Potrebno je 24 sata dnevno osigurati čistu i kvalitetnu vodu, a ovisno o starosti peradi, ona mora biti određene temperature
Voda je neophodna za perad, posebno za piliće, mlade životinje i kokoške nesilice. U ljetnom periodu, kada vladaju visoke temperature i vrućina, njen značaj se još više ispoljava i dostupnost dovoljne količine postaje od presudne važnosti.
Od njenog kvaliteta zavisi imunitet i zdravstveno stanje životinja, brzina rasta i razvoja, količina konzumiranja hrane i njena iskorištenost i na kraju dostizanje proizvodnog potencijala. Mora biti dostupna 24 h.
Pojilice i sistemi za pojenje trebaju zaštititi vodu da ostane čista, ne miješa se s hranom, spriječi ulazak životinja, da se lako peru, čiste i pune te spriječe izlijevanje.
Na količinu tečnosti utiču temperatura, vrsta hrane i rasa. Što je temperatura viša, to je veća potrošnja. Jedna kokoška težine oko 2 kg u toku dana popije 200 ml, a s porastom temperature potrošnja raste i do pola litra. Mesnate rase troše još veću količinu, jer imaju brži metabolizam. Ako je u hrani visok udio trave i zelenih biljaka, manja je potrošnja. Veliki sadržaj soli i proteina povećava potrebu za tečnošću, kao i suha granulirana hrana.
Količina hrane koju životinja konzumira zahtjeva i određenu količinu tečnosti. Za kokoške nesilice omjer hrane i vode je 2,4:1, a kod mladih životinja i brojlera je 1,5:1. Međutim, na količinu pojedene hrane i popijene tečnosti veliki uticaj ima temperatura.
Mladi pilići su najosjetljiviji. Kada se temperatura poveća, oni za dva puta jedu manje hrane, ali se potrošnja vode poveća za tri puta.
Nedostatak u količini od 30 posto negativno djeluje na proizvodne osobine, posebno kada su u pitanju kokoši nesilice.
Obično se zaboravi kolika je važnost temperature vode za piće i koliko ona zavisi od starosti životinja. Jednodnevne piliće je najbolje pojiti vodom sobne temperature. Mladim jedinkama rase za jaja i brojlerima daje se voda temperature 33ºC u prvih 72 h što će im omogućiti da se zagriju. Zatim se ona postepeno snižava do 21. dana i tada bi trebala biti 18ºC. Poslije tog dana, odnosno starosti, temperatura ne smije prelaziti 13ºC.
Nije preporučljivo da životinje nastave piti zagrijanu vodu, jer to može dovesti do poremećaja u radu želuca i crijeva. Potrebno im je osigurati svježu, kvalitetnu i nezagrijanu vodu kako bi osigurali dobru proizvodnju.
Uzgajivači veoma često u vodu dodaju nekoliko kapi jabukovog sirćeta kako bi je očuvali što duže, spriječili razvoj algi, štetnih mikroorganizama i pomogli apsorpciji kalcija.
Tagovi
Autorica