Pretraga baze sortne liste
Engleski naziv: Laurel, bay laurel, sweet bay, Grecian laurel | Latinski naziv: Laurus nobilis
Lovor (Laurus nobilis) je višegodišnja biljka iz porodice lovora (Lauraceae), najviše rasprostranjena na području Mediterana. Posebno su je poštovali Grci i Rimljani - nagrada na godišnjem atletskom natjecanju u čast boga Apolona, bila je kruna od lovorovog vijenca. Rimska je kultura lovor prisvojila kao simbol pobjede, a grane lovora i danas se nalaze na grbu Republike Grčke. Latinski naziv za lovor - Laurus nobilis dolazi od latinske riječi laurus = hvaljen i nobilis = plemenit. List lovora čest je dodatak raznim jelima koje obogaćuje svojom posebnom aromom.
Lovor je drvenasta višegodišnja zimzelena kultura. Raste u formi grma, a može narasti od 10 do 15 m. Listovi lovora su duguljasti, prema vrhu zašiljeni i dorzoventralni, odnosno može se razlikovati gornja i donja strana (lice i naličje). Listovi su dugi 8 do 12 cm, široki 3 – 5 cm. Lovor cvjeta sitnim, prljavobijelim do žutim cvjetovima. Budući da se radi o dvodomnoj biljci, stablo može nositi muške ili ženske cvjetove. Plod je koštunica, ovalnog oblika, crne boje, a nastaje oplodnjom iz jednog cvijeta. Sadržava samo jednu sjemenku.
Lovor je mediteranska kultura kojoj odgovaraju sunčani položaji. Ipak, tokom ljetnih dana, potrebno ga je zaštititi od predugog direktnog sunčevog svjetla i osigurati sjenu. Može se uzgajati do 400 m n/v.
Zahtjevi lovora prema vodi nisu veliki, ali potrebno ga je redovno zalijevati. Nakon zalijevanja tlo treba ostaviti neko vrijeme da upije vodu, budući da na previše vlažnom tlu lovor neće uspijevati. Redovno zalijevanje utjecat će na pravilan razvoj korijena, koji će na taj način postati razgranat i rasti dovoljno duboko kako bi osigurao stabilnost biljci.
Lovor zahtjeva dobro drenirano tlo. Raste sporo, ali se radi o dugovječnoj kulturi. Vodu je svakako potrebno redovno dodavati.
Lovor izvorno potječe sa stjenovitih padina Grčke, ali dobro se prilagođava uzgoju kao kućna biljka pa je moguće uzgajati na balkonu ili u žardinjerama. Preporuka je za prihranu koristiti tekuće gnojivo ili granule sa sporo otpuštajućim hranjivima.
Razmnožavanje lovora može biti generativno i vegetativno. Lovor se generativno razmnožava sjemenkama koje nastaju u plodovima, a vegetativno upotrebom reznica ili položenica.
Sjeme za generativno razmnožavanje lovora, odnosno sjetvu, potrebno je prikupiti u jesen. Ukoliko nije prikupljeno vlastito sjeme, već kupljeno ili osušeno, potrebno ga je potopiti u toplu vodu 24 sata prije sjetve. Ukoliko se planira upotreba reznica, njih je potrebno uzeti krajem ljeta. Moguća je i upotreba položenica, ali iako se često radi o učinkovitijem postupku, razvoj biljke iz položenice svakako će teći sporije nego kod razvoja biljke iz reznica.
Lišće lovora moguće je brati tokom cijele godine. Može se držati i osušeno, ali u slučaju dugog stajanja, izgubit će jačinu okusa. Najduže bi ga trebalo držati osušeno godinu dana.
Lovor se koristi kao dodatak jelima, kojima daje ugodnu aromu, a vadi se prije posluživanja. Također, utječe na smirivanje želuca i olakšavanje nadutosti, a potiče aktivnost imunološkog sistema. Lovorovo se ulje koristi za ublažavanje reumatskih tegoba. U farmaceutskoj se industriji koristi u izradi sapuna, krema, parfema i slično, a ima baktericidno, antiseptičko i fungicidno djelovanje.
Izvor:
ukupno: 1, aktivno: 0, neaktivno: 1
Lovor
Lovol 504 III - traktor sjajnih performnsi, a podizna moć na zadnjim polugama od 2.200 kg je samo jedna od njih! 💪 Zahvaljujemo se Miliji na podeljenom iskustvu.
Ponosni smo što naši korisnici prepoznaju kvalitet Lovol traktora. Vaši pozitivni utisci i komentari nas inspirišu da se trudimo još više. ✨
Da li ste spremni za novembarsku sadnju voćnih sadnica? 🍏🍇 Naša preporuka je da se oslonite na manje modele Lovol traktora, posebno na peskovitim zemljištima u centralnoj i južnoj Srbiji jer savršeno odgovaraju lakoj obradi zemljišta, a sa pogonom na sva 4 točka, ni nagibni tereni nisu prepreka!
Lovor, maslina i aloe vera u stubištu, na sigurnom. Čekaju više temperature za iznošenje van, na balkon. Da, znam, treba obrisati prašinu s njih ;)
U Hrvatskoj je na snagu stupila nova Naredba o merama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge, a Vlada je obezbedila 7,5 miliona evra pomoći proizvođačima zbog eutanazija životinja te posebne naknade lovočuvarima koji će učestvovati u sprovođenju programa suzbijanja ASK kod divljih svinja, saop...
Lovol 504 je provereno sjajan pomoćnik 😎 u obavljanju različitih poslova u voćarstvu i povrtarstvu - a uz dodatak prednjeg utovarivača, vaše svakodnevne poljoprivredne aktivnosti postaju još jednostavnije i efikasnije. 💪 Uz ovaj duo poslove poput utovara, istovara, slaganja i transporta obavljaćet...
Mirza Ljubijankić je odlučio da ove godine ozbiljno unapredi svoju proizvodnju. U tom poslu pomoći će mu Lovol 504 III. 💪
Lovol 754 😎 Marko, hvala na poverenju i poslatoj fotografiji! ✨
Fotografije vaših Lovol traktora koje nam šaljete nas uvek obraduju! Hvala na ukazanom poverenju! ✨
Kombajn za kukuruz i pšenicu Lovol GM100, sa kojim uz minimalna ulaganja možete da povećate produktivnost.
Da li ste znali da je jedan od omiljenih Lovol traktora težak svega 1850 kg? Sjajan saradnik u obavljanju poslova u malim gazdinstvima uz podiznu moć od 1400 kg - Lovol 354 serije III ne prestaje da šarmira svojom efikasnošću. Ovaj model Lovol traktora moguće je kupiti sa i bez kabine.