Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Rogač

Engleski naziv: St. John`s bread-tree, carob | Latinski naziv: Ceratonia siliqua L.

Rogač

Rogač je drvenasta zimzelena dugoživuća biljka iz porodice mahunarki (Leguminosae). Oduvijek je predstavljao namirnicu važnu u prehrani stanovništva. Potječe iz Sirije i Istočnog Mediterana. U prošlosti su se sjemenke rogača upotrebljavale kao mjera za težinu zlata, karat. Nazivaju ga još i hljebom Sv. Ivana zbog vjerovanja da se njime prehranjivao Sv. Ivan Krstitelj. Na naziv rogač utjecao je oblik mahune - poput roga.

Stablo rogača je razgranato, a deblo široko sa smeđom korom. Obično naraste 10m, ali može doseći visinu od 15 m. Radi se o kulturi koja dobro podnosi visoke temperature i osunčanost, a otporna je na sušu. Ipak, osjetljiva je na niske temperature i vrijednosti temperature ispod -8 °C mogu oštetiti stablo i uništiti plodove.

Sadnja rogača

Sjeme se prije sadnje preporučuje tretirati vrućom vodom, nakon čega bi trebalo ostati natopljeno nekoliko dana. Očekuje se da sjeme isklija nakon 12 – 37 dana, ali treba napomenuti da rogač ima slab postotak klijanja. Jamice bi prilikom sadnje trebale biti duboke 2.5 do 5 cm. Budući da se radi o kulturi čije stablo može doseći visinu od 10 m i više preporučuje se razmak 10 m između stabala i međuredni razmak 7 m prema čemu se dobiva sklop od 110 stabala/ha.

Temperatura

Najbolji se rezultati prilikom sadnje ostvaruju pri temperaturi tla od 22 do 26 °C. Radi se o mediteranskoj vrsti koja preferira duga razdoblja insolacije, za što je savršeno prilagođena pa su mu iz tog razloga listovi zeleni, okrugli i odebljali.

Voda

Budući da se radi o kulturi koja dobro podnosi visoke temperature, pogoduje joj mediteranski tip klime i nema velike zahtjeve prema vodi. Poželjno je zalijevati mlada stabla, a tlo održavati dobro dreniranim.

Tlo

Rogač uspjeva na većini tipova tala, osim na teškim glinama. Potrebna je dobra drenaža i pH tla 6.2 – 8.6.

Rodnost i berba rogača

Mlado stablo rogača obično rodi nakon 6 - 7 godina. Tvrde su sjemenke rogača smještene u mahuni koja je potamni kada je zrela i po obliku postaje spljoštena, suha i duguljasta. Mahuna obično ima dužinu od 13 do 30 cm i širinu od 2.5 cm. Na stablu se nalazi veći broj mahuna koje vise sa stabla, a plodovi mogu ostati godinama relativno očuvani ukoliko ostanu sačuvani u mahuni na stablu.

Uporaba rogača

Prženi rogač najugodnija je zamjena ili dodatak kafi, a svjež mljevenim orasima.

Izvor:

  • Cvjetković, A.: Mirisi, boje i orisi otoka Šipana, Alfa-2, Dubrovnik, 2003.
  • http://www.greenharvest.com.au/SeedOrganic/FruitTrees/CarobGrowingInformation.html (pristupljeno 05. marta 2014.)

Rogač - Sorte

ukupno: 5, aktivno: 0, neaktivno: 5

Komiški

Korčulanski

Medunac

Puljiški

Šipanski

Rogač @ KLUB

Vinarije Degrassi i Petrač imaju zlatna crvena vina Red Blend, prvo ocjenjivanje hrvatskih mješavina crvenih sorata, organizirali su u Esplanade Zagreb Hotelu Ana Rogač i Ivo Kozarčanin, osnivači projekta iVino. Stiglo je 57 uzoraka iz svih dijelova Hrvatske, od Iloka na istoku do Konavala na jugu,...

+3

Današnji 14. travnja obilježava se kao Dan zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda. Odluku o tome donio je Hrvatski sabor u spomen na 14. travnja 2015. godine kada je naziv Krčki pršut registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla. Danas Hrvatska, na razini Europske un...

+3

Zlatna bijela vina Slavonija, Moslavina, Istra i Dalmacija imaju zlatna bijela vina pokazalo je White Blend, prvo ocjenjivanje hrvatskih mješavina bijelih sorata,koje su organizirali u Esplanade Zagreb Hotelu Ana Rogač i Ivo Kozarčanin, osnivači projekta iVino. Uzorci su stigli iz svih dijelova Hrva...

+4