Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šumski zasadi
  • 15.02.2019. 08:00

Šumske sadnice: O upotrebi drveća razmišljajte prije sadnje

Ako se planira zasnivanje šumskog zasada, mora se dobro proučiti koju vrsta drveta posaditi. Izbor treba da zavisi od namjene kada drvo stasa za sječu. Da li želite ogrjevno ili građevinsko drvo, ovaj tekst može da vam olakša izbor.

Foto: Bigstockphoto/berezko
  • 1.994
  • 65
  • 0

Hoćete li zasaditi listopadno ili četinarsko drveće, kao i koje vrste, zavisi o tome da li će izraslo i posječeno drvo biti namijenjeno ogrjevu ili građevinarstvu i industrijskoj preradi. Evo upotrebnih karakteristika nekih vrsta drveća.

Bagrem za stubove, bukva za parket

Bagrem je najbolje drvo za spravljanje špalirnih stubova u voćnim i vinogradarskim zasadima, ali je odličan i za ogrijev, jer ima visoke energentske vrijednosti.

Bukva je zbijeno, teško drvo koje se lako polira. Na vazduhu brzo propada, a u vodi i u vlažnim uslovima pokazuje izuzetnu otpornost. Koristi se za izradu parketa, namještaja, muzičkih instrumenata, ali je dobro i za ogrijev.

Brijest se koristi u građevinskoj stolariji, a breza u industriji namještaja. Bor gotovo ima svestranu upotrebu - za građu, namještaj i ogrijev. Iz njegovog drveta se dobijaju smola, katran, terpentin (eterično terpentinsko ulje), kalafonijum.

Od jele i smreke - katran i olovke

Četinarske zimzelene vrste jela i smreka imaju lako i meko drvo, s tim što je jelovo nešto kvalitetnije i upotrebljava se u građevinarstvu, industriji celuloze i papira, kao i za izradu muzičkih instrumenata. Drvo smreke (smrče) se lako reže i obrađuje pa je bez premca u izradi grafitnih olovaka.

Iz drveta jele se dobijaju smola, katran, terpentin, kalafonijum, sirće, materija za štavljenje životinjskih sirovih i sušenih koža.

U grupi lakog i mekog drveća spadaju: jablan, iva, lipa, crna i bijela topola. Koriste se kao unutrašnji građevinski materijal, a za izradu šibica najbolje je jablanovo drvo. Lipa je dobra za namještaj i muzičke instrumente. Crna i bijela topola se upotrebljavaju u industriji celuloze i ambalaže.

Dud i jasen veoma traženi na tržištu

Tvrdo drveće - grab, dud i jasen su veoma traženi na tržištu. Dobro je za ogrijev, ali i za druge namjene. Grab je dobar za muzičke instrumente, dud u građevinarstvu i izradi buradi, dok se jasen upotrebljava u stolariji i mašinogradnji.

Orah, višnja, trešnja i javor - idealni su za izradu namještaja, a uz to imaju visoku energetsku vrijednost kao ogrijev.

Paulovnija je najbrže rastuće i veoma lako drvo. Za 30 odsto je lakše od bilo kojeg drveta. Dobro je za građu, a energetski je jednako najboljem uglju. Koristi se i za proizvodnju peleta.

Paulovnija daje i drvni materijal i med i stočnu hranu

Hrast je otporan na truljenje

Hrast posjeduje veliku tvrdoću, dugovječnost i lijepu teksturu (na presjeku ima lijepe šare). Koristi se za izradu brodova, za podvodnu gradnju, jer je otporan na truljenje. Primjenjuje se i u izgradnji vagona, stolarije, namještaja, bačvi i burića.

Kora hrasta se koristi za izradu zapušača (hrast plutnjak), kao i za štavljenje koža životinja. Plod od ove vrste drveća - žir osnovna je hrana u ekološkoj proizvodnji i ishrani svinja.


Tagovi

Šume Četinari Drvo bukve Smreka Jela Zasad višnje Zasad trešnje Obrada drveta Namjena drveta


Autor

Miodrag Palić

Više [+]

Dugogodišnji novinar kao i urednik, štampanih i elektronskih medija, bogat iskustva u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Ukrajinski izvoz žitarica je samo 1 milijun tona manji nego prošle godine

Prema Državnoj carinskoj službi, prema podacima od 17. travnja Ukrajina je izvezla 38,608 milijuna tona žitarica i mahunarki od početka sezone  2023/24, od čega je 3,749...

Više [+]