Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Gospodarenje šumama
  • 10.01.2025. 18:00

Uprkos usporenom krčenju, nužne su snažnije mjere očuvanja šuma

Najveća šumska područja u EU nalaze se u Finskoj, Švedskoj i Sloveniji.

Foto: Deposithotos/kalinovsky
  • 54
  • 21
  • 0

Šume su i dalje pod pritiskom povezanog s klimom i rastuće potražnje za šumskim proizvodima uprkos godišnjem izvještaju Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) u kojem se navodi kako je usporeno krčenje šuma, navodi Euractiv.

Naime, na području evropske gospodarske regije UNECE, godišnje se ukloni oko 1.454 miliona kubnih metara drva godišnje, što je jednako 1,1 kubnom metru uklonjenom po osobi, a od toga 18 posto čini udio ogrjevnog drva.

Najveća šumska područja u EU

Uprkos određenom napretku u smanjenju krčenja šuma, to nije dovoljno za ublažavanje pritisaka industrijske potražnje, klimatskih faktora i drugih faktora. Ovo naglašava potrebu za snažnijim mjerama očuvanja i praksama održivog gospodarenja šumama.

Evropska unija je 2022. godine imala 160 miliona hektara šuma, pokrivajući 39 % površina njezinih članica, što je povećanje od 8,3 miliona hektara u odnosu na 2000.

Najveća šumska područja nalaze se u Finskoj (66,2 % udio šuma od ukupne površine), Švedskoj (62,5 %) i Sloveniji (58,2 %). Hrvatska je u gornjem domu i ima 34,3% udjela.

Prosječna povezanost šuma (šuma kao cjelina, da nije rascjepkana površina, op.a.) u EU je ključni pokazatelj za podržavanje bioraznolikosti, a prema podacima Euvropske agencije za okoliš (EEA), ona je iznosila 80,6 posto u 2021., što je lagani pad od 0,8 posto u poređenju s 2018. godinom.

Veća šumska područja, poput onih u Sloveniji, Rumuniji, Finskoj i Švedskoj, značajno pridonose većoj povezanosti, dok se manje, rascjepkane šume oslanjaju na šumske pojaseve za održavanje povezanosti.

Kako poboljšati povezanost šuma

Nažalost, u mnogim zemljama Evropske unije sveprisutna je fragmentacija šuma koja proizlazi iz urbanizacije, poljoprivrede, razvoja infrastrukture, krčenja šuma i poremećaja poput šumskih požara, oluja, štetočina i bolesti.

Kako poboljšati povezanost šuma, navodi se u Uredbi o obnovi prirode, strategije šuma i bioraznolikost za 2030. gdje je navedeno obećanje da će se do 2030. posaditi tri milijarde stabala.

No prema prvim procjenama i uprkos naporima, značajna poboljšanja se vjerovatno neće ostvariti u tom roku. Razlog tome je kratak vremenski odmak između provedbe politike i mjerljivih učinaka, odnosno zbog spore administracije.

Što se tiče stručnog kadra, šumarstvo u zemljama Evropske unije u prosjeku zapošljava tri osobe na 1.000 hektara. U Slovačkoj je to čak 12,3 osobe, a najmanje ih je zaposleno u Španiji, manje od jedne osobe, odnosno 0,8.

Na 1.000 ha u Hrvatskoj zaposleno 5,6 osoba

Zanimljivo je da je Hrvatska od 2000. do 2022. godine najviše smanjila broj zaposlenih. Tako je prije 24 godine u Hrvatskim šumama na 1.000 hektara bilo zaposleno 17,1 osoba, a prema podacima iz 2022., ta brojka se smanjila na 5,6 osoba.

Više zaposlenih od Hrvatske, osim spomenute Slovačke, imaju još i Mađarska, Nizozemska, Češka, Danska, Rumunjska i Bugarska. Istodobno Finska ima najveću produktivnost rada od čak 203.800 eura po osobi, dok je najniža na Cipru (3.500 €).

Primarni izvor prihoda za vlasnike šuma i dalje su proizvodi od drva, čineći većinu globalne vrijednosti trgovine šumskim proizvodima. Predviđa se da će potražnja porasti do 49 posto do 2050., potaknuta industrijskim potrebama.

Globalna proizvodnja drva je na rekordnom nivou, doseže 4 milijarde kubnih metara godišnje, pri čemu se 50 posto koristi kao gorivo (ogrjevno drvo, drveni ugljen, peleti), a ostatak u industrijske svrhe (rezano drvo, ploče i drvna masa).


Tagovi

Šuma Usporeno krčenje Šume u EU Zaposleni u šumarijama


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Jedinstven projekat izgradnje prvog jestivog parka u Bosni i Hercegovini realiziralo je UŽ "Nera", uz podršku Programa regionalnih grantova Telemach fondacije.