobra, a ljudi dosta traže i domaću krušku. Tu je i dunja", ističe ovaj vinar.
Iz svoga višegodišnjeg iskustva priča da nema neke posebne tajne kako napraviti dobro vino, već da je ključ uspjeha povoljna godina i precizan i posvećen rad, od vinograda pa sve do čaše.
"Važno je da imamo dobru godinu, a mi smo ovdje u Trebinju imali od 2014. sve povoljne sezone. Nema tu neke mudrosti. Kad imate kvalitetnu sirovinu, odgovarajuće uslove u podrumu, optimalne temperature, onda se može napraviti i zaista kvalitetno vino od ove naše, domaće sirovine", objašnjava nam Sekulović i dodaje da kod njega ima sirovina, kojih sigurno nigdje u svijetu nema. Dobar posao treba prvo obaviti u zasadu.
"Ako je riječ o crnim vinima onda treba da idu na odležavanje u rosfraj pa u drveno bure. Nisu to nikakve tajne, već jednostavno stvari o kojima treba voditi računa", otkriva detalje.
Potvrde kvaliteta pića koja se prave u podrumu "Sekulović" stigle su u vidu priznanja. Božidar ističe priznanja za viljamovku i žilavku koje su u Trebinje došle iz Splita. A ove godine planira, kako kaže, da svoje vino staro pet godina pošalje na Decanter na ocjenu.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica