Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Berba grožđa
  • 06.09.2018. 11:00

Rana berba grožđa prijeti kvalitetu šampanjca - kako se svjetski proizvođači bore sa time?

Rana berba izazvana je višim temperaturama, a to utječe na smanjenje kiselosti grožđa, koje je važno za proces starenja i za svježinu pjenušavog vina.

Foto: Pixabay/thewinemix0
  • 1.007
  • 51
  • 0

Globalno zagrijavanje i klimatske promjene nisu utjecale samo na nivo mora i na prirodu uopće, nego i na vinarstvo, točnije - na proizvodnju šampanjca. Rana berba izazvana je višim temperaturama, a to utječe na smanjenju kiselost grožđa, koja je važna za proces starenja i za svježinu pjenušavog vina, odnosno na njegov sveukupni ukus, piše Bloomberg.

"Berba je stigla dvije sedmice ranije nego što je to bio slučaj prije 20 godina. Uvijek smo je obavljali sredinom ili krajem septembra. ", rekao je Antoine Malassagne, suvlasnik francuske champagne kuće "A.R. Lenoble". 

Različiti načini za očuvanje kvaliteta šampanjca

Proizvođači vina zato pronalaze različite načine za borbu sa ovim problemom. Tako je Malassagne specijalno dizajnirao rezerve za dodavanje "svježine". Drugi proizvođači šampanjca, kao što je "Bruno Paillard" zemlju pokrivaju slamom da bi sačuvali mikrobe. Pojedini blokiraju drugi krug fermentacije u buradima, da bi se očuvala kiselina.

Poznata šampanjska kuća "Louis Roederer" je najinovativni proizvođač šampanjca. Jean-Baptiste Lecaillon već 20 godina eksperimentira sa tehnikama proizvodnje vina. Zbog toga im je proizvod sve bolji i bolji. Jedan od njihovih načina za borbu protiv klimatskih promjena je rad na tome da grožđe postane otpornije na toplije temperature, kao i na bolesti i štetočine koje se tom prilikom šire. 

"Mi smo izmislili mjehuriće da bismo nadomjestili nezrelost grožđa. Kao poljoprivrednici, naš posao, naš život, naša strast je bila da se stotinama godina prilagođavamo klimatskim promjenama. Ako se u budućnosti klima bude toliko zagrijala, morat ćemo praviti burgundijska vina", rekao je šaljivo Lecaillon.

Postoji li rješenje?

Poznato je da petit meslier zadržava ogromnu kiselost, čak i u vrijeme vrlo visokih temperatura. Šansu bi mogle dobiti četiri pomalo zaboravljene sorte, namijenjene šampanjcu: petit meslier, pino blan, sivi burgundac i arbane. Međutim, znanstvenici rade na stvaranju novih hibridnih sorti grožđa, koje će sazrijevati sporije u toplijim uvjetima. Već su ukrstili pino noar, šardone i meunier sa super sortama u eksperimentalnom vinogradu. Potom će biti potrebno utvrditi da li vina od ovih grožđa stare na isti način. Ali za to će biti potrebna desetljeća. 


Tagovi

Šampanjac Klimatske promjene A.R. Lenoble Louis Roederer Bruno Paillard


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.