Uprkos nedaćama Brkovići nastavili dalje i danas svega imaju na imanju. Djeca su otišla za Njemačku, ali njih svoje dok imaju snage ne odustaju od poljkoprivrede.
Povoljne vremenske prilike produžile su period oranja njiva u Posavini, što je dalo dodatno vrijeme i Dragislavu Brkoviću da radi u polju. Iako je tek nedavno skinuo kukuruz sa parcela, već je pojurio traktorom u polje i započeo sa oranjem.
Obrađuje oko 200 dunuma zemlje, a plan mu je da ove godine zasije 110 dunuma pšenice, oko 60 dunuma kukuruza, te zob i ječam.
"Prinosi kukuruza ove godine su daleko ispod prosjeka, na njivi na kojoj sam nekada imao prinos od 20, ove godine ubrao sam tek šest tona kukuruza. Ali ide se dalje, boriš se, mora se raditi", priča nam ovaj domaćin iz Donje Luplajnice kod Dervente.
"Počeo sam raditi poljoprivredu, tako jedno po jedno, po malo se proširivao i djeca porasla i počeli i oni raditi sa mnom, pa im ne godi, ne paše, odoše za Njemačku i sad trenutno tu smo ja i gospođa i sad smo mi nastavili raditi, ne mogu to još napustiti", govori Dragislav.
Na farmi ima 26 krmača prasilica i više od 70 prasića, stado od 30 ovaca, dvije krave, te 71 pčelinje društvo.
Govoreći o cijeni prasića koja je trenutno 7 maraka po kilogramu žive vage, nada se da će mala ponuda i povećana potražnja u narednom periodu povećati i cijenu, kako bi proizvodnja imala ekonomsku opravdanost.
Veliku štetu Brkovići su imali u januaru kada im je izgorjela štala, četiri krmače i više od 40 prasića.
"Do požara je došlo vjerovatno jer je pukla sijalica. Bila je kod svih uključena i najvjerovatnije da je pukla ili se od temperature zapalila, a bile su na zidu dvije obične sijalice, pošto sam ovako čuo pretpostavljam da je ona pukla i zapalila slamu", govori ovaj domaćin, kome je požar zahvatio i preko 80 rolo bala sijena te više od 500 malih.
U štali je bilo i 300 košnica, a dio je progutala vatra.
Sve veći problem, predstavlja nedostatak radne snage za Brkoviće.
"Ma da ga plaćaš ne znam koliko, teško naći majstora, još teže fizičara. Nekada je bilo radne snage koliko hoćeš, ja nisam imao kupilice za sjene, a kod mene 20 na njivi ima, kupimo, zgrćemo grabljama", prisjeća se Brković.
Koliko može Dragislavu pomaže supruga Gospa, koja opet ima i dio svojih poslova na imanju.
"Sve treba na vrijeme stići uraditi, nekada se može nekada ne može. Krave kad se tele, prasići kada se prase sve moraš paziti, paziš, ne možeš nigdje otići, ako negdje odeš, bude kako ne treba", kaže Gospa, koja dodaje da proda sve što proizvede, za sir ima mušterije koje stalno kupuju i ne mijenja nikog.
Brkovići ne planiraju proširivati farmu i nova ulaganja, jer kako kažu, godine im to ne dozvoljavaju.
Fotoprilog
Tagovi
Autor