Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Virusna oboljenja
  • 02.09.2017. 15:00

Zarazni ektim - bolest koza i ovaca

Zarazni ektim je izlečiva bolest, koja može da izazove gubitak kilaže kod ovaca i koza.

Foto: Armeis / Pixabay
  • 9.890
  • 145
  • 0

Zarazni ektim (Contagious pustular dermatitis) izaziva virus koji je vrlo otporan na isušenje, ali ga brzo uništavaju temperature više od 55°C. Prvi slučajevi nastaju uvijek u proljeće, kulminacija je u ljeto, a na jesen bolest nestaje sama od sebe.

Simptomi zaraznog ektima

Zarazni ektim širi se od životinje do životinje kontaktom. Inkubacija traje najviše deset dana, a potom se pojavljuje crvenilo (rozeola) u uglu usana. Ono se za 24 sata pretvara u papulu (čvorić), pa u vezikulu (kesicu), a potom za dan nastaje pustula (gnojnica), koja se za nekoliko dana raspadne i pokrije debelom krastom sivo smeđe boje.

Bolest ne prelazi sa koze na ovcu ili obrnuto!

Proces se može protegnuti na cijelu gubicu, nosna krila i očne kapke. Tkivo je otečeno, bolno i lako krvari. Sisanje i uzimanje hrane je otežano i poremećeno.

"Slične promjene mogu nastati u međupapučnom prostoru i iznad koronarnog ruba. Ukoliko oboljenje zahvati sluzokožu usta i jezika, doći će najpijre do bujanja epitela, a zatim do dubokih, ponekad i prostranih raspadanja tkiva (ulceracija) uslijed naknadne infekcije mikroorganizmima, koji se nalaze u ustima. Izuzetno, bolest može da se proširi na tvrdo nepce i grlo, pa i na sluzokožu crijeva i želuca", kaže dr Radosav Vujić.

Zarazni ektim je bolest mladih životinja, jaganjaca i jarića, ali mogu oboljeti i životinje starije od godinu dana, ukoliko nisu ranije stekle imunitet.

Izlječiva bolest

Ozdravljenje se očekuje za 15 do 20 dana, ukoliko su u međuvremenu kraste otpale. Jedina posledica je gubitak kilaže, dok je smrtnost neznatna. Ona može da nastupi ukoliko dođe do promjena na unutrašnjim organima.

Liječenje se obavlja skidanjem krasta i premazivanjem ranica tinkturom joda, kao i cinkvitaminskom masti. Poželjno je dati i antibiotike, da bi se spriječile sekundarne infekcije. Oboljele životinje stvaraju imunitet, koji traje najmanje 28 mjeseci.

Foto: Armeis / Pixabay


Izvori

Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.