Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Mačji repak

Sinonim: - | Engleski naziv: Timothy grass, Cats – tail grass | Latinski naziv: Phleum pratense L.

Mačji repak

Mačji repak manje je rasprostranjen od klupčaste oštrice i vlasulje livadne, a raste u Europi, Maloj Aziji, Sjevernoj Africi i Sjevernoj Americi u klimatski hladnijim i planinskim područjima. Daje odličnu zelenu masu, silažu i sijeno. Koristi se za ishranu stoke u zelenom stanju košnjom i napasivanjem i za proizvodnju sijena i konzerviranje (sjenaža i silaža). Bolje podnosi košnju nego intezivnu ispašu jer nakon intezivne ispaše, posebno ovcama, brzo nestaje (2 do 3 godine) zbog preniskog odgrizanja. To je jedna od najkasnijih visokih trava. Vijek trajanja je od 4 – 6 godina, a u povoljnim uvjetima i više. Prinos zelene mase je do 50 t/ha.

Morfološka svojstva

Korijen je nježan, dobro razvijen, žiličast, najvećim dijelom nalazi se u oraničnom sloju tla (na 30 cm dubine). Formira rahli busen. Stabljika je uspravna, glatka, otporna na polijeganje, naraste do 130 cm i više. Mačji repak na dnu vlati ima specifično lukovičasto zadebljanje (gaplokorm) po čemu se lako poznaje u bescvjetnom stanju. U zadebljanju su nakupljene rezerve hranjivih tvari. Zadebljanje je veće što su uvjeti za rast nepovoljniji. Listovi su ravni i goli, oko 30 – 35 cm dugi i postepeno suženi, sivozelene boje, na vrhu žućasto zeleni. Cvat je cilindrična metlica (repak) dužine 15 – 25 cm, a širine 4 – 8 mm. Plod je okrugao do jajolik, do 2 mm dug, srebrenastosmeđe boje. Često se događa da su po dvije sjemenke zajedno. Masa 1 000 sjemenki je oko 0,4 grama.

Biološka svojstva

Mačji repak je jara višegodišnja trava, koja od druge godine i u drugom porastu razvija generativne organe. Jedna je od najotpornijih vrsta trava na niske temperature. Nakon sjetve razvija se sporo. Najbolje uspijeva na srednje teškim ali i teškim plodnim tlima umjerene vlažnosti. Stranooplodna je biljka. Počinje cvasti rano ujutro pred izlazak sunca, pri temperaturi višoj od 10 °C. Od cvatnje do sazrijevanja potrebno je oko mjesec dana. Sjeme klije kod temperature od oko 5 °C. U povoljnim uvjetima niče za 5 do 7 dana.

Agrotehnika proizvodnje

Kao predkultura odgovaraju mu žitarice i jednogodišnje mahunarke. Sjetvu je bolje obaviti u ljetno-jesenskom roku, pa se sistem obrade primjenjuje kao i za ozime kulture. Osnovnu obradu tla treba obaviti u augustu na dubini oraničnog sloja (30 cm dubine).

Gnojidba

Dobro reagira na gnojidbu, posebno azotnim gnojivima, tako da i kod visokih doza azota ne poliježe zbog otpornosti na polijeganje. Količina potrebnih hraniva za proizvodnju voluminozne krme sadrži 200 kg/ha azota, 70 kg/ha fosfora i 90 kg/ha kalija. U proizvodnji sjemena gnoji se s oko 100 kg/ha azota, dok je gnojidba s fosforom i kalijem kao i za voluminoznu krmu.

Sjetva

Za proizvodnju voluminozne krme sije se u čistoj kulturi ili u smjesama s višegodišnjim mahunarkama i travama. U čistoj kulturi u vrlo povoljnim uvjetima sije se od 10 – 11 kg/ha. U smjesi s lucerkom sije se 3 – 5 kg/ha mačjeg repka i 9 – 12 kg/ha lucerke, a u smjesi s crvenom djetelinom sije se 4 – 6 kg/ha sjemena mačjeg repka i 8 – 11 kg/ha sjemena crvene djeteline. Sije se na dubinu od 1 cm. Za proizvodnju sjemena sije se na međuredni razmak od 25 – 30 cm, s 5 do 6 kg/ha sjemena. Sjetvu treba obaviti u kasno ljeto (august).

Vrijeme korištenja za krmu

U povoljnim uvjetima mačji repak daje dva do tri (i više) porasta tokom godine. Najveći prinos mase daje u prvom porastu. Košnju je najbolje obaviti u fazi pojave cvati.

Žetva sjemena

Sjeme se vrlo malo osipa u zriobi što olakšava određivanje vremena žetve. Žetvu treba početi kada je 40 % metlice repaka pobijelilo, a na 3 do 10 % cvata vrhovi su na dužini do 1 cm otrušeno sjeme. Nakon žetve sjeme treba svesti na skladišnu vlagu od 13 %. Najveći prinosi sjemena, koji iznose do 1 000 kg/ha, postižu se u drugoj, trećoj i četvrtoj godini proizvodnje.

Izvor: prof.dr.sc. M. Stjepanović, prof.dr.sc. Z. Štafa, prof.dr.sc. G. Bukvić; Trave za proizvodnju krme i sjemena; 2008.

Mačji repak - Sorte

ukupno: 7, aktivno: 4, neaktivno: 3

BARFLEO

BARPENTA

BILBO

FOKA

RASANT

WINNETOU