Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Pastrnjak

Engleski naziv: Parsnip | Latinski naziv: Pastinaca sativa L.

Pastrnjak

Pastrnjak je stara kulturna biljka, dobivena je od samoniklog pastrnjaka. Uzgaja se za preradu i to pretežno za sušenje. Dvogodišnja je biljka i u prvoj godini sazrije zadebljali korijen sličan peršunu, ali krupniji. Najčešće je stožastog oblika, krem bijele boje, glava ima do 10 cm promjera, a može da doseže težinu i do 500 g. Na skraćenoj stabljici nalazi se rozeta jednostavno perastog dlakavog lišća, koja je bujnija i krupnija od peršuna. U drugoj godini razvije bujnu i razgranatu cvjetnu stabljiku sa štitastim cvatovima. Brzo gubi klijavost, pa je najbolje koristiti jednogodišnje sjeme.

Agroekološki uvjeti

Temperatura

Za vegetativni rast optimalne su temperature od 16 - 18 °C, ali raste i pri 4 °C. Visoke temperature usporavaju rast, ali na njih je otporan. U predjelima sa nešto hladnijom klimom može prezimiti na otvorenom. Za prijelaz u generativnu fazu treba duže razdoblje nižih temperatura. (1 - 10 °C).

Voda

Ima dubok korijen i može koristiti vlagu iz dubljih slojeva tla, pa se na aluvijalnim tlima uz rijeke može uzgajati i bez navodnjavanja. Ravnomjerna opskrba vodom osigurava dobar prinos i dobar kvalitet.

Tlo

Najbolje uspjeva na srednje teškim tlima, ilovastim ili ilovasto-pjeskovitim, neutralne reakcije (pH 6,5 - 7,0).

Agrotehničke mjere

Plodored

Ne smije se sijati na istu površinu najmanje 4 godine. Zbog duge vegetacije uzgaja se kao glavni usjev, najbolje nakon strnih žitarica što omogućuje dobru pripremu za ranu sjetvu pastrnjaka. Vadi se kasno u jesen, pa nije dobra pretkultura za proljetne usjeve.

Obrada tla

Jesensko oranje je potrebno obaviti na 25-30 cm dubine. Prije sjetve tlo se gnoji kompleksnim NPK-gnojivima u omjeru 10:20:30. Po potrebi se dodaje vapno, budući da su biljke uzgajane na kiselom tlu sklone raku. Pastrnjak dobro raste uz grašak i salatu, uz uvjet da nije u sjeni.

Gnojidba

Zbog velikog kapaciteta rodnosti i velike lisne mase pastrnjaku treba osigurati dovoljno hraniva. Uz gnojidbu s 220 kg azota, 150 kg fosfora i 300 kg/ha kalija i uz sklop 250 000 biljaka/ha postignu se prinosi od 45 t/ha.

Sorte

Najveći izbor kultivara pastrnjaka ima Engleska i skandinavske zemlje.

Sjetva / sadnja

Zbog duge vegetacije prednost ima rana sjetva u martu i do sredine aprila. Sije se u redove uz razmak 40 - 50 cm, a razmak u redu treba biti oko 10 cm, uz planirani sklop od 200 000 - 250 000 biljaka/ha. Treba koristiti sjeme proizvedeno prethodne godine što bolje klijavosti, da se izbjegne nejednako nicanje i nepravilan raspored biljaka u redu. Potrebno je 2 - 4 kg sjemena/ha. Pastrnjak sporo niče.

Njega nasada

Tokom vegetacije međuredno se kultivira, dok se ne zatvore redovi. U sušnom razdoblju 2 - 3 navodnjavanja mogu osigurati dobar prinos.

Berba i skladištenje

Puna tehnološka zrelost pastrnjaka nastupa tek u kasnu jesen. Može se vaditi i ranije, kada je zadebljali korijen veličine peršuna i koristiti se za proizvodnju i prodaju u svježem stanju. Na većim površinama vadi se kombajnima za mrkvu ili šećernu repu. Prinosi mogu biti do 50 t/ha. Ako se ne stigne izvaditi na vrijeme, može ostati u tlu i vaditi se tokom zime ili u rano proljeće, prije nego što protjera novo lišće.

Zdrav, suh i neoštećen korijen pastrnjaka može se skladištiti za kasniju preradu u trapovima ili podrumima. Optimalna temperatura skladištenja je 0 °C uz relativnu vlažnost zraka oko 95 %.

Izvor:

  • prof.dr.sc. Mladen Jurišić; AGRO-BASE CD
  • Burza voća i povrća

Pastrnjak - Sorte

ukupno: 2, aktivno: 1, neaktivno: 1

DUGI BIJELI GLATKI

PODRAVKIN BIJELI