Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Ružmarin

Engleski naziv: Rosemary | Latinski naziv: Rosmarinus Officinalis

Ružmarin

Naziv ružmarin potječe od latinskog ros (rosa) i marinus (more), odnosno "morska rosa", što govori da je za njegov rast vrlo povoljan povjetarac s mora, koji donosi vlagu.

Ružmarin je grmolika zimzelena biljka igličastih listova i krhkih svjetloplavih cvjetova. Igličasti listovi intenzivnog su mirisa, i pikantno ljutog, oporog i gorkog okusa. Koristi se za aromatiziranje povrća i mesnih jela. Ružmarin potiče cirkulaciju i tok krvi prema mozgu, i na taj način poboljšava koncentraciju i liječi glavobolju. Premda posvećen božici ljepote i ljubavi Afroditi, ružmarin nije samo simbol ljubavi. On je i simbol mudrosti koji osnažuje pamćenje.

Sjetva / sadnja ružmarina

Ružmarin klija nešto teže u odnosu na većinu biljaka, pa je dobro kupiti svježe sjeme i posijati ga u  mjesecu aprilu. Ipak, ni tada nemojte očekivati naglo klijanje. Puno veći uspjeh možete očekivati ako ružmarin sadite pomoću reznica. Reznice duljine oko 8 cm najbolje je uzeti s mladih grana u kasno proljeće. Odrezani dio reznice stavite u malu posudu ispunjenu kompostom. Posudu stavite u tanjurić s vodom kako bi kompost mogao povući vlagu.

Nakon što je kompost navlažen, smjestite posudu s ružmarinom pod staklenu teglu ili na pola prerezanu prozirnu plastičnu bocu. To će biljci osigurati toplinu. Nakon dva mjeseca, kad reznica ružmarina razvije korijenje, spremna je za presađivanje u zemlju. Ružmarin voli puno sunca, ali će tolerisati i malo hlada. Izdržljiva je biljka i otporniji je na mrazeve od ostalih mediteranskih kultura. U hladnim predjelima voli rasti uz zidove koji gledaju na jug ili jugozapad. Ipak, mlade je biljke zimi poželjno unijeti u zatvoreno. Ako nakon mraza djeluje pomalo spaljeno, podrežite ga u proljeće sve do zdravih dijelova.

Ružmarin je višegodišnja biljka i može se uzgajati tokom cijele godine. Ako je tlo vrlo nabijeno i teško, onda vam za bolju odvodnju može pomoći miješanje tla s određenom količinom pijeska.

Uzgoj ružmarina

Kako je već navedeno ružmarin treba puno sunca i zaštitu od hladnih vjetrova. Potrebna mu je dobra drenaža i vapnenasto tlo. Može se uzgajati u posudama u zatvorenom na sunčanom mjestu, a preko ljeta se može ukopati u zemlju. Manje količine lišća mogu se brati cijele godine, ali većinu lišća treba skupiti prije cvatnje. Biljka se suši u hladu, a zbog jakog mirisa treba je držati u limenkama ili dobro zatvorenim vrećicama. Ako na lišće dospije vlaga ili jako direktno sunce ono gubi ljekovitost.

Upotreba ružmarina

List se dodaje raznim jelima od mesa, posebno janjetini i svinjetini. Također se dodaje pečenim krompirima i biljnom maslacu. Cvijet se može kristalizirati za ukras. Kada se skinu listovi, stabljike ružmarina mogu se paliti na vatri ili roštilju za ugodan miris (i kao mirisni štapići!), a mogu se koristiti i kao štapići za roštilj. Sušeni listovi zadržavaju aromu i pogodni su za skladištenje.

Kupka od lišća potiče cirkulaciju, koristi se i u potpuriju. Grana je pogodan mirisni kostur za vjenčiće i girlande.

Potiče cirkulaciju i olakšava bolove povećavajući dotok krvi. Za bjeliju i mekšu kožu dobro je povremeno oprati čajem od ružmarina. Također, ružmarin pomaže korijenu kose da ojača, olakšava rast i jača kosu. U istom čaju dobro je umakati noge, pogotovo ako smo mu dodali nekoliko kapi eteričnog ružmarinovog ulja kako bi se manje znojile.

Ružmarin pomaže probavljanju masti. Koristi se u proizvodnji parfema i kao dodatak raznim mirisnim vodicama (10 grama narančina ulja, 10 grama limunske kiseline i dva grama ružmarinova ulja otopiti u 100 mililitra 90 postotnog alkohola!). U narodnoj medicini koristi se kod bolesti jetre, bubrega, srca i reume.

Ružmarin - Sorte

ukupno: 1, aktivno: 0, neaktivno: 1

Ružmarin

Ružmarin @ KLUB

Kaže on, raste ti korov u bašči. Nije to korov nego živi malč, a u njemu rikola, blitva, kadulja, lavanda, ružmarin... Da ne rastu i puževi, bilo bi i salate. A imamo i prirodnu gnojidbu ;)

+4

Poštovani, nekaj mi je napalo ružmarin koji stoji na lođi cijelo vrijeme (već drugu godinu), nisam sigurna dal su uši ili pepelnica od previše zalijevanja? Na svaki način trebam riješiti taj problem pa sam planirala obrezati sve do korijena i presaditi u novu zemlju i novu teglu. Ima li to smisla, m...

+2

OŠ „Milan Rakić iz Mionice osvojila je prvo mesto na konkursu pod nazivom Škola prijateljica prirode sa svojom akcijom Zaštita pčela i ptica. Akcija zaštita životinja u OŠ „Milan Rakić“ Mionica, sprovedena je kroz ekološku sekciju, tokom meseca oktobra, a učestvovalo je ukupno 22 učenika sa nastavni...

Sve što je za nešto više od godinu dana rada u Ekvatorijalnoj Gvineji zaradio, Dejan Vitorović iz mačvanskog sela Glušci, uložio je u rasadnik na porodičnom imanju. Uz pomoć porodice, godišnje proizvede 100.000 sadnica, najviše lavande. Mediteranskim biljkama prija mačvanska ravnica. Uz lavandu, koj...