U odnosu na neke druge sajmove u regiji, Agra ponuđenim može da zadovolji ovdašnje zahtjeve za poljoprivrednom mehanizacijom, odnosno onom koja je pogodna za poljoprivrednu proizvodnju u brdsko-planinskim uslovima.
Sajmovi su ponajbolja prilika za razmjenu iskustava poljoprivrednika, a znajući to grupa farmera okupljenih u Udruženju poljoprivrednih proizvođača - mljekara Republike Srpske, uputila se u Gornju Radgonu na 62. Međunarodni poljoprivredno-prehrambeni sajam AGRA.
U dvodnevnoj posjeti Sloveniji, 25. i 26. avgusta, pridružili su im se i predstavnici Savjetodavne službe RS i Jedinice za Koordinaciju projekata u poljoprivredi. Težišta ovogodišnjeg sajma bila su: bezbjednost hrane, mladi i inovacije, digitalizacija i vještačka inteligencija u poljoprivredi, organska poljoprivreda, efikasno upravljanje šumama, budućnost sela te klimatske promjene i vodni resursi.
Veliki broj izlagača i posjetioca. U odnosu možda na neke druge u regiji, sajam je ovo koji ponuđenim može da zadovolji ovdašnje zahtjeve za poljoprivrednom mehanizacijom, odnosno onom koja je pogodna za poljoprivrednu proizvodnju u brdsko-planinskim uslovima. Mogao se vidjeti broj inovacija i korisnih mašina i priključaka.
Među grupom koja se uputila na ovaj slovenski sajam bio je i Dragoslav Radanović iz Prijedora.
"Posebno mi je bilo interesantno vidjeti novu sječku za klip kukuruza, to je dobar način očuvanja plodnosti zemljišta. Ona u suštini nakon krunjenja kukuruza reže klip koji se kao takav zaorava u zemljište, usitnjen brže trune i povećava nivo organske materije u zemljištu", pojašnjava nam Radanović.
Sve više se prodaju spcijalizovana terenska vozila za rad na njivi, a bitan je izgled traktora, tj. da i estetski zapadne za oko kupcu, čega nije manjkalo. Znatan je bio i broj izlagača azijskih proizvođača poljoprivrednih mašina, posebno onih iz Kine, koji čini se polako i kvalitetom i izgledom sustižu evropske proizvođače.
Kad je u pitanju izložba stoke, možda se moglo i više, ocjena je naših farmera. Posebno kad su u pitanju goveda i mali preživari. Pa se tako može reći da naše izložbe stoke u Rogatici (15. septembra) i Gacku (26. avgusta), barem po kvalitetu ovaca u mnogome prevazilaze ponuđeno u Gornjoj Radgoni. U stočarstvu se najviše se moglo vidjeti u dijelu gdje su izloženi konji.
Učesnici ove posjete su imali priliku da posjete i jednu farmu simentalca koja broji oko 50 grla u muži i ima prosječnu proizvodnju mlijeka oko 9.200 kg u laktaciji po grlu. Otkupna cijena mlijeka je oko 0,47 €, a farma se nalazi u brdskom području Pomurske oblasti.
"Posjeta je organizirana na zahtjev članova Udruženja. A, osim edukativnog, imala je za cilj i njihovo međusobno povezivanje. Ovdje su i mladi i stariji članovi, od Kozarske Dubice do Han Pijeska. Dogovorili smo sa nekoliko slovenačkih kompanija da dođu i na 10. Savjetovanje i sajam mljekara Republike Srpske koje će biti održano krajem februara 2025.", rekao nam je Milorad Arsenić, čelnik UPP Mljekari RS, ujedno se zahvaljujući Centru za osjemenjavanje Preska iz Slovenije koje je pružilo podršku u organizaciji posjete farmi simentalca.
Da je saradnja poljoprivrednika i savjetodavaca bitna i kroz ovakve pristupe, potvrdio je Mile Novaković, iz Područne jedinice PSSRS. Kaže kako će svoja iskustva prenijeti i drugim semberskim poljoprivrednicima i kolegama iz Područne jedinice, kako bi se pozitivne informacije bolje širile.
"Svakodnevna komunikacija između savjetodavaca i poljoprivrednika je ključ uspjeha, a to se može vidjeti i u organizaciji uzgojno-selekcijskog rada u Sloveniji. Vjerujem da će i Semberija konačno krenuti u rješavanje pitanja nezaključenih laktacija, kao što rade i kolege iz Doboja ili Gradiške", kazao je Novaković.
Osim sticanja novog iskustva, za Tomu Rubeža iz Han Pijeska ovo bila i prilika da upozna kolege mljekare iz drugih dijelova Republike Srpske. Naime, on je od nedavno član Udruženja i za sada jedini iz Han Pijeska. Tomo se nada i da će drugi farmeri sa područja Sarajevsko-romanijske regije uvidjeti značaj okupljanja mljekara, a kaže da su dogovarane i posjete farmama na zapadu RS.
"Volio bi da uđem u kontrolu proizvodnosti, ali su neophodne investicije u izmuzište, što je za manje mljekare sa desetak krava ponekad malo teže. Ali, vjerujem u podršku i Vlade Republike Srpske i kolega iz Udruženja", kaže nam Rubež.
Inače, vođa puta u Sloveniju bio je sekretar UPP Mljekara TS, Aleksandar Marić, koji navodi kako su ovu posjetu iskoristili i da razgovaraju o situaciji u proizvodnji mlijeka sa slovenačkim farmerima. Ipak, kako kaže, zaključci nisu najsjajniji.
"Kao i poljoprivrednici koje srećemo iz Njemačke, Holandije, Češke, Letonije, Hrvatske i nekih drugih zemalja i slovenački kažu 'dobro je da niste u EU'. Sve više poljoprivrednika Evropske unije sa kojima razgovaramo posljednjih godinu dvije, nije zadovoljno kretanjima EU politika u oblasti poljoprivrede. Savjetuju i da je dobro dok strani tržni lanci još nisu došli na naše tržište", prepričava Marić, dodavši i kako se poljoprivrednici Unije žale da su preopterećeni administracijom, da su mjere sve komplikovanije i nejasnije i da se previše traži od farmera. A oni sve stariji.
Na kraju, poručuje svim građanima Bosne i Hercegovine da kupuju domaće.
Fotoprilog
Tagovi
Autor