Ako se ponovo ne zabrani izvoz, najbolji trupci će ići van granica BiH, uslijed čega će domaće kompanije ostati uskraćene i za količinu i za kvalitetno drvo.
Izvoznici iz BiH za osam dana avgusta plasirali su na ino-tržište oblovinu vrijednu više od 130.000 KM, a iako drvoprerađivači navode da te količine za sada ne ugrožavaju njihovu proizvodnju potrebno je što prije donijeti novu odluku o spuštanju rampe.
Naime, Vijeće ministara BiH još nije usvojio prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o produžavanju zabrane izvoza oblovine do 31. oktobra, iako je rok primjene postojeće odluke istekao 31. jula.
Dok se čeka sjednica na kojoj bi se trebala naći nova odluka o zabrani, izvoznici su iskoristili pauzu nadležnih i prazan hod između dvije sjednice pokazuju najnoviji podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH prema kojima je od 1. do 8. avgusta ove godine na ino-tržište plasirano neobrađeno drvo vrijedno 131.670 KM, piše Glas Srpske.
Najveće količine oblovine izvezene su u Tursku i Srbiju te Albaniju i Francusku. Neobrađeno drvo u prvim danima avgusta plasirano je i na tržište Makedonije i Slovenije.
"Ako rampa što prije ne bude spuštena to će zakomplikovati i ovako tešku situaciju u domaćoj drvnoj industriji, koja se suočava sa značajnim padom potražnje za gotovim i polugotovim proizvodima od drveta u Evropi", rekao je predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo.
Naveo je i kako će, ako se ponovo ne zabrani izvoz oblovine, najbolji trupci će ići van granica, uslijed čega će domaće kompanije ostati uskraćene i za količinu i za kvalitetno drvo.
Tržište Evropske unije trenutno je preplavljeno robom iz Kine, što dodatno smanjuje potražnju za proizvodima iz BiH.
Tagovi
Autorica