Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Remény Farm
  • 09.01.2025. 07:30

Goveda kao "žive sijačice": Mali trik, minimalni trošak, ali veliki učinak

Čega su se dosjetili na ovoj farmi - otkrili su recept za mješavinu za ishranu goveda u koju dodaju sjemena divljeg cvijeća.

Foto: Shutterstock/onre
  • 207
  • 65
  • 0

Goveda se mogu koristiti kao "žive sijačice", objavila je na svojoj Facebook stranici mađarska farma Remény Farm, koja se bavi regenerativnom poljoprivredom, s fokusom na život u tlu, dobrobit životinja i biodiverzitet.

Sjeme "upakovano" u đubrivo

U zanimljivom postu navode kako od 2023. godine u mineralne dodatke koje koriste za ishranu goveda, dodaju i mješavinu sjemena divljeg cvijeća. Dok životinje lutaju brežuljcima, rasipaju sjeme i istovremeno stvaraju savršene uslove za njegov rast – pakuju ga u đubrivo.

"Ove životinje su najbolji vrtlari – brežuljci za njima procvjetaju! Mali trik, minimalni trošak (samo šaka sjemena), ali veliki učinak na biodiverzitet, koji može dovesti do pojave 30–70 različitih vrsta biljaka na pašnjacima", stoji u objavi.

Različite biljne vrste ne samo da poboljšavaju kvalitet tla, već, kako dodaju, stvaraju i nova staništa za životinjski svijet – oprašivače, insekte i ptice.

Otkrili su i recept za "poslasticu" koju daju govedima:

  • 20 kg mineralnog premiksa s organskim certifikatom (obično za perad, ponekad za goveda)
  • 30 kg soli
  • 1 kg granulata bijelog luka (samo od maja do septembra)
  • Mješavina sjemena divljeg cvijeća, lucerke i crvene djeteline

"Brežuljak prekriven šarenim divljim cvijećem nije samo dobar za prirodu već i za ljudsku dušu", napisali su.

Podijeljena mišljenja

Post objavljen krajem decembra prošle godine, za svega nekoliko dana podijelio je više od 1.800 korisnika, te prikupio na hiljade reakcija. Nižu se i komentari, koji pokazuju podijeljena mišljenja o ovoj ideji, prenosi Agroinform.

"Kao inženjer hortikulture i vlasnik konja, moje iskustvo je da većina sjemena divljeg cvijeća gubi klijavost nakon prolaska kroz probavni proces. Kod goveda, čiji je probavni sistem znatno složeniji, to je još upitnije", glasi jedan od komentara.

Drugi, pak, navodi kako je u okruženjima gdje su prije ljudske intervencije živjele životinje na ispaši, autohtone biljke evoluirale uzimajući u obzir ovu vrstu širenja. "To i danas funkcionira potpuno prirodno. Iskorištavanje te mogućnosti za obogaćivanje pašnjaka je logično i izuzetno korisno", dodao je.

Jedan od uzgajivača goveda također tvrdi da je ovo moguće: "U proljeće, kada na pašnjacima ima obilje hrane, desi se da goveda pasu lucerku, grahoricu ili drugo divlje cvijeće koje je već u fazi sazrijevanja. Navečer, dok su u noćnom ograđenom prostoru, njihovo đubrivo doprinosi obnovi tih biljaka. To sam i sam primijetio, i veoma smo zadovoljni rezultatima!"

Šta vi mislite o ovoj ideji? Pišite nam u komentarima ispod teksta. 


Tagovi

Farma goveda Žive sijačice Biodiverzitet Remény Farm Recept za mješavinu Divlje cvijeće Mineralni dodaci


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.