Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • AGRIFISH
  • 24.10.2022. 18:00

Manje novca za borbu protiv bolesti životinja: Stočari preuzimaju dio troškova?

Evropska unija planira smanjiti finansijska sredstva za borbu protiv bolesti životinja. To ne znači ukidanje ili popuštanje obaveza pa će dio troškova preuzeti članice, ali i sami poljoprivrednici

Foto: Depositphotos/Shyntartanya
  • 58
  • 12
  • 0

Poljoprivrednici u Evropskoj uniji mogli bi se suočiti s većim troškovima u borbi protiv životinjskih i biljnih bolesti, proizlazi iz dokumenta kojega su delegacije Austrije i Mađarske kritizirale na nedavno održanom Vijeću za poljoprivredu i ribarstvo (AGRIFISH), a koje okuplja ministre i ministrice iz svih država članica EU-a.

EU budžet ne može podnijeti sav teret?

Kako piše Agrarheute, u planu je smanjiti troškove za borbu protiv bolesti afričke svinjske kuge i ptičje gripe za 40 posto te potpuni prestanak finansiranja borbe protiv tuberkuloze goveda. Prijedlog opravdavaju povećanjem troškova zbog epidemija na farmama te se smatra da budžet EU za poljoprivredu ne bi mogao podnijeti ova opterećenja. Ako budu usvojeni, smanjenje će uticati na hitne mjere u budžetu EU i na subvencije za nacionalne programe od 2023. do 2025. godine. Ističu da bi se sa finansiranjem borbe protiv tuberkuloze goveda završilo već 2023. godine.

Ovaj prijedlog su izazvali visoki troškovi do kojih su dovele epidemije afričke svinjske kuge i ptičje gripe. Prema dokumentu, oni bi do kraja ljeta trebali iznositi oko 450 miliona eura. Problem je što je samo 19 miliona eura godišnje predviđeno za hitne mjere.

Još 300.000 nesilica platilo danak zbog ptičje gripe

Povjerenica EK za zdravstvo i sigurnost hrane, Stella Kyriakides zamolila je države članice za razumijevanje, jer bez adekvatnih sredstava finansiranje ovih aktivnosti nije moguće. Galopirajuće cijene energenata utiču na troškove za aktivnosti koje se moraju provesti i kod izbijanja bolesti, a prije svega na usmrćivanje i zbrinjavanje zaraženih životinja. 

Članice i dalje imaju obaveze

Istovremeno, to ne znači ukidanje ili popuštanje obaveza koje države članice moraju ispuniti u ovoj oblasti pa će troškovi borbe protiv AKS-a i ptičjeg gripa opteretiti nacionalne budžete, a vjerovatno i same poljoprivrednike.

Ovi planovi za štednju nisu dobro prihvaćeni. Njemačko ministarstvo poljoprivrede već je upozorilo EK na opasne posljedice ovih rezova. Naime, u toj zemlji bjesni ptičji grip. Hiljade peradi je ubijeno poslije otkrivanja bolesti na farmama, a troškovi suzbijanja su sve veći. 

Ogorčenost je izrazila i Vlada Austrije što je važna odluka o smanjenju sredstava donesena iza leđa svih zainteresovanih. Pozvali su na otvorenu i javnu raspravu. Francuski predstavnik je priznao da se sve zemlje bore s teškom budžetskom situacijom te da su ovakvi rezovi problem u već donesenim budžetima.


Tagovi

Evropska unija Evropska komisija Bolesti životinja Afrička svinjska kuga Ptičja gripa Tuberkuloza goveda


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.