Osim u direktnim gubitcima u brojnom stanju, rastu i razvoju mladih životinja, gubitci kao posljedica visokih temperatura se očituju i u kašnjenju pripusta te nedovoljnoj plodnosti s pojavom većeg broja jalovih ovaca i koza.
Iako je period ovogodišnjih visokih temperature iza nas, valja sagledati posljedice njegovog nepovoljnog djelovanja na domaće životinje, a koje se ogleda kroz promjene i narušavanje produktivnosti, reprodukcije, ishrane ponašanje i slično.
Uslijed klimatskih promjena i sve učestalije pojave sušnih perioda stočarstvo, kao i biljna proizvodnja, trpi sve veće posljedice. Svi negativni utjecaji mogu se ukratko svesti na proizvodnju i plodnost, a vidljivi su i kod naših proizvođača ovčjeg i kozjeg sira.
"Pratili smo laboratorijske i senzorne rezultate sireva koji su više-manje izvrsni, ali u sušnim i godinama previsokih temperatura vide se negativni utjecaji na završni proizvod, kroz smanjenje mliječne masti i proteina u proizvodima do okusa pojedinih sireva koji su nespecifični", navodi mag. ing. Toni Mikulić, iz Federalnog agromediteranskog zavoda (FAZ) Mostar gdje se već šest godina provodi ocjenjivanje ovih proizvoda.
Za razliku od drugih proizvodnih životinja, ovce i koze relativno dobro podnose visoke ljetne temperature, ostrižene i do 30°C u hladu, a do 22°C na suncu. No, ove vrijednosti su daleko ispod ljetnih koje kod nas dosežu i 40°C, te od optimalnih koje se kreću od 22 do 26°C u hladu za ostrižene ovce.
"Optimalna proizvodna temperatura ovaca i koza kreće se od 5 do 28 °C. Kako stočari ovog područja uglavnom drže ovce i koze u ekstenzivnim ili poluintenzivnim uvjetima, uz veliki broj proizvođača koji izlaze na planinske pašnjake iznimno visoke dnevne vrijednosti zadavale su im
problem", kaže ovaj stručnjak iz iz Odjeljenja za animalnu proizvodnju i tehnologije i uzgojno-selekcijski rad u stočarstvu pri FAZ-u.
Provedena su, napominje, mnoga istraživanja u okviru ove problematike i u gotovo svim je vidljiv negativan utjecaj na stada ovaca i koza. Posljedice ovakvih uvjeta očituju se u nedovoljnom prirastu mladih grla, gubitku težine kod starijih grla, a povećani broj uginuća je vrlo česta pojava. Osim u direktnim gubitcima u brojnom stanju, zatim u rastu i razvoju mladih životinja, gubitci se očituju u kašnjenju pripusta za rasplodne životinje te nedovoljnoj plodnosti s pojavom većeg broja jalovih ovaca i koza.
"Kod grla koja su ostavljena za tov, neuhranjenost i koščatost životinja odaje nedostatak hrane, a time i slabog prirasta", dodaje Mikulić istakavši da je potrebno uključiti sve relevantne faktore ove proizvodnje kako bi pokušali smanjiti negativan utjecaj ovih promjena, od proizvođača do akademske i lokalne zajednice.
Sadam čeka kupce za 400 kilograma sira, a na uvozni odlaze milioni maraka
Kao prvo stada ovaca i koza, tokom vrućina, treba što manje izlagati utjecaju sunca, kroz boravak u šumskim predjelima do izgradnje plandišta ili nadstrešnica gdje bi se mogla sklanjati. Prema riječima Mikulića, izgradnja vodosnabdijevanja i bunara ili pojilišta možda je i najvažnija Stavka.
"Ovdje je važno spomenuti lokalnu zajednicu koja se mora uključiti kroz izgradnju puteva, vodosnabdijevanja i dovod električne energije za naše proizvođače koji se na planinskim pašnjacima susreću s ovim problemima", kaže naš sagovornik, jer sve navedeno negativno se odražava i na završne proizvode.
Također za životinje u farmskoj proizvodnji potrebno je osigurati protok zraka kroz veće otvore s višim stropovima, te krucijalno - dostupnost čiste pitke vode. Jako je važno odabrati način proizvodnje i pasminu koju ćemo koristiti. Istraživanja su pokazala kako visoke temperature uglavnom više problema stvaraju visokoproduktivnim pasminama ovaca i koza.
Na farmi "Babić" nema oscilacija u proizvodnji tokom godine, čak ni po vrućini
"Kako sve više područja na svijetu pogađaju klimatske promjene tako ovčarstvo i kozarstvo odnosno ta vrsta proizvodnje koja bolje podnosi i prilagođava se svim promjenama tako i klimatskim dobiva na važnosti kroz stalan rast proizvodnje i broja grla", navodi Mikulić.
Klima može imati pozitivne, ali i negativne učinke na život ljudi i životinja, a optimalni okolišni uvjeti bitna su stavka za održavanje životnih aktivnosti i rasplodnu učinkovitost različitih životinjskih vrsta.
Tagovi
Autorica