Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Vlasulja barska (Vlasulja trstikasta)

Sinonim: - | Engleski naziv: Tall Fescue | Latinski naziv: Festuca arundinacea Schreb.

Vlasulja barska (Vlasulja trstikasta)

Vlasulja barska (Vlasulja trstikasta) raširena je u Europi, sjevernoj Africi, sjevernoj Americi i Australiji. Sije se u čistoj kulturi ili u smjesama s drugim travama i mahunarkama za korištenje u zelenom stanju (kosidba i ispaša) i za proizvodnju sijena, silaže i sjenaže.

Morfološka svojstva

Korijen je snažan i prodire u tlo do 1,5 m dubine. Formira uspravan busen, katkada s kratkim rizomima. Stabljika je visoka oko 140 cm, glatka i gola, a kasnije gruba. Lišće je krupno, kožasto, dužine 20 – 50 cm, od 3 – 12 mm široko, ravnomjerno hrapavo ili glatko. Cvat je metlica duga 10 – 50 cm, na kojoj su klasiči eliptičnog do duguljastog oblika, dužine 10 – 18 mm. Masa 1 000 zrna je 2,0 – 3,0 grama.

Biološka svojstva

Vlasulja barska je trava ozimog tipa koja je otporna prema mrazu, zimi i suši. Zbog visoke otpornosti na niske temperature i preko zime ostaje zelena. Odgovaraju joj vlažna, svježa, ali i suha staništa. Pod vodom može izdržati oko mjesec dana. Na sušu je otpornija od klupčaste oštrice i pahovke rane (francuski ljulj). Može rasti na tlima čiji je pH od 4,6 – 9,5. Njezin vijek trajanja je od 8 – 10 godina.

Agrotehnika proizvodnje

Sije se u drugoj polovici augusta i u sljedećoj godini ima dobar prinos voluminozne mase i sjemena. Obrada tla ovisi o predkulturi. Osnovnu obradu treba obaviti na dubinu od 30 cm, ako se priprema za proizvodnju sjemena. Za proizvodnju krme obrada može biti reducirana (direktna sjetva), ovisno o raspoloživoj mehanizaciji.

Gnojidba

U proizvodnji voluminozne krme tlo je potrebno gnojiti s 140 – 200 kg/ha čistog azota, a za proizvodnju sjemena gnoji se s 80 – 100 kg/ha azota.

Sjetva

Za proizvodnju sjemena sije se s 20 – 25 kg/ha sjemena, na međuredni razmak od 35 cm. Za proizvodnju voluminozne krme sije se u čistoj kulturi od 35 – 45 kg/ha sjemena.

Vrijeme korištenja za voluminoznu krmu

Za zelenu krmu i sijeno treba je kositi prije metličanja u prvom porastu jer što se kasnije kosi kvalitet je slabiji. S ispašom se može sačekati kada je visina biljaka oko 25 cm. U vrijeme metličanja može se koristiti za spremanje sjenaže i silaže. Prinosi sijena ovise o vlazi tla i agrotehnici, a iznose 7 – 12 t/ ha (i više).

Žetva sjemena

Vrijeme žetve je teško utvrditi jer joj se sjeme u punoj zriobi jako osipa, pa se pazi na vlažnost zrna i žetvi se pristupa kada vlažnost zrna dosegne 42% jer su tada gubici sjemena najmanji. Vlažno sjeme treba odmah dosušiti kako ne bi došlo do zagrijavanja i pada klijavosti. Temperatura sušenja ne smije biti viša od 32 °C. Prinosi sjemena su od 300 – 1 200 kg/ha.

Izvor: prof.dr.sc. M. Stjepanović, prof.dr.sc. Z. Štafa, prof.dr.sc. G. Bukvić; Trave za proizvodnju krme i sjemena; 2008.

Vlasulja barska (Vlasulja trstikasta) - Sorte

ukupno: 14, aktivno: 11, neaktivno: 3

ARABIA

ARID III

BARIANE

BARLEDUC

BARLEXAS II

BAROLEX

DURANGO

FINELAWN

HYKOR

KORA

MONTSERRAT

PIXIE

STARLETT