Dogovor je postignut u suradnji s danskim poljoprivrednicima, industrijom, sindikatima i ekološkim skupinama. Koliko će plaćati po toni CO2?
Danska, veliki izvoznik svinjetine i mliječnih proizvoda, će od 2030. uvesti porez na emisije ugljičnog dioksida koje dolaze iz stočarskog sektora. Ovime će postati prva zemlja koja je to učinila, uz uvjerenje kako će potaknuti i druge da slijede njihov primjer, objavila je vlada ovoga tjedna.
Porez su prvi put u veljači predložili stručnjaci koje je ovlastila vlada kako bi pomogli Danskoj da do 2030. postigne zakonski obvezujući okvir s ciljem smanjenja emisija stakleničkih plinova za 70% u odnosu na razine iz 1990., piše Reuters.
Dogovor je postignut u suradnji s poljoprivrednicima, industrijom, sindikatima i ekološkim skupinama.
"Bit ćemo prva zemlja u svijetu koja će uvesti stvarni porez na CO2 u poljoprivredi. Druge će zemlje biti inspirirane time", tvrdi ministar financija Jeppe Bruus iz socijaldemokratske stranke lijevog centra.
Tako će 2030. godine tamošnji stočari morati plaćati 300 kruna (oko 40 eura) po toni CO2. Taj će porez porasti na 750 kruna (oko 100 eura) za pet godina. Poljoprivrednici će imati pravo na odbitak poreza na dohodak od 60%, što znači da će stvarni trošak po toni početi od 120 kruna (16€) i povećati se na 300 kruna do 2035. godine, dok će subvencije biti dostupne kao podrška prilagodbama u poslovanju poljoprivrednih gospodarstava.
Prosječna danska krava proizvede 6 tona stakleničkog plina ekvivalentnog ugljičnom dioksidu godišnje, a u zemlji, koja je veliki izvoznik mlijeka i mesa, drži se gotovo 1,5 milijuna krava.
Porez bi mogao biti dodatni trošak od 2 krune po kilogramu (27 eurocenti) mljevene govedine 2030., izjavila je ministrica za gospodarstvo Stephanie Lose. Ta se vrsta mesa u danskim diskontnim trgovinama prodaje po cijeni od oko 70 kruna po kilogramu (9,40 €/kg).
Iako metan curi u atmosferu i iz odlagališta otpada, naftnih i plinskih sustava, prema podacima UN-ovog Programa za zaštitu okoliša, 32% ljudskih emisija metana dolazi iz uzgoja životinja.
Slična mjera najavljena je prije dvije godine na Novom Zelandu, ali je nacrt zakona povučen zbog prosvjeda poljoprivrednika, a prošle godine izabrana vlada poručila je da će poljoprivredni sektor ukloniti iz sustava trgovanja emisijama i tražiti druge načine za smanjenje zagađenja metanom.
Iako su danski poljoprivrednici zabrinuti da bi zbog klimatskih ciljeva moglo doći do smanjenja proizvodnje i ukidanja radnih mjesta, rekli su da kompromis ipak omogućuje održavanje njihovog poslovanja.
Prijedlog još treba odobriti danski parlament.
Tagovi
Autorica